bugün

devletin çeşitli birimlerdeki dersler için atanamayan eğitim fakültesi mezunlarını "kadroya almadan" çalıştırmasıdır. bu konuda çok uzman değilim ancak bildiğim kadarıyla normal yani kadrolu öğretmene göre daha düşük maaş alıyorlar ve aynı haklara sahip değiller.

bu sistem atanamayan arkadaşlar için ilk etapta cazip gelse bile normal şartlarda cazip değil bilakis zor bir durumdur. son dönemde ortaya atılan sözleşmelilerin kadroya alınacağı konusunda ise devletin çeşitli şartları yerine getirme isteği vardır. örneğin doğu ve güneydoğu'da 5 yıl boyunca çalışmak beğenildiği takdirde ise kadro hakkı verilmesi gibi. kadro hakkı hemen 5 yılı doldurdun gel bakalım seni kadroya alıyoruz şeklinde değil sanırım yine kpss yada istenen bir puanlama sistemine göre olacaktır.

4 yıl boyunca okuyup eğitim fakültesi mezunu olan kişileri öğretmen yapmayacaksınız karşı tarafta lise mezunu yada iki yıllık önlisans bölümlerinden mezun onlarca iktidarın adamını kadrolara doldurup 2-3 bin lira maaşa bağlayacaksınız, gerçekten de adil değil.
bazen kızıyoruz 3 ay yatıyor falan diyoruz tamam ama rte'yi yalayarak trt'den ayda 278.000 tl alan ersin düzen'i okuyunca öğretmenler gözümde 10 değil 20 kat büyüdüler. sen sabahtan akşama kadar insanları çalıştıracaksın 2 bin lirayı çok göreceksin ama haftada 3 gün program yapan adama vatandaşın vergilerinden 300 bin liraya yakın maaş vereceksin, haram olsun diyorum başka da bir şey demiyorum iftara doğru.
Adil olmayan sistem. Öğretmenlerin suçu günahı ne de böyle saçma sapan şeylere maruz kalıyorlar. Sözleşmeli öğretmenlik intihardır devlet için de halk için de. Demedi demeyin. Sen dünyanın okulunu okut, sınava tabi tut, yeterli gör ama kadro verme. 3-4 sene sözleşmeli çalıştır hem de Allah bilir hangi dağın bayırın göbeğine fırlat. ortaokul mezununun kazandığı parayla aynı paraya üstelik. Sonra da hem kendilerine hem öğrencilere faydalı olmasını bekle. Adam o paraya evlensin mi? Çocuk da yapsın mı 3 tane. Onlara ne yedirsin mesela. Belki üniversite okurken devletten kredi de çekmiştir. O parayla onu da ödesin ister misiniz? Ne güzel düşünmüşsünüz ya valla tebrik ederim.

Edit: ha bu süreçte de evlenirseniz eşiniz çalışmasın mümkünse. Çünkü onun yanına tayin isteme hakkınız olmayacak. Ama yanınıza da getirebilir misiniz bilmiyorum. Çünkü çoğu insanın yaşamayacağı bir yere atanacaksınız. Köyde de iş bulup çalışırsa belki size destek olur. Bilemiyorum.
Bütün bir sene boyunca gösterilen emek sadece mülakat için giriş bileti değeri taşır hale geldi. insanlar ne şartlar altında, nelerden fedakarlık yaparak bu sınavlara hazırlanırken gelecekleri sadece 3 5 kişinin iki dudağı arasında olacak. Bu sistemi, bu kadar emek vererek bir yerlere gelmeye çalışan insanlara reva görenler de allah bin belasını vermeli artık.
başvuru tarihlerinin alan sınavına girecekler için 5 eylül ile 8 eylül 2016 arası, alan sınavına tabi olmayanlar için 8 ağustos ile 11 ağustos 2016 arası olduğu hede.

Alan kontenjanları
görsel
din kültürü okuyamadık alakasız iş yapıyoruz hay a. koyim bi memleketin.
Adil olmayan uygulama!
oldukça adil ve mantıklı bir uygulamadır. kadrolu olarak atanan öğretmenlerin doğuda 1 yılı doldurup gelmeleri düşünülünce bu yapılan hamlenin önemi daha çok ortaya çıkıyor. doğudaki çocukların eğitime, öğretmene ihtiyacı yok mu? yapacaksın sözleşmeni, gideceksin doğuya, çalışacaksın 6 yıl alacaksın kadronu. hem sen kazanacaksın, hem öğrenciler kazanacak, hem de devlet. bundan daha iyi bir uygulama daha düşünemiyorum. helal olsun ak parti. bravo. eved.
içten içe küfür ettiren konu başlığı.
ZAMANLAMASI ÇOK MANiDAR HANi BiR YANDA REFERANDUM BiR YANDA ÖĞRETMENLiK HELE Ki YÜZBiNLERCE ATANMAYI BEKLEYEN ÖĞRETMENi AKLIMA GETiRiNCE...
o insanlar acizlikte değil kardeşim aciz olan senin kafan. herkes güllük gülistanlık yaşayamıyor. orda çocuklar var demek orda yaşayan aileler var demek. senin dağ diyeceğin yerden bir insan bi okula gidebiliyorsa devlete şükretmen lazım. ayrıca adı üstünde sözleşme! kabul etmiyorsan olmayacaksın. olup ondan sonra şikayet etmeyeceksin. devlet sana gel yerin hazır demiyor üni bölümü seçerken. istanbulda o maaşla sürünmekse en azından orda birikim yaparsın ayrıca.
1400 lira olsa olsa ücretli öğretmen maaşı olur. sözleşmeli öğretmen değil.

sen benle taşşak mı geçiyorsun acaba?