bugün

Oysa istediğim tek şey vardı :
"Beni susarken bölme "
yıllarca sesine kulak verilmemesinin karşılığıdır.
eğer biri seni dinlemez ve önemsemezse sen de onu dinlemez, önemsemez, susar, yokmuş gibi davranırsın.
başka bir yol yoktur çünkü her şey karşılıklıdır.
Ben kendimi bildim bileli az konuşan birisiyim. hemen hemen hiçbir zaman da kişilerin nasıl bu kadar çok konuşabildiğini anlamadım ben de onlar gibi konuşkan olayım demedim. Böyle olunca da güçsüz sanıp istediğimi yaptırırım buna ne diye düşünenler çıkıyor sanırım. Eğer insanlarla fazla iletişim halinde olmam gerekseydi günün birinde patlardım herhalde..
konuşmamak yada ağız yoluyla herhangi bir ses çıkarmamak. sizler başka hangi yolla ses çıkarırsınız bilmiyorum ama kuzenim küçükken koltuk altıyla osuruk sesi yapıyordu.
bazı durumlarda verilebilecek en iyi cevaptır. tepki verip savunmaya geçmek yerine sessiz kalıp, duymamış gibi yapmak daha etkili bir tepki olur.
bazen verilecek en güzel cevaptır.
Birçok zaman daha iyi bir cevaptır.
En azından bir anlık duyguların çoşmasıyla söylenip sonrasında keşkelerin doğacağı durumları yaşamaktansa, susmanın altınlığını keşfedip kendini tutmak ve sonrasında bunun tadını çıkarmak yeğdir.
Hem bazen bazı durumlar ve kişilere tek kelime bile fazladır.
Çoğu zaman hatadan kurtaran eylemsizliktir susmak.
Ne zaman ki hararetle bir şeyler söylemek istiyoruz tam da o zaman susmalı.
Canımız çok yandığında, haksızlığa uğradığımızı hissettiğimizde oluyor bu durum genelde. Konuşma ihtiyacımızın en çok olduğu anlarda söylemlerimize illaki nefsani duygular karışıyor, kibir, övülme isteği, beğenilme, dedikodu, haklı çıkma derdi vs. Derdimiz anlaşılmak değil rahatlamak oluyor çoğu zaman. Biraz susup beklemek, duyguların, olayların demlenmesini bekledikten sonra hala söyleyeceklerimiz varsa kısaca söylemek mantıklı olan. Çünkü boşa sarfedeceğimiz her kelime üzerimize yorgunluk olarak çökecektir.
En aptalca huylarımdan biri.
bir süre yapacağım eylem. ne kimseye bir şey anlatırım ne bir şey sorarım. her şeyin ta anasını sikeyim.
susmak bir yürek işi. Susmak bir cüsse işi. Susmak yüce dağların, derin denizlerin, masmavi göklerin, uçsuz bucaksız çöllerin işi. Ve susmak derin sevdalıların işi.
suskunluğun çok gürültülü,başımı ağrıtıyor. yılmaz erdoğan
susmak garip bir şey ya. dışarıya susup içine konuşuyorsan o da çok değişik bir şey. susuyorsan tam anlamıyla susmalısın.
kimi vakitlerde doğru olanı yapmaktır, erdemliliktir. ama kimi durumlarda da korkaklıktır. o yüzden hangi konu hakkında nerede ve ne zaman susman gerektiğini, öfke kusman gerektiğini bileceksin.
sözsüz konuşabilmek, sözsüz anlaşabilmek güzel şey. susmak ve anlamak, susarak anlatmak güzel şey. sözcükler elbette konuşabilmemiz için var. ama sessizliğin de bir esrarı, bir büyüsü, bir anlamı var. derin denizlerin sessizliği hangimizi büyülememiştir. suskun, derin, kocaman bir maviliğin kıyısında hangimizin içini biraz korku, biraz hayranlık diye tarif edebileceğimiz, aslında tam olarak da tarif edemeyeceğimiz duygular kaplamamıştır. ve hangimizin kalbi ürpermelerle dolmamıştır. dalgalı denizlerin durgun, mavi denizler kadar görkemli olmadıklarını düşünmüşümdür hep. sessizlik ya da eskilerin deyimiyle “sükut” size de, zaman zaman da olsa, daha anlamlı ve daha gizemli gelmemiş midir?

aslında insanı insan yapan bütün değerler: aşk, sevgi, sabır, hoşgörü, özveri, sözün bittiği yerde başlamıyor mu? sözün bittiği yerde başlamıyor mu sanat, edebiyat, resim, müzik gibi yaşamımıza renk katan bütün güzellikler. an geliyor duyguları sese dönüştürmek yetersiz kalıyor ya da anlamsızlaşıyor. bazı şeyler var ki anlatılamıyor, anlaşılmayı bekliyorlar. yine an geliyor hiçbir söz, hiçbir konuşma sessizlik veya ortaya konan iş kadar etkili olamıyor. bu yüzden bir ingiliz atasözünde de “actions speak louder than words” der. yani “hareketler sözcüklerden daha gür sesle konuşur.”

evrende görkemli, gizemli ve sırlı olan her şey susuyor. susan her şey de görkemli, gizemli ve esrarlı oluyor. konuşmak, biz insanlar için yeri geldiğinde anlaşmak için bir zorunluluktur, belki ama susmak da bir süstür. sessizliğe katlanamayan, gürültüyü bir yaşam şekli olarak benimseyen, çok ve gereksiz konuşan çağımız insanına uzak bir olgu, galiba susmak. anlaşılan, susmak bir yürek işi. susmak bir cüsse işi. susmak yüce dağların, derin denizlerin, masmavi göklerin, uçsuz bucaksız çöllerin işi. ve susmak derin sevdalıların işi.
görsel
anlamak, görmek, duymak, düşünmek için lazım olandır.

uzun süredir. konuşmamın fazla bir anlamı olmadığını biliyorum. kendi fikirlerini çok önemseyenlerden olmadım zaten hiçbir zaman. çünkü konuşmadan evvel benden çok daha mühim insanları okumaya, dinlemeye ihtiyacım olduğunu biliyordum.

insanlar size bilmek ve bilgiçlik taslamak arasındaki farkı çok iyi öğretiyor.

cüret edemedim. en cahiller arasında alkışlanmak arzusuyla dolaşan kimseler aptallıklarıyla gururlanırlar.

susmak kendimizi bilmenin ve de anlayışımızın göstergesidir.

anlayış sahibiysek ümit var demektir.
Anlatmak yerine sessizliğe gömülmektir kimi zaman, anlaşılmayan bir sesle...
(bkz: sumak).
Bazen bir tokat gibi can acıtır.
En sevmediğim huyum. En büyük tepkim. Normalde cok konuşan insanlar icin susmak cidden büyük bir tepki oluyor. Biri sizi susarak cezalandırıyorsa acayip kıvranıyorsunuz.
Sık yaptığım eylem. Milletin yaptığı mallikları görünce cevap verecek cümle kuramıyorum susuyorum iyi oluyor.
Susmak en güzel çözüm bence.. Boğazda biraz düğüm bırakıyor sadece, onun haricinde çok güzel bir çözüm.. Biri bir şey diyince susuyorsun mesela, bir şey söylemediğin için cevap da veremiyor.. On numara iş.. Biri kızarsa susuyorsun, konuşsan daha fazla sinirlenecek, o yüzden öfke limiti koymuş oluyorsun.. Sinirlenince, bir şeye kızınca veya bozulunca susuyorsun, “siktir git ne bok yersen ye, cevap bile vermiyorum bundan sonrasını sen düşün” gibi bir şey demiş oluyorsun..
Çok amaçlı, her derde deva..
Konuşmanın bir anlamı olmadığında yapılır.
Genellikle yapmayı tercih ettiğim eylem. Ya da o kadar içi boş konuşuyorum ki asla kendimle ilgili bir bilgi vermiyormuşum dışarıya.
Fakat siz böyle yapmayın çocuklar. içinizde hiçbir şey tutmayın, siz üzüleceğinize o üzülsün.
Savruk bir yazı oldu aman boşverin.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar