bugün

Gerçekten insanı şaşırtan anılardır.

Evet bir kaç hafta önce yaşadığım bir anıyla başlayayım. Her zaman olduğu gibi otobus duragına doğru yürürken durağa 10 metre uzaklıktaki manavın yanından geçtim. Bir suriyeli çocuk manava yalvarıyordu. Ne istediğini zar zor anladı manav. Erik istiyormuş. Nihayetinde adam dayanamadı ve bir avuç erik verdi. Bense çocuğun gerçekten aç olduğunu ve bunun yüzsüzlük olmadığını düşünürken çocuğu bir bina ilerdeki lokantanın sokaktaki masalarından birinde gördüm. Çocuk lokantanın masasından tuzluğu aldı ve eriği tuzladı. Çatır çutur yedi.

Ve ben işte o gün yüzsüz bir milletle karşı karşıya kaldığımızı anladım.
Bir de şöyle geçen seneden bir anı var sözlük.

Sonbahardan kış arası bir vakitte yine durakta otobüs beklerken. Bu ay bütün paramı nasıl bir çırpıda harcadığımı düşünüp duruyordum. Cebimde 5 10 tl para anca vardı. Karnım acıkmıştı. Ama parayı harcamamak için kenimi tutuyordum.
Bir suriyeli çocuk elinde yarım ekmek tavuk dönerle bana doğru yaklaşıyordu. O an açlık iyice bastırdı. Bu nerden bulmuş bunu felan derken. Arkadaşa şakasına istesem verir mi acaba dedim. Çocuk iyice bize yaklaştı ve abi suriye'den geldik, açız gibi dilenmeye başladı. Param yok dememe rağmen iyice beni zorladı. Çocuğa ben senden daha açım bir siktir git dememek icin kendimi zor tutuyordum ki arkadaşım çocuğun gitmesini sağlayacak ölümcül sözü söyledi "esed versin !". O sözden sonra nolduysa çocuk bizi bırakıp bağırarak esed'li bir şeyler söyleyerek durağı terketti.

Geçmişe ışık tutan anılardır.
Ben lisanslı bir basketbolcuyum. sahaya benden küçük 16.17.ya da 15 yaşlarında masum çocuklar geldi. izlemek falan bahsediyolardı. Ben ve 1 arkadaşım vardı sahada. Dayanamadım 3 ünüde çağırıp hem biraz eğittim hem de oynattım. Abi seni sevdik dediler. Mutlu oldum gençlere bir de döner ısmarladım doyurdum dua edip gittiler. Ben de o gün bi hoş oldum. Yani tayyipin açtığı yaraları biz kapatma ya çalışıyoruz.
anı sayılmaz ama nerede esmer suratlı dar pantolon ve altna spor ayakkabı giyen, üstünde de yine dar tshirt olan saçları jöleli ve saçma şekilli tip varsa suriyeli mi diye düşünüyorum çünkü bu kekovareler hep böyle kombinlerle dolaşıyorlar.