bugün

Takım tutar gibi her olayda bir taraf tutmak zorunda olan ülkemin kekoları tarafından canhıraş tarafların savunulduğu iç savaş.

Esad veya cihatçı gruplar ne tarafı destekliyorsan "vur ulan vur" diyorsan orada ölen her çocuğun kanında seninde payın var. Nusayriymiş sünniymiş hristiyanmış yahudiymiş arapmış türkmüş kürtmüş... fark etmez. Ama ülke politikamızı icra eden unsurlar fanatik taraftar modunda olunca vatandaşta böyle oluyor kızmamak lazım yani. Ulan çok gayri samimiyiz yemin ediyorum. Kürt kürt çocuğu ölünce yazıyor esad yanlısı esad yanlısı ölünce islamcısı islamcı ölünce. Sonrada emperyalizm falan geveliyoruz ya ona çok tilt oluyorum işte.

Bu iç savaşın bir tek kazananı olacak ve emin olun bu ne vehabbiler nede Esad olacak.
yıl 2015 e yaklaşırken hala daha devam etmektedir. yıllardır direnen esed savaş yarın bitse bile eski düzeni nasıl oluşturabilir ki sayısız yeni örgüt türemişken topraklarında?
savaş vardır ancak bu iç savaş değildir.
suriye milleti ve ordusu alevisiyle sunnisiyle hristiyanı ezidisiyle hep birlikte 70 ülkeden gelen selefi tekfirci ruh hastası teröristlere direnmektedir.
bu da son durumu gösteren haritadır.
http://en.wikipedia.org/w...an_Civil_War_detailed_map
Beni ilgilendirmeyen savaş ve hiçbir zaman ilgilendirmeyecek sadece diyebilirim ki yesinler birbirlerini bu kadar net konuşuyorum sonuçta benim savaşım değil .
son durum şu şekildedir:

-geçtiğimiz hafta içinde hama'nın kuzey kırsalı ve morek beldesi ordu tarafından geri alındı. ordu burada konumu sağlamlaştırıp idlib'e ilerlemek istiyor. bu cepheyi albay suheyl hassan komuta ediyor.

-deyr ez-zor'da çok büyük değişiklik yok. fırat nehrinin batısı 1-2 mahalle dışında ordunun kontrolünde, nehrin doğu yakasında ışid var. geçtiğimiz haftalarda ışid'in havaalanına başarısız bir saldırı oldu. deyr ez-zor cephesini general issam zahreddin komuta ediyor.

-şam kırsalında cihadçılar için çember iyice daralıyor. ordu buranın alınması için geçtiğimiz ay büyük bir saldırı başlattı. adra ve jobar'ın büyük bir kısmı geri alındı hedefte doğu guta var.

-halep'te ordu şehri tamamen kuşatmaya yönelik handarat bölgesi kuzeyine bir harekat yapmak istedi fakat başarısız oldu. gerek halep'in kuzey batısındaki grupların baskıları gerek doğudan gelen ışid saldırıları kuşatmayı geciktiriyor. şehir merkezi ordunun elinde fakat %30'luk kesim cihadçıların kontrolünde.

-cihadçı gruplar bu aralar idlib'e yönelik büyük bir saldırı içerisindeler. henüz net bir bilgi yok.

-lazkiye'de keseb sınır kapısına yönelik nusra saldırıları devam ediyor fakat henüz bir ilerleme kaydedebilmiş değiller. burada yerel savunma kuvvetleri bulunuyor.

-deraa'da batı kırsalı nusra'nın, şehir merkezi ve doğu kırsalı ordunun kontrolünde. ordu buraya israil ve golan tepeleri yüzünden hava operasyonu yapmakta sıkıntı çekiyor.

-haseke ile ordu'nun arasında bir bağlantı yok, arada ışid ve başkenti sayılan rakka var. bu yüzden ışid kobane'den sonra buraya yönelebilir. haseke'de ordu ve kürt gruplar var.
keşke hep içinde kalsaydı.
iyice arap saçına dönmüş savaş. savaş'ta toplam 5 ayrı taraf olmuştur an itibariyle:

- suriye arap ordusu
- özgür suriye ordusu
- ışid
- pyd
- nusret cephesi

ışid herkes ile savaşıyor ama son günlerde nusra ile barışmaya başladı. esad rejimi ve öso birbirini yiyor ama ikiside pyd ile beraber hareket ediyor. nusra esad ile birbirini yedi uzun zaman fakat son zamanlarda esad ile barışıp öso ve pyd üzerine saldırmaya başladı. suriye rejimi aslında hepsine karşı olmakla beraber haseke eyaletini pyd ile beraber yönetiyor. öso eski dostları olan ışid ve nusra ile kavgalı ama eski düşmanı pyd ile beraber hareket ediyor. pyd ışid dışında herkesin kucağında ama nusra ile arası açılıyor.

fazla karıştırmayın içinden çıkamıyorsunuz.
birbirinin farklılıklarını tanıyıp eşit haklara sahip olarak yaşamayı seçmek yerine birbirini yok etmeyi deneyen, malesef ki dünyada olup biten gelişmelerden habersiz, fakir, kendine değer vermediği gibi doğmuş-doğacak çocuklarına da acımayan düşüncesiz insanlar yüzünden boka saran savaş.

batılı çok emperyalist. çok oryantalist. sen dünyanın en zengin kaynakları üzerinde otur. insanlığını iki adım ilerletme, kendi nimetinden bir dirhem görmeden sersefil yaşa. ondan sonra amerika şeytan, israil şöyle böyle. bi de orda aynı bokun sarılaciverdi* o mahalle senin bu köy benim kavgası veriyor. lan benden üç yaş büyük bi japon var oporçunutiiz kauntride yaşıyo. ben de yirmilerimin ortasını görmedim, adamın bir çocuğu var şimdiden lider yetiştiriyo, şunu da öğreniyo, bunu da kullanıyo diyo bana. bi tanıdığın iş arkadaşı, ben de muhabbet olsun diye konuştuydum. bazen bakıyorum böle atılı fotoğrafçıların çektiği sümüklü ortadoğulu çocuklarına. lan sen lider olma amk. sen hiç bi bok da olma ama en azından gel bizim sikko memlekette bi anasınıfında oyuncak oyna be yavrucak. kalaşnikofla poz veriyorun. ufacıklıktan düşman biliyosun birilerini, gel evcilik oyna yemeği sen yap, arkadaşın baba olsun. kalem tut. canın yok mu amk senin. hiç mi acımıyo kimse sana. müslüman müslümanı vuruyo orda. bizde de kuran kitap var. sahte imamlar, tacizci hocalar var. cumaya gidiyoruz. senin toprağında petrol var. zenginlik sende. ne o burnundaki sümük be çocuk.

amcık ağızlılar ama. hiç gidip kafede kantır oynamamışlar ki. savaşmaktan zevk alıyorlar. hepsi birer kahraman. çocukların götünde don yok. savaştan kaçmak için kilometrelerce yol gitmişler. ama babalar dünyayı kurtaracak orda. amerikayı hedef gösteriyo bi de lan sen oranın tüm halklarını toplasan bi uçak gemisi ediyonuz mu amk neyin savaşını veriyon sömürge.. insan gibi yaşa önce.
Halep'te öso, nusra vb. Terör grupları için çemberin iyice daraldığı savaş. Halep şehir merkezinin doğu kısmında kalan teröristlerin tamamen kuşatılması an meselesi. Halep'i türkiye sınırına bağlayan cephe açıklığı sadece 4 km. Handarat beldesi alınırsa halep kuşatması tamamlanmış olacak.
Suriye'nin en büyük ikinci kenti olan halep'in alınması savaşın seyrinde çok büyük değişikliklere neden olacak gibi gözüküyor. Çünkü halep alınırsa, türkiye sınırına kadar yani bab-el hava'ya kadar ordunun önünde bir engel kalmıyor.
mobil devrimci orospu çocuklarının kaybedeceği ve suriye halkının seçimle gelen liderinin kazanacağı savaş.
bir sürü masumun öldüğü savaştır.

ilginç oyunlarda dönmektedir tabi her karışıklık olan bölgede olduğu gibi.

http://www.ajanssuriye.co...l-medya-stratejisi-belge/
Kac senedir devam ettigi hakkinda en ufak bir fikrim yoktu dune kadar... ama dun cok aci bir sekilde ogrendim bunu.

Metrobusteyim, ayaktayim ki bu zamana kadar pek oturdugum soylenemez neyse, iki cocuguyla genc bir suriyeli anne bindi. Geldi yanimda durdu. Cocuklardan biri bebek daha 11 aylik, digeri 4 yasinda. Hemen yanda oturan bir bayan bebegi suriyeli kadinin kucagindan aldi ve oynamaya basladilar. O sirada muhabbet de basladi suriyeli kadinla bebegi kucaginda tutan kadin arasinda...

2 sene evvel kacmislar savastan. 10 ay evvel kocasi, karisinin ailesini alip turkiye'ye getirmek uzere suriye'ye gitmis ama bir daha geri donmemis. Kadin eyup'te bir harabede yasadigini soyledi. Kampa neden gitmiyorsunuz diye sordu oturan kadin(oturan boga gibi oldu ama neyse), kampta donen tecavuzlerden bahsetti ve herkesin birbirine kotu davrandigini anlatti. Orasi da ayri bir savas dedi sessizce.

Her gun haberlerde gormesek bile hayatimizin icinde var artik suriye ic savasindan kacan insanlar. Maalesef varlar... acilariyla, hayatta kalma cabalariyla, bazen dilenirken bazen bir parca ekmegi bolusurken goruyoruz onlari her gun. Bu yuzden sanirim o kadar cok alistik ki bu bize cok normal geliyor. Yanibasimizda ölen insanlar, burnumuzun dibine sefaletin dibini yasayan zavalli anne ve bebekler varken hala nasil oluyor da kendi dert(!)lerimizin pesinde uzulebiliyoruz anlamiyorum.

Kuran'da "Gozleri var gormezler, kulaklari var duymazlar" seklinde hitap edilen kisiler olmusuz haberimiz olmamis.

Kaldi ki kime sorsan savasin ne kadar kotu oldugundan dem vurur ulkemde. Yazik gercekten.

Unutmamak gerekir insanligi. ve savasin once gercekleri, sonra bebekleri öldürdüğünü...
Ne sikimize lazımsa içli dışlı olduğumuz iç savaş.
Fransa Cumhurbaşkanı
François Hollande, Beşar
Esed rejimine müdahale
etmedikleri için pişman
olduklarını ifade etti.
muhaliflerin
kontrolündeki üç köye klorin
gazlı saldırı düzenlendiği iddia edilmiştir.
Güney cephesinde ordunun israil sınırına dayandığı ve çatışmaların güneyde kuneytra civarında yoğunlaştığı bilgileri geliyor. Tabi hizbullah'ın baya bir desteği var burada.

Kuzeyde hafta başında halep'in kuzeyinde ordunun başlatmış olduğu operasyonda zahra ve nubl'a ilerlemeye yönelik şiddetli çatışmalar mevcut. islami cephe grubu burayı boşalttığı için diğer terör grupları tarafından rejimle işbirliği içindeler diye suçlandılar. Araları gergin.

Işid , uzun süredir deyr ez-zor ve al şaer saldırısının başarısız olmasının ardından pek bir hareketi gözlenmiyor. Kobane'den de çekildiler. Doğu cephesinde fıratın batısı ordunun, doğusu ise ışid'in kontrolünde. Uzun süredir çatışma haberi gelmiyor oradan.
Bugün dördüncü yılına girilen savaş.
Dört yılda 220 bin sivil öldü. 4 milyon 800 bin
kişi ülke dışına göç etmek zorunda kaldı. 2
milyon kişi Türkiye’ye sığınıp başımıza bela
oldu.
- 10 milyon kişi evlerini ve işyerlerini terk etti.
- Kentlerin ve kırsal kesimin yüzde 83’ünde ışıklar söndü.
- Kaçanlar nedeniyle ülke nüfusu yüzde 22
oranında azaldı.
- Halep dahil büyük kentler bombalandı, ülke
tümüyle harabeye dönüştü.
- 5 milyon 600 bin çocuk terörden etkilendi. - Ekonomi çöktü. Her beş Suriye vatandaşından
dördü şu anda yoksulluk sınırı altında, perişan
bir durumda yaşıyor.
Emin Çölaşan
(bkz: ışid in öso ya saldırması)
Savaş suriyede ama ilginci en çok bize zarar verdi.
Suriye'de terör örgütü DAiŞ'in ve Nusra cephesi'nin kurulduğu günden bu yana 4 bin 563 kişi hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye insan Hakları Örgütü'nün (SNHR) raporuna göre, "Ülkede krizin patlak vermesinin ardından bu yana, terör örgütü DAiŞ'in ve Nusra Cephesi'nin kurulduğu günden itibaren bin 506'sı sivil, 3 bin 57'si silahlı olmak üzere toplam 4 bin 563 kişi hayatını kaybetti" ifadeleri yer aldı.
300 bin kişinin katili diktatör esad ve yandaşlarının def edilmesiyle son bulabilecek savaş. artık kanlı baas diktatörlüğü düşmeli yeni demokratik oluşumlar ortaya çıkmalıdır.
Suriyedeki iktidarın ülkede ne kadar işsiz güçsüz, it kopuk varsa bize dehlemesi için iyi bir fırsat olmuştur. Adamlar cezaevlerindeki mahkumları bile bize itelemişler düşünün artık. Bu arada 3 sene önce birileri 2 hafta içinde şamda cuma namazı kılıyordu.

(bkz: baba o iş ne oldu)
(bkz: vizontele)
bir yıl içinde ülkenin yarısından fazlasını kaybeden düşmanla başa çıkmayınca sivil halka saldıran diktatörün yurdum insanlarınca başarılı sayıldığı savaş.
https://www.youtube.com/w...Y9yvnI&has_verified=1