bugün

taşşaklarını avrupalılara bir gül gibi okşatmış muhteşemler muhteşemi atamız...
mabel matiz yorumuyla yeniden doğan şarkı. nefis olmuş on numara beş yıldız. daha da söz yok.
hz. süleyman ile kanuni'yi karıştıranlar var. hz. süleyman'ın sultanlığı yanında kanuni veya diğer tüm hükümdar/kral/padişahların esamesi okunmaz.
Bu şiir kanuni Sultan Süleyman tarafından Eşi Hürrem Sultana yazılmıştır

Celis-i halvetim, varım, habibim mah-ı tabanım
Enisim, mahremim, varım, güzeller şahı sultanım

Hayatım hasılım, ömrüm, şarab-ı kevserim, adnim
Baharım, behçetim, rüzum, nigarım verd-i handanım

Neşatım, işretim, bezmim, çerağım, neyyirim, şem’im
Turuncu u nar u narencim, benim şem’-i şebistanım

Nebatım, sükkerim, genc, m, cihan içinde bi-rencim
Azizim, Yusuf’um varım, gönül Mısr’ındaki hanım

Stanbulum, Karaman’ım, diyar-ı milket-i Rum’um
Bedahşan’ım ve Kıpçağım ve Bağdad’ım, Horasanım

Saçı marım, kaşı yayım, gözü pür fitne, bimarım
Ölürsem boynuna kanım, meded he na-müsülmanım

Kapında çünki meddahım, seni medh ederim daim
Yürek pür gam, gözüm pür nem, Muhibbi’yim hoş halim!

Muhibbi (Kanuni Sultan Süleyman’ın mahlası)

Bugünkü dille;

Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.

Hayatımın, yaşamımın sebebi Cennetim, Kevser şarabım
Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm,

Sevinç kaynağım, içkimdeki lezzet, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meş’alem.
Turuncum, narım, narencim, benim gecelerimin, visal odamın aydınlığı,

Nebatım, şekerim, hazinem, cihanda hiç örselenmemiş, el değmemiş sevgilim.
Gönlümdeki Mısır’ın Sultanı, Hazret-i Yusuf’um, varlığımın anlamı,

istanbul’um, Karaman’ım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevgilim.
Değerli lal madeninin çıktığı yer olan Bedahşan’ım ve Kıpçağım, Bağdad’ım, Horasan’ım.

Güzel saçlım, yay kaşlım, gözleri ışıl ışıl fitneler koparan sevgilim, hastayım!
Eğer ölürsem benim vebalim senin boynunadır, çünkü bana eza ederek kanıma sen girdin, bana imdad et, ey Müslüman olmayan güzel sevgilim.

Kapında, devamlı olarak seni medhederim, seni överim, sanki hep seni öğmek için görevlendirilmiş gibiyim.
Yüreğim gam ile, gözlerim yaşlarla dolu, ben Muhibbi’yim, sevgi adamıyım, bana bir şeyler oldu, sarhoş gibiyim. Bir hoş hale geldim.
şarkı olarak şu sıralar revaç'ta olan bir şarkıdır. catwork ekibinin yorumladığı versiyonu ile kopartan şarkıdır. dinlenilesidir.
(bkz: hz süleyman)
neyleyim sultan süleyman'a bile kalmayan dünyayı.

http://www.youtube.com/watch?v=_JduQRZ7XBU
mabel matiz'in içine ettiği şarkı. evet.
mabel matiz yorumuyla gündeme yine düşmüş şarkı.

mabel matiz i sevmem.hiç hem de ama fena olmamış.galiba şarkının güzelliğinden kaynaklı.
kendini dünyanın merkezinde gören biri olarak bu şarkıyı bana yapılmış bir ikaz olarak görüyorum.
en yakın arkadaşını ve oğlunu öldürtecek kadar iktidar hırsı yapmış padişah.
mabel yorumuyla fazla iyi olmuş şarkı. net.
ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. Insanlar görsünler ki padişah olan kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir. Sözünün sahibi atam.
Mabel matiz şarkısı.
hikayesini, ne sebeple yazıldığını bilmeyi çok istediğim ender sevdiğim sezen aksu şarkısı. sebebi de aysel gürel yazgısı.
ciddi bir anlatım bozukluğu barındıran şarkı. bu sebep bile gözden düşmesi için yeterli.
öncelikle klasiğimizin linkin paylaşalım,fundayı matizi filan bırakın da sezenden dinleyın bu parçayı.

http://www.youtube.com/watch?v=WKnDOfDw6uc

şarkının yazılışına gelince rivayete göre sultan Süleyman çok zenginmiş hanları, sarayları varmış fakat bu dünya öyle fani ki ona bile kalmamış.bir diğer olarak da sultanımız yüz küsür yaşına kadar yaşamış,öyle ölmüş. o bile öldüyse herkes ölür mantığında düşünmüşler. eski çağlara bile olsa bir insanın yüz küsür yıl yaşamasını aklım almıyor ama dünyanın faniliğini anlatmış ya bize, o da yeter.
şarkıda bahsedilen kişinin kanuni sultan süleyman olduğu sanılan fakat aslının 3000 yıl yaşadığı rivayet edilen hz. süleyman olduğu hoş ezgili şarkıdır.
Süleyman demirel'e yazılmış parçadır.

Deniz gezmiş'in idamı için ecevit ve inön karşı oy kullanmasına karşın diğerlerine zorla oy verdirerek siyasi olaylardan sebep kelle almıştır.

3 bizden gitti (Adnan menderes ve arkadaşlarını kastederek) 3 sizden diyeli 42 sene olmuş.
gece 02.51 de dinlelinecek en güzel sezen aksu şarkılarından biridir. mabel matiz daha içten söylemiş tabii.
Mabel Matiz yorumu için:

https://www.youtube.com/watch?v=Flw4l6FZbK8
Kastedilen sultan süleyman kimdir merak edilendir. Şıklar:
a) hz. Süleyman
b) kanuni sultan süleyman
c) süleyman demirel
bazı şarkıları 2. kez değil de, 3 veya 4 kez üst üste dinleyince insan yavaştan sıkılır. bu öyle değil abi. başlangıcından itibaren dinlettiriyor kendisini. mabel matiz'in performansından bahsediyorum. müthiş iş çıkartmış.

"bu dünya ne sana, ne de bana kalmaz.."
mabel matiz'in yorumuyla insanın içine işleyen şarkıdır.
Hurrem sultan in aşkisi dir.