bugün

Aysel gürelin yazdığı harika şarkılardan.

Mabel yorumu da sezen yorumu da birbirinden güzel.
ilk mabel matizden dinlemiştim ama sezen aksu cidden şarkıya başka bir boyut katıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=89PepdEhKCM
görsel
Hz. Süleyman.
"mühür kimdeyse süleyman odur" gibi günlük hayatımda çok sık kullandığım söze konu olmuş padişah.
Öve öve bitiremediğim tek Adam Cihân Fatih'i Devlet-i Adâlet Mülkiyet-i Sahip Alem-i Sultan Osman-i Asalet Yavuz Selim oğlu Trabzon Doğma Frenklere Muhteşem Acemlere korku Rumlara huzur Türklere Kızıl Elma.
Kanun-i Sultan Süleyman Han Hazretleri.
bir söylentiye göre dünya ona kalmamıştır.
görsel
Ayşe gürel ve onno Tunç enfes bir eser ortaya çıkarmışlar; ikisinin de ruhu şad olsun.

Mabel matiz de sanırım sadece bu sanat eserine ses vermek için dünyaya gelmiş. Öylesine harika bir performans.
aysel gürel ve onno tunç ortaklığıyla çıkmış fevkalede eser. sezen aksu nun 88 albümünde 3. sırada yer aldı. özellikle levent yüksel yorumu cok iyi.
Bu dünyanın hem şarkıcının kendisine hem de sevdiğine kalmamasını pekiştirmek için kullanılan, bazı kaynaklara göre en zengin ve canlılara hükmeden peygamberlerden birisi.
mabel matiz'in yorumu sizi derinden sarsan şarkı. şarkının hakkını kesinlikle mabel vermiştir. dinlerken intihar edesiniz gelir. hele ki varsa bir acınız daha fazla yakacaktır canınızı.

yürek öyle sevdalı yollar kavuşmaz, hasretin ne tadı kaldı ?
bazı şarkılar bazı duygularla paralize olmuş durumda sanırım. dün, bir alışveriş merkezinde mabel matiz'den bu şarkı çalındı kulağıma. kısacık bir an. dilime dahi dolanmadı. rüyamda ise geçmişle alakalı hatıraların hücumuna uğradım bütün gece. sabah kalktığımda aklımda sadece bu şarkı vardı. açtım dinledim uyanır uyanmaz.sonra da bir cogunu unuttuğum rüyamın detayları daha da net belirdi gözümde. yani açık bir şekilde beynim bu şarkıya kitlenmiş, onu gecmişimle ilişkilendirmiş ve beni bütün gece anılara boğmuştu.

aysel gürel'i ve onna tunç'u da bu vesileyle rahmetle
koca sultan süleyman peygambere kalmayan dünya.
bazen bizleri temsil eden padişahtır. evet.
Haşmetli bir padişahımız. Evet.
matizin yorumuyla sultan süleyman a bir kere daha kalmadı dünya!
(bkz: kılıcın yapamadığını adalet yapar)
aysel gürel' in sozlerini onno tunç besteleyince böyle bir eser çıkıyor ortaya.
Hurrem sultan in aşkisi dir.
mabel matiz'in yorumuyla insanın içine işleyen şarkıdır.
bazı şarkıları 2. kez değil de, 3 veya 4 kez üst üste dinleyince insan yavaştan sıkılır. bu öyle değil abi. başlangıcından itibaren dinlettiriyor kendisini. mabel matiz'in performansından bahsediyorum. müthiş iş çıkartmış.

"bu dünya ne sana, ne de bana kalmaz.."
Kastedilen sultan süleyman kimdir merak edilendir. Şıklar:
a) hz. Süleyman
b) kanuni sultan süleyman
c) süleyman demirel
Mabel Matiz yorumu için:

https://www.youtube.com/watch?v=Flw4l6FZbK8
gece 02.51 de dinlelinecek en güzel sezen aksu şarkılarından biridir. mabel matiz daha içten söylemiş tabii.