bugün

türk mitolojisinde pınarlarda yaşayan su perileridir.

--spoiler--
Su iyelerinin hepsi sularda yaşar. insanlara zarar vermezler. Onların yaşadıkları sarayın girişi, nehirlerin derinliklerinde bir taşın altındadır. Su sahiplerine Kazaklar, “su perisi”, Türkmenler “suv adamı”, Özbekler “su alvastisi” derler.

Pınarlarda yaşayan peri kızları, beyaz giyimlidirler ve cisimsiz varlıklardır. Kuş ve yılan kılığına girebilirler.

--spoiler--
Türk mitolojisinde suları koruyan periymiş.

Balıkçının biri balık tutamayınca dırdırcı karısı sen su iyesi yüzünden balık tutamıyosun git yakala onu deyince bu avel balıkçı da koşmus su iyesini yakalamaya.

Tabi suyun üstünde peri midir cin midir bu yaratıkla karşılaşında tırsmış. Ağ atıp yakalamaya çalışmış su iyesi demiş ki beni bi kere yakaladın bir kere daha yakalarsan lanetlemem seni. Balıkçı üç gün peş peşe bu garip gureba yaratığı yenmiş, su iyesi de demiş ki al sana bir sürü balık, balıkçıya da ayar çekmiş ihtiyacından fazlasını almayacaksın suları koruyacaksın diye. neyse böyle işte kankalar üff bu hikayeyi pek beğenmedim ben. Arkiler hislendik iki sey yazdık iq ne demek niye yazdın.