kitaplarinin genelde kisa olmasi olabilir. metroya bi giriyorum herkes zweig okuyor amk.
ucuza satilmaya baslanip instagramda bolca gozukmesidir.
Macellanı okuyup çok beyendiydim ben. Arkadaşımın birine Lan bu zweig dayım iyi yazıyomuş dediğimde he la ben de seviyom onun kitaplarını yanıtını aldım. Kitapları hem ince hem iyi. Ayrıca satranç çok popüler aq. Evet. Teşekkürler.
telif ödenmediği için ucuza basılmasıdır diyebiliriz. seksenlerde de altın kitaplar jules verne'i keşfetmişti, lise ve ortaokullular kemalettin tuğcu'dan sonra en fazla onu okuyorlardı. zweig'de iş bankası keşfetti.
diğer bir neden de kanaatimce kısa cümlelerle yazması ve çarpıcı bir sonla bitmesi.
telif sorunu olmadığı için çokça basılması buna bağlı olarak ucuz olması ve hikayelerin kısa, anlaşılabilir olup insanı yormaması.
Dostlar alışverişte görsün galiba bu yüzden.
Telif hakkı ortadan kalktığı için peynir ekmek gibi basılıyor.. orjinali 8-10 öykülük kitaplarının çoğu da bikac hikayelik kitaplar halinde bazende uzun öykü olarak yayımlanıyor.
lise ve dandik üniversitelerde ödev olarak verildiği için zorla okuyorlar. yoksa neden metroda elit gibi kitap okumaya çalışsın.
maalesef ince olmalarımdan kaynaklanır, sabırsız yürek adlı romanı vardır az bilinir çünkü diğerlerine kıyasla daha kalındır. cok da güzeldir öneririm.
popüler kültür eserleri yazmasa da popüler kültürün vitrinine çıkmasındandır. ayrıca kendisi ikinci dünya savaşı'nda nazi katliamlarına tepki olarak intihar etmiştir. bu ne demek? soykırıma uğrayan yahudilerin bu adamı öne çıkaracağı demek. en bilinen eseri de ikinci dünya savaşı'na tepki olarak yazdığı ''satranç''tır. para kimdeyse, reklama o hükmeder; reklama hükmeden kimse, algıya o hükmeder.
Satranç ve macellanı okumuş biri olarak güzeldir çünküş kısadır satrancı abimi ünide beklerken bitirmiştim 2 saatte.
Kitaplarının akıcı olması, okuyucuyu içine çeken anlatım tarzı ve içeriği. Bunlarla birlikte kitapların inceliği bir oturuşta okunabilir olması.
Kitaplarının sarması. Hem kısa hem sarıyor hem sürükleyici.
Yahudi olduğu için ülkemizdeki masonlar bizi manipüle ediyor okumamız için.
bence kitapların tadımlık olması yani hem kısa hem sürükleyici, dili de anlaşılır.
Ucuz, ince kitaplar.
çerez kitap olmalarına rağmen hikayeleri insanın içine işleyebiliyor. Yazım dili akıci ve geçirgen.
Modern kültürdür.
anlatın da bilelim sebepleridir. cidden neden patlama yaptı bu adamın kitapları şu son bir senede? tatilde herkes şezlonglarında okudu, otobüste okudu, metroda okudu, herkes yanına kahve fincanı koydu fotoğraf çekti, birbirlerine hediye etti bu adamın kitaplarını. hayır ne oldu, ne kaçırdık?

pek tabii bana da hediye edildi kitaplarından. okudum da. benim görmediğim herkesin gördüğü ne var acaba diye tam üç kitabını okudum. beni bulunduğum noktadan azıcık bile ileriye taşımadı maalesef.

belki de ben edebiyattan anlamıyorumdur. çok mümkün ama yine de kendime haksızlık etmek istemem. bilemedim.
kitapları genellikle kısa ve çok basılıyor tabi bunların yanında çok akıcı olması bir etken.
stefan zweig'in kitaplarının ince olmasıdır. evet.
kısa ve tadımlık kitaplar yazmış olması bir yana, çok güzel psikolojik tahliller yapmıştır her kitabında. bu yüzden çok zeki bir yazar olduğunu düşünüyorum. çevresinde olan biten her şeyi büyük bir incelikle gözlemlediği bir gerçek, bunu okuduğunuz her kitabında hissediyorsunuz. ayrıca erkek bir yazar olarak kadın karakterlerin ruh halini ve duygu dünyasını bu kadar mükemmel anlatmış olması da takdire şayandır.

kitaplarında en dikkat çeken ise hemen hemen tüm baş karakterlerin intihar etmesidir ve bana kalırsa zweig mutlaka her eserinde bir karaktere kendi ruh halinden bir şeyler katmış ve öyle aktarmıştır anlatmak istediklerini. öyle ki karısı ile birlikte intihar ederek hayatına son vermiş olması bunun en büyük kanıtıdır.
Tasvir gücü çok iyi çünkü ... Öyle ahım şahım bir kurgusu da yok ama kitapları alıp götürüyor seni.
eleştirmenler, her yerde eleştirmenler gördüğümüz başlık.

iyi diyorlar neden desek?
çünkü şu kitabı çok iyidir derler.
kötü diyorlar, neden desek?
çünkü ben beğenmedim diyorlar.
arkadaşlar siz bir kriter değilsiniz ehehehe.

Stefan Zweig basit bayağı okuyucuları etkileyebilir ama gerçek entelektüellerin gözünü bile boyayamaz. Hatta bunun oyunu bile var. Atayım :d

Mrs Steiner was from Frankfurt, not terribly young, alone and with black hair. She wore a different dress each night and sat quietly to read cultured books. She was a devoted follower of Stefan Zweig. With that, everything has been said.

E.F Benson’s Lucia.

Komiksiniz lo bayağı kitap zevklerinizi gülünçle pis bir elitist edasıyla izliyorum ehehehehe.