bugün

sağda solda amcanız dayınız yoksa imkansıza yakın bir durumdur. günde 20 30 şirketi arayıp gurur, umut kırıcı cümlelere baya maruz kalabilirsiniz. bana staj vermeyen şirketler gün gelecek beni işe almak için sıraya girecek diye kendimi avutmaktayım.

Bu arada sevgili sözlük yazarları arkadaşlarım. Aranızda gemi sahibi olan veya kaptan olan tanıdığı olan, bana gemide staj ayarlayabilicek varsa çok makbule geçer, hayır duamı kaparsınız.
Mimar ve inşaat muhendislerine yardımcı olmaya çalışırım.
sorun staj değil, stajerin maaş alır duruma gelmesidir. basında, bordan boktan yerlerde 30'una kadar stajer diye sürünen adamlar biliyorum. çok çok zor ama sonunda iş bulurlarsa 1000-1200 liralardan başlıyorlar. ulusal çapta yayınlanan/yayımlanan basın-yayın organları ilk maaşı yüksek tutup piyasanın ve sendikasızlığın da rahatlığıyla çalışanlarının maaşlarına yıllarca zam yapmayanlar var. misâl gazete habertürk'ün yedi yıldır maaşına zam yapmadığı çalışanları var.
stajda asıl amaç işini öğrenmektir. ki zaten yabancı bayraklı gemilerde maaş zorunluluğu yoktur. bizim sgk kanunlarımıza tabi olmadığı için. ülkemizdeki gemilerin yarısından fazlası da zaten yabancı bayraklı olduğu için maaş pek umrumda değil. maksat stajı tamamlayıp okulu zamanında bitirmek.
havacılık sektörü ile ilgili bir bölümde okuyorsanız eğer çok zor değil. zira anadolu üniversitesi ve shgm'nin birlikte gerçekleştirdiği staj atama programı sayesinde atanıyorsunuz ve stajer olarak atandığınız kurumun pek itiraz hakkı bulunmuyor..