ya o değil de sscb dağılmadan önce rus salatası var mıydı acaba.
sosyalistler asla sscb'yi körü körüne savunmamışlardır.
afganistan işgalinden sonra sscb'ye karşı küba dahil olmak üzere net bir tutum almışlardır.
yapılanların sosyalizmle alakası olmadığı gün gibi aşikardır.
sosyalistlerin duruşunu sorgulayabilmek biraz da çuvaldızı kendine batırmakla mümkündür.
ta sscb'nin yaptıkları dilinizden düşmüyor da,
bir maraş'ı,
ulucanları,
metrisi sorguladınız mı?
önce bir yanıbaşınızdakinin derdini anlayın da,sscb'ye de sıra gelir elbet.
okumadan okuduğunu kabul edilmiş eserler gibidir. karl marx'ı okumadan marx ı yorumlayan, kuran-ı kerimi okumadan kendini okudu varsayan, osmanlı hakkında lise bilgisi üstüne okumadan osmanlıyı iddalı şekilde tartışan vb. hepsi birbirinin amcaoğludur ve bu durum fazlasıyla yaygındır. artılar eksiler dönemin koşulları vb. hakkın da fikir de olmaz. mesela sosyalizmin teorik manada ekonomideki 1 er tane olumlu-suz özelliği nedir dense cevap alamazsın.

mesela sscb karşıtı olabilirsin ama sscb dönemin de doğumlarda çocuk ölüm oranlarındaki ciddi azalış her daim övülmelidir. sakin bir şekilde irdelenmeli..
bu savunmayı yapan sözümona sosyalistler ki onlar chp'den hallice sosyalistler benim gözümde -yani sosyalistim ama seçim olsa chp ye veririm insanı- sovyet rusya yı savunup onla ilgili pek bir şey bilmediklerini ortaya çıkaranlardır. adama kruşçev diyorum o kim diye bakıyor yüzüme. "lenin, stalin biraz troçki bileyim azıcık da galiyev bildim mi tamamdır" mantığı nereye kadar.
osmanlı hakkında hiçbir şey bilmeden osmanlı'ya savurmaktan pek daha hallicedir.
1980 öncesi siyasetin zirve olduğu zamanlar lise talebesiydim, hemde imam hatip liseliydim ve okul haricinde ki bütün arkadaşlarım sosyalistti, siyasi konular hayatımızın bir parçasıydı artık, sosyalizmi yada komünizmi hiç kimse kötü anlatmıyordu bende merak ediyordum o zamanlar yalan değil. neyse aradan uzun zaman geçti ve 2000 yılın da bir proje için moskova ya gittim, merak ettiğim o komünizmi yakından görüp tanıyacaktım. ilk günlerim sadece etrafı ve insanları izlemek oldu ve gece gündüz dil çalışıyordum, kısa zamanda da öğrendim rusca'yı.
kızıl meydan da mozolesi olan lenin'in cesedini gördüm sanki bi sıçan gibi yatıyordu, uzun uzun seyrettim onu, içimden konuştum onunla, haline bak ne insanlar öldü senin fikirlerin için ama şimdi 1,5 metrelik camekan da yatıyosun be lenin.
binalar, sanat eserleri, bilim ve sanat'a çok önem verilmiş doğru konuşmak lazım, dünyaca ünlü yazar ve bestekarlar çıkmış, hele moskova metrosu? sonra moskova'nın merkezin de bulunan cami de tanıdığım müslüman özbek, türkmen, azeri türkleri ile konuştum özellikle yaşlı olanları ile, stalin zulmünü görmüş canlı tanıklar. acımasızca nasıl öldürülen müslümanlar, sibir taraflarına sürülen müslüman türkler ve çeçenlerin çığlıklarını duydum sanki onlar anlattıkca, çok şaşırdım duyduklarıma.
bir gün metro da rus arkadaşıma dedim ki, bu metro yapılırken 45 bin insan ölmüş biliyomusun, na huy dedi bana*
sonra sovyet rusya'yı zamanını görmüş insanları izledim uzun uzun, hepsi de hayattan bıkmış omuzları düşmüş yorgun sorulara kısa cevaplar veren tipler hepside, evler kibrit kutusu gibi küçücük tipik komün evleri, sabahın 5 buçuğun da herkes ayakta kadın erkek çocuk herkes, sadece pazar günleri sosyal yaşam onu da kütük gibi sarhoş olana kadar içerek geçiriyorlar, kadınlar da çalıştığı için evde adam gibi yemek yok hep hazır yemek yada kolay yapılan yemekler, dostluk komşuluk yok sadece vodka dostluğu var, din nedir bilmiyolar, din'i hep toplumsal baskı görmüşler tabi lenin ve stalin'in yasağı. oysa din sığınma ve ihtiyaçtır en zor anında muhtac olur sığınırsın allah'a.
eğer komünizm gaz, benzin, elektrik, su, şehir içi telefon, hastane, okul bedeva yada bedava denecek kadar ucuzluk demekse, o zaman ben bunlara para vereyim ama dinimi de insanlığı da adam gibi yaşayayım arkadaş!
aslın da yazılacak çok şey var bu konu ile alakalı ama vakit çok geç oldu yine devam ederim.
komünizmi bilmeden yada görmeden kimse mangalda kül bırakmasın, bilenler var burda, anında cevabı yapıştırırım.
Pek mantıklı değildir.

Biraz okuyup savunmak daha mantıklı gibidir. Adamların iyi yanları daha fazla. Bu bir gerçek.

Bilim alanı buluşları ve medenileşme anlamında, dünyaya büyük hizmetleri olmuştur.