soya fasülyesi de denilen, normal fasülyeden biraz farklı, tohumlarının üzerinde siyah bir nokta bulunan, bol c vitamini içeren, çin ve japonya'da yetiştirilen, yüksek vitamin içeren besin.
(bkz: soya sosu)
icerisinde hucrelerin yenilenmesini saglayan ostrojen hormonuna benzer bir hormon bulunan bitkidir. Fazla kullanimi zararlidir.
baklagiller içinde proteini en yüksek olan besindir.
karıştığı maddenin taklidini yapan mucize madde.köftecilerin 1 kilo et 2 kilo soya kullanarak 3 kilo köfte yapabildiğini biliyormuydunuz...
Yağı çıkarılan bir cins fasülye.
dünyadaki tüm protein kaynakları tükense bile,içerdiği protein değeriyle tüm insanlığın protein ihtiyacını karşılayabilecek kadar önemli bir besin maddesidir.
kısırlığa sebep olduğu rivayet edilen besin maddesidir.
bir besin maddesi. Nedense mantının içine et değil de soya koyuyorlar ya daha bir hoşuma gidiyor. Kebap, tavuk, köfte yemesem vejeteryan zannedeceğim kendimi.
sütü de kendisi de filizi de fasülyesi de gayet güzeldir.
soya fasulyesinden elde edilen süt çin de ve güneydoğu asya da sabahları ve akşamları olmak üzere günde iki kez sıcak olarak satılır ve yanında lokma benzeri hamur işi ile vejeteryanlarca tüketilir .
Soya fasulyesi.
param olsa ekerdim. karlı bir tarım ürünü.
horozların ayak parmaklarının üst kısmında bulunan mahmuz benzeri organlara verilen ad. (bkz: suyagu)
fasulye çeşididir. fasulyenin beni bu kadar heyecanlandıracağını tahmin etmezdim. başlığı stoya diye okudum teşekkürler.