bugün

bizden kars ardahan ve batum'u isteyen ama babayı alan emperyalizmdir.
azerbeycandan kırgızistana türkistanı bölüp parçalayan emperyalizmdir...(sovyet öncesi bu coğrafyanın tek adı türkistandı...sovyetler bu emperyalist politikayla birlik şuuruna zarar verdi)bu emperyalizm rusça ve kiril alfabesini türklere ve sair milletlere dayatarak kendini gösterdi...

bu emperyalizmin tankları macar milliyetçilerini ezdi...bu emperyalizmin uçakları afganistanı yerle bir etti....bu emperyalizmin askerleri doğu almanyadan,çekoslavakyaya komünist işgalin zalimleri oldular...bazı şahsiyetsiz kimseler ise dün sovyet işgalinde sovyetlere şak şak yaparken bugün afganistanı işgal eden amerikayı yuhalamaktadır...

(bkz: insaf)
dünyanın en iyi emperyalizm çeşididir.
amerikan ve batı emperyalizminden çok ama çok daha iyidir.
diyeceksiniz ki ne alaka ?
şöyle ki; emperyalizmin her çeşidi kötüdür, hatta izm'li her şey kötüdür, insanın fikirlerini bir tek bir akımda birleştirip diğer insanlara empoze etmektir.
cemil meriç; "izm'ler idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir" der.
neyse,
-ruslar gün gelmiş rusya da trene binen bir insan, kazakistan sınırına geldiğin de tren değiştirmek zorunda bıkarılmıştır. tren -raylarının genişliği rusya da 13 santim iken kazakistan da 15 santim yapmışlardır. vay amk.
-ruslar gün gelmiş kendine itaat ettirmek için bir milleti kos koca nehrin yolunu değiştirmişlerdir, çok akıl almayacak işlere mazhar olmuşlardır.
2.neyse,
-bu gün baktığımız da aynı rusya kazakistan gibi bir ülkeye uzay üssü inşa etmiştir,
-aynı rusya ermenistana nükleer santral yapmıştır.( 80 yıldan beri çalışüyür, patlaması yakındır.)
-azerbaycana petrol çıkartmak için gerekn tüm imkanı sağlamıştır.

zamanında yine kars ardahan batum bölgesine zamanının en büyük süt üretim tesisini kurmuşlardır, zamanımız da dahi böyle bür tesis çok azdır, he sonu ne mi oldu, o zamanının üstün zekalı devlet adamları kullanmadı, neymiş komunizm,,,, kominist eşşekler sevse idi siz..
tübe tübe..

son söz;

yıllarca sömürmüştür,
tamam kabul,
ama
yıllarca sürecek sömürü de şimdilere kadar hizmet edebilecek tesisler yapmışlardır.
Memleketimize büyük zararı dokunmuştur.
ingiliz emperyalizminden hallicedir, hiç yoktan girdiği yerlere nüklüer enerji vs yapmiş
(bkz: sosyalistlerin türk katliamları sıralı tam liste)
Eğer varsa şuan orta asyada özlenen emperyalizmdir. Ulan devlete başvuruyorsun ev veriyorlar şuan bir ev almak için yıllarca türkiyede ya fuhuş yapıyorlar ya da köle gibi çalışıyorlar.
sovyet devleti bir komünist değil sosyalist devletti ancak komünizme geçmeyi amaçlıyordu. baz sınıf farklılıklarını tam gidermese de gidermek için çabalıyordu, böyle bir devlete emperyalist demek sosyalist temelli fikirleri bilmemekten kaynaklanıyor. birinin emperyalist olması için belli bir toprak parçasını sömürüp belli bir sınıfa salt aktarması lazım. sovyet ülkesi ise kaynakları halka eşit dağıtmaya, sınıf farklılılarını böylece gidermeye çalışıyordu.
emperyalist devletler üçüncü dünya dediği devletleri mandacılık altında sömüren devletlerdir. bu devletler bütün kaynakları kendi ülkelerine aktarıp bu kişileri aç bırakmış ve kültür asimilasyonuyla bunların kimliklerini de yok etmiş. bugün ham madde olarak zengin olan afrika ülkeleri bile sömürgeden dolayı açlıktan ölebiliyor. orta doğu ülkelerinde ise petroller hep sömürülüyordu. şimdi de sömürülüyor. bu gelirler kapitalist devletlere aktarılıyor bu insanlara ise yaşayacak kadar yardım yapılıyordu o da ölüsü bir işe yaramaz diye.
sovyet ülkesinde yaşayıp ölenler yanlış politikalardan olmuştur, açlıktan da olmuştur ancak bunlar emperyalist bir amaçla olmamıştır tamamen başarısız kişilerin bazı şeyleri öngörememesinden kaynaklı bunlar.
ayrıca sovyet ülkesinde sağlık, eğitim, barınma, beslenme gibi ihtiyaçlar zaten devletin elindeydi. sana ev bile veren devlete emperyalist diyorsan sen de sorun var demektir. bugün türkiye de ev kredisi alıp köle gibi çalışıp yıllarca onu ödeyen var. ha ev kredisi neden alıyor bu insan? çünkü parası yok. ayrıca bu krediyi öderken de faiziyle geri alıyorlar senden.

sovyetlerin çok hatası olabilir ancak emperyalist bir amaç güdüyordu, yok milletleri sömüryordu demek büyük bir hakarettir.
Sayesinde kurtuluş savaşını kazandığımız emperyalizmdir. Avrupa ve özellikle Amerika tarafından lanetlenmiş, çamura bulanmıştır. Kendisine yakın coğrafyada hüküm sürer. Amerika, ingiltere, Fransa vb emperyalist ülkelerin yaptığı şekilde uzak coğrafyaları da sömürme gayesi yoktur.