bugün

artıları ve eksileri ıki bölümü araştırmış biri olarak kimin kazanacağına karar veremediğim versustur. Sizin nedenleri ile yardımlarınızı bekliyorum.

Sonucu beraberlik olan versustur.
sosyolojiden kız düşürme ihtimali > kamudan kız düşürme ihtimali.
sosyolojide insanlarla uğraşırsın kamu yönetiminde insanların paralarıyla.
benim de hangisini seçmem konusunda kararsız kaldığım iki bölüm.
ne alaka olan versus.
kamudan iş bulma ihtimali > sosyolojiden iş bulma ihtimali

sosyolojiden kız düşürme ihtimali > kamudan kız düşürme ihtimali.
sosyoloji seçilmelidir.

bir kamu yönetimi mezunu olarak kamu mu kaldı yönetecek?
Şu mu iyidir bu iyidir gibi karşılaştırma sorularından biridir.

Bence bir insan içinden hangi bölüm geçiyorsa ilk başta bütün mesleki baskılardan arınmış şekilde onu tercih etmeli. Yani okduğun bölümü isteyerek okumalı.

Mesleki tarafa gelirsek... Arkadaş ben hayatımda en çok iki şeyi çok yapmak istedim. Birincisi sosyoloji okumaktı ki yapıyorum, diğeride e-ticaretle uğraşmak. E-Ticaretten paraya para demezken benim tanıdığım en zengin insan ilkokul mezunu bir oto boyacısıydı. Bakın ben cidden iyi para kazanıyordum ama bu adam beni mislimle çarpıyordu kazanç olarak. Niye? Klasik arabaları boyamak konusunda bir uzmanlık kazanmıştı zaman içinde ve hiçbir dükkana bağlı kalmadan serbest çalışarak paraya para demiyordu.

Yani demem o ki işin meslek tarafında çok iyi para kazandıran bir dal seçseniz bile aslında önemli olan yaptığınız meslekte aranılan ve iyi biri olmaktır.

O yüzden bölüm önemli değil, dünyaya da bir kere geleceksiniz istediğiniz bölümü okuyun.
ikisi de çöptür.

kusura bakmayın da sistemin zaten içine ettiler tek garanti yer tıp. eskiden pdr okuyan direk atanırdı şimdi 1000 kişi açıkta kalıyor her sene üstüne koya koya gidiyor.
işe atılma zorluğu konusunda Sosyoloji bir tık daha avantajlıdır. Kamu yönetiminin özelde pek şansı yoktur. Devlette ise tüm iiBF bölümleri ile yarışılmakta. Üstelik bir çok aşamalardan geçmek gerek Yds Kpss Alan bilgisi kurum sınavı mülakat. Ama iktisat ve muhasebe dersleri dışında kamu yönetimi bölümü dersleri güzeldir zevklidir.