bugün

zor iştir.. şimdi sosisi tümden uzun uzun kızartıcam desen , kısık ateşte baya bi çevirmen lazım ki içi de pişsin.. e yok keseyim de öyle kızartayım desen , kesme işi uzun sürüyor..

yani karar verme aşaması zor bi husustur sosis kızartmak.. sucuk öyle değildir misal.. sucuğu tümden kızartayım gibi bi develiğe meyleden insan yoktur.. ama sosis düşündürür insanı kara kara..

nası kızartam seni sosis?!
sosis kızartmak zor bir eylemdir,kızartmaya kalksan bi tarafı yanıyor içi pişmiyor falan. o yüzden bir tencereye salça yahut domates rendenlenir, üzerine kekik ve yeterince su konulur sonra sosisler kuşbaşı büyüklüğünde kesilip, ve içi yarılıp tencereye atılır 10 dakika sonra hazır olur.
(bkz: domates soslu sosis)
(bkz: mmm olsada yesek)
yeni eve çıkmış öğrencilerin faturalar gelmeden önce aldıkları ilk ürün sosistir ve bunu kızartmak günün her saati , her öğünü uygulanan bir iştir. üstelik o kadar gıcıktır ki bu sosisler. tüm atsan dışı yanar içi pişmez. ayrıca sürekli başında durulması gereken bir iştir. tava küçük gelirse başlı başına bi beladır. yani kısaca kolay gibi görünse de bir öğrenci için beladır. bi kaç gün deneyin sonra zaten iğreneceksiniz.
(bkz: sosis yağlamak)
sosisin iki ucuna artı şeklinde derin kesik atıp orta ateşte pişirdiğinizde içi de pişeceğinden pek sorun yaratmayacak eylemdir.
komik görünüyor o ayrı.
salam, sucuk, yumurta ve kaşar peyniri ile insanı nirvanaya ulaştırabilecek sosis pişirme şekli.
Bu kızartmak değil yakmak ama.
Çok mühim bir mesele. Aman içi de pişsin fekat dışı yanmasın çok küçük doğramayayım biraz dişe gelsin derken, insanı yorar.

Gelişigüzel çevirdim tavada, üstüne dilim kaşar, bir de sarımsak sosu. Yenir düzeyde olmuş.

görsel
sosis (yağda) kızartılmaz ya haşlanır(salçalı ve sade) yada ızgara yapılır. yağsız tava bile tadını bozar.
patates kızartmalı ve yumurtalı ,sosisli yaptığınız da bile sosisi ızgarada tost-gril pişirmelisiniz. haşlayabilir,
patates ile yağda çevirip üstüne yumurta kırarsanız doğru olur.

kızartma-yağda yapılmaz mı yapılır çok yağ çektiği için iyi olmaz.

sabah yaptım az önce yedim.

mezzetürk rus salata.(migros)
salçalı su.
dana sosis-(tavuk sosiste güzel oluyor,(ikea'da ki tavuk sosistir)
hardal
sandviç ekmek.
hıyar turşusu.
5+1+25+2+4+1= 40 lira (yakıt dahil.)
güncel Önemli Başlıklar