bugün

ailelerin yeter artık nidalarıyla koyduğu bir isim.

erzurumlu bi komşumuzun yedi kızından dördüncüsünün ismiydi. çok şeker bir insandı, onüç yaşında trafik kazasına kurban gitti, toprağı bol olsun. aile, allahın benim size bahşettiğimi, nasıl tiye alırsınız diye diye ceza verdiğini düşündüler. sözüm o ki, o gün bugündür ben de bu ismin lanetli olduğunu düşünüyorum.

son not: lakin, dört yıl sonra, songül'ün yaşıtı olan, aynı apartmanda başka bir komşumuzun kızı daha aynı şekilde rahmetli oldu. bu sefer apartmanın lanetli olduğunu düşünen kendi ailem, apar topar başka bir semte taşındılar.
aile planlamasinin insanlarimiz arasinda gelismislikk duzeyi gostergesi olarak lanse edilmeye baslandigi yillarda, ailelerin son cocuklarinin kiz olmasi durumunda kullanmaya ozen gosterdigi isimdir.

edit: imla.
genellikle aile kızı olurlar. taş gibi olanına rastlamak imkansıza yakındır.
Benim biricik annemin ismi, evet rahmetli aile büyüklerinin hemen hemen son çocuk olduguna emin oldukları için seçtikleri isim..onlar için songül olabilir ama benim için tek ve vazgeçilmez Gül..
işyerimdeki en tembel kızın adı.
özellikle iç doğu anadolu yörelerinde (sivas, malatya, erzincan, tunceli) rastlanması mümkün bir kadın ismi.
bu isme sahip bizim bir köylü de ailesinin 8. (en küçük) evladıydı şaka gibi. ciddi ciddi artık son çocuk olduğuna inanarak verdiklerine inanıyorum. yeter gibi bir şey herhalde bu da. *
Son güldür.
genellikle ortanca çocuk olurlar.
Son olan gül. Başka yok.