bugün

Elim ayağım gibi bir program...
Autocaddan kolaydır ama imachining ve solidcam uzantıları çok zordur.
bu şekilde küçümseyen insanları görünce sadece gülüyorum bu şeye de benziyor photoshop ile bi backgorund değiştirip warm ekleyip shop yapiyorum demeye. gel gelelim bu tür programlar profesyonel programlardır yani ne demek ? deniz derya demek istersen at koşturursun içinde öğrenmeyi tamamlama terimi kullanan biri de asla doğru düzgün birşey öğrenemez.
ulan bitirdim dediği cadde kesin iki linye üç buat eklemedir. bunların solidden anladığı da saç boyutlandırmak olur ancak.
Autocad'den daha basit değildir. Solid'i öyle bir yılda öğrendim diyemezsin. 10 yılda da öğrendim diyemezsin. Sadece işine yarayan kısmı öğrenirsin. O da solid'in ancak yüzde birlik kısmıdır.
Autocad'i bitirdim ve öğrendim. seneye bu program üzerinden dersim olduğu için bugün öğrenme başladım. Autocad'den daha basit, katı verme olayını sevdim.
sverek kullanıyoruz. ama inventor daha iyi diyorlar.
(img:#2066973)
SolidWorks kullanımı son derece basit, Windows işletim sistemine özel hazırlanmış 3D tasarım programıdır. SolidWorks Programı her çeşit ürün tasarımı, analizi ve yönetimi için kullanıcıların hızlı bir şekilde çizimler yapabilme olanağı sağlar.

SolidWorks sektörün önde gelen montaj, parça ve teknik resim özellikleri gibi güçlü tasarım araçlarını yerleşik analiz, maliyet tahmini, resim görüntü işleme, animasyon ve ürün veri yönetimiyle entegre etmektedir. Tasarım fikirlerinin hızlı ve basit olarak geliştirilip paylaşılmasını ve böylece daha üretken bir tasarım deneyimi elde edilmesini sağlar.
Babası için, (bkz: Autocad)

Amca çocuğu için, (bkz: mastercam)

Dedesi için, (bkz: catia)
3d modelleme programı. türkiye'de 3-4 * tane distribütörü bulunur. bunlardan bir tanesi (ve bizim de çözüm ortağımız olan) metropolsoft'tur.

https://www.metropolsoft.com
solid Windows 10, catia win 95'tir.
Sadece gtx 1060 değil hem bazı spesifik başka kartlar hem de yayınlanan bazı sürücülerle çakışma yapıp sizi sıkıntıya sokabilen yazılım.

"Aa yeni driver çıkmış" diyerek sazan gibi atlayıp kurmadan önce eski sürücünüzü yedeklemenizi tavsiye ederim.

Yeni mezun yada hala mektep köşelerinde sürten meslektaşlarım makine mühendislerine de tavsiyem; solidworks işinizi görür, catia'ya ihtiyacınız yok. Havalı olmaya çalışmayın. Birini çok iyi kullanmanız yeterli...
açık konuşuyorum 10 günlük işi var.
AutoCAD biliyorsanız 5 gün.
Autocad sonrası kullanmaya girişeceğim program.
parametrik katı modelleme programıdır. inventor son yıllardaki rakibidir.
gefroce gtx 1060 ile maalesef uyumlu çalışmayan CAD programıdır.
auto cad e Göre biraz daha profesyonel kalan program bence.
kullanabiliyor olmak iyi mi kötü mü anlamadığım adı üstünde katı modelleme programı. genelde makina parçası ve kalıpları tasarlanır. rakipleri (bkz: catia) (bkz: inventor) gibi programlardır.

3d max, auto cad gibi daha serbest formda tasarım yapılan programlardan solidworks' e geçtiğinizde kafa bi allak bullak oluyor. sebebi tasarım ağacı diye niteleyebileceğim bir ağaç bulunmasından. bu ağaçta yaptığınız her adım özellikleri ile birlikte listelenir. gerekirse o adımdaki özellik değiştirilebilir. yükselt, kesimi yükselt, radyus gibi komutlar unsur olarak adlandırılır. atıyorum bir küpe delik açmaya karar verdiniz. bunu yapmak için önce deliğin bulunacağı düzlem seçilir. genel mantık budur hep.

programı açtığınızda size 3 seçenek sunulur.

1. parça çizimi (new part)
2. montaj oluştur ( assembly)
3. teknik resim çiz ( drawing )

parça çizimi yani modellemenin yapıldığı yer.

montaj çizilen parçaların montajlanması adı üstünde.

teknik resim kısmı çizilen parça veya montajların ölçülerinin belirtildiği detayların gösterildiği en önemlisi bütün bunların hızlı bir şekilde yapıldığı ortamdır.

bu programın en sevdiğim kısmı parçada yapılan değişikliklerin montaj ve teknik resim dosyalarına da aynen yansımasıdır.

modelleme yani parça çizimi kısmı daha önce 3d programı kullanmışlar için kolaydır. ekstra olarak kalıp çıkartmak sac işlemek için komutlar bulunur.

montaj kısmı çok iyidir. parçaların birbirine tutturulması uyumları gibi konuları burda bulunur. bence en zevkli kısım bu bölümdür.

teknik resim kısmından parçaların 2d çizimlerini alabilirsiniz. katalog gibi vektörel çıktı gerektiğinde önce teknik resim dosyasını dwg olarak kaydedin. o dosyadan kopyala yapıştır yaparak illustrator veya benzeri bir vektörel programa atın.

çizdiğiniz parçaları 3d yazıcıdan almak istiyorsanız farklı kaydetden stl formatında kaydedin. bütün parçaları açıp tek tek stl formatı olarak kaydetmenize gerek yok. montaj dosyasında stl olarak kaydet dediğinizde bütün parçaları ayrı ayrı stl olarak kaydeder.

parça çizerken atıyorum 4 adet vida deliğiniz var. hepsini ayrı ayrı seçip ölçü vermenize gerek yok. öncesinde bütün daireleri seçip aralarında eşit uzunluk ilişkisi kurarsanız birini değiştirdiğinizde hepsi değişir.

montaj kısmında montaj ilişkileri diye bir kısım var. bu kısım iki parçanın birbirine sabitlenmesi veya aynı eksen üzerinde hareket ettirilmesi gibi parçalar arasında bir ilişki kurar. mesela bir parça alt kapak ve üst kapak olarak ikiye ayrılıyorsa iki parçanın yüzeyleri birbirine çakışık yapılır. deliklerin üzerine vidalar getirilir vidanın delik ile aynı center üzerinde hareket ettirilmesi sağlanır gibi.
Catia , Siemens NX 'den sonra geldiğini düşündüğüm program. Uzun zamandır Siemens NX 10 CAD, CAM ve CAE kullanıyorum, dünya çapında giderek yükselen bir trende sahip. CAD ile çizip 3D printerdan çıkarttığımda oldu. Mercedes Benz grubu yakın zamanda Catia ' dan Siemens NX ' e geçti diye duydum.
makinelere parça çizilebilen program. ek yazılımlarla kuvvet testi yapabilir, montaj testi uygulayabilirsiniz. projenin büyük kısmına böylece bilgisayar başında çözersiniz.
sağlam bilen birine ihtiyacım olan çizim programı.
küçük işletmeler için ideal bir çizim programı olmasına rağmen dünya çapında bir iş yapılıyorsa catia programı kullanılır.

hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Render ve diğer analiz eklentileri çok yavaş çalışmakta(aynı türdeki programlara göre).

yanında kesinlikle catia öğrenilmeli.
bilgisayarımın çalıştırıp çalıitırmadıgını merak ettiğim uygulamadır.
görsel şu özelliklere sahip bi bilgisayar solidworks 2015 i çalıştırır mı. bilgisayar dan yada daha önce solid kullanan yazarların yardımına ihtiyacım var.

edit:büyütülmüş hali

görsel
pc desteklemediği için pc ye yükleyemediğim ve bu sene hocanın ödevler vereceği uygulamalı sınavlar yapacağı ders.

64 bit ıkdugu için ve benim pc 32 oldugu için sıkıntıya sokan program.

hadi dedik gençlik merkezine gidelim orda bi şeyler öğrenelim onlar da dedi biz de yok.

tek umud halk eğitim merkezi bende bu şans varken burdan da bişey çıkmaz ya.
öğrenmesi en kolay programdır esasen..

mantığı ve menüleri çok basittir.. kendi help menüsünden bile öğrenebilirsiniz..

solidworks 3d cad dünyasının autocad'idir..

kalite bakımından değil, yaygınlık bakımından..

dolayısıyla youtube dan 1 ayda canavar gibi kullanıcı haline gelebilirsiniz..

ayrıca abileri için,

(bkz: siemens nx)
(bkz: ptc creo)
makine imalat, sac büküm imalat ve çelik konstrüksiyon gibi işlerin; daha az maliyet, daha sağlıklı ve güvenilir ve de en kısa zamanda iş bitirip rahat bir şekilde müşterilerine teslim etmeye yarayan bir programdır. 3d modelleme, sheetmetal, profil oluşturma, yüzey modelleme, teknik resim, montaj, analiz ve simülasyon gibi ana seçeneklerden oluşur. autocad 3d tasarımdan kat kat üstün bir programdır.