bugün

her ne kadar yaratıcılığı, birey olma güdüsü veya hayalgücü gelişiyor gibi görünse de, aslında çok hüzünlü bir görüntüye sahip çocuktur. bildiğiniz gibi top cansız bir varlıktır - canlı olanları var, onları tenzih ediyor, tüm toplardan özür diliyorum burdan- bu yüzdendir ki tek başına top oynamak bir eziyettir. topa vurursun, geri gelmez. geri gelecek şekilde topa vursan da, duvarın ruhsuzluğu yüzünden istediğin zevki alamazsın. tek kale maç yaparsın içinde bulunduğun durumdan dolayı. ama tek olduğundan onu bile başaramazsın. 9 aylık oynasan, tek sen olduğun için anne çıkman garantidir. kısacası çocuklar tek başlarına top oynamasınlar. eğer sokakta görürsek, biz de yaşımıza başımıza bakmadan katılalım onlara. hiç olmazsa dişimize göre bir rakip olur. yenilirsek de, topunu patlatır kaçarız lan.
mahalle maçına antreman yaparak hazırlanan çocuktur. zira mahallenin yıldız oyuncusu olabilir.
(bkz: topuna ismini yazan cocuk)tur da gibime geldi bak şimdi akşam akşam.
büyük ihtimalle mahalleye yeni taşınmış cok sosyal olmayan cocuk tipidir. yaşanmıştır. bilinir. (bkz: küçüklük)
8-10 yaşlarında mahalleye yeni taşınmış çocuğun hazin öyküsüdür. aynı zamanda çocuk bu zamanlarda yaratıcılığını tek başına oyanan top oyunları bularak geliştirir. tabii en nihayetinde nasıl oluyorsa bütün mahalle birden arkadaşı olacaktır.benim çocukluk kuşağımda* tasolar çıkmıştı mesela o şekilde bütün mahalle ile tanışma fırsatı bulmuştum.
az önce bir tane gördüğüm çocuktur. biraz aşağıda 6-7 çocuk oynarken bu yukarda onlara bakarak topu duvara vuruyordu. yazık dedim içimden, acıdım. ben oynasam mı acaba dedim de kazık kadar herifin sokakta top oynamasına ne gerek var akşam üstü akşam üstü.
Mahallede cocuklari yonlendiren bir abi hep olurmus, bende o kulturle yetismis mahalle abisi olaraktan bazi cocuklari cezalandirmak amaciyla, tek baslarina top oynama cezasina carptirirdim, gidip onunla oynayan olursa, cezali cocugun cezasina son verip sözümü dinlemeyen cocugu cezalandirirdim. Ben galiba sadistim. Hatirladikca yuregim de bir aci hissediyorum lan, ozledim o gunleri.