bugün

işlem ve kontrol görmemiş, açık satılan süt, menşei belirsiz ve sağlık açısından riskli süttür.
Vs
yüksek sıcaklıkta kısa süre ısıl işlem görmüş, kutulanmış süt, periyodik olarak Tarım ve Orman Bakanlığı kontrolüne tabi süttür.
sokakta satılan süt, yağı kaymağı yerinde. bir yoğurt yaparsın mükemmel olur, o yoğurdu süzersin fevkalede olur.

tarım orman bakanı kendini kontrol etsin önce. acaba güvenen kaldımı bakanlığa bu bakandan sonra?
Kutuda satılan sütün ısıtılması sadece mikropları ve bakterileri öldürmez protein ve vitaminlerin yapısını bozar yararsız olmalarını da sağlar alınan mineral miktarını da çok azaltır. Sokakta satılan süt için eğer satan kişi güvendiğiniz kişiyse ,ineklerine aşılarını yaptırdıysa ve ineklerine gdo'lu yemler vermiyorsa ne kadar pahalı olursa olsun ki şuanda kutuda satılan sütte pahalı, sokakta satılan süt katlarca kat daha yararlıdır.
Sokak sutu candir. Kutu sütü risklidir esas.
Önceden sokakta satılan sütler için zararlı derlerdi, bir sürü bakteri sayıp, kapabileceğimiz hastalıklar sıralanırdı. insanlar sağlık korkusuyla yavaş yavaş kutu sütlere geçti ama şimdi de kutu sütlerde ışıl işlem esnasında besin değerlerini kaybettiği söyleniyor.

Yani profesörlerin dediklerini boşverin, mümkün olduğunca eski insanların beslenme düzenlerini örnek alın, onların zamanında şimdiki hastalıkların çoğu yoktu.
kutudaki sütü 10 gün dışarıda bıraksan tadı değişmiyor. süt bu süt, içinde milyonlarca bakteri üremesi lazım dışarıda kaldığında.
en kötü sokak sütü bile, kutu sütten daha iyidir; neden mi ? sokak sütünü aldığınız gün pişirmez iseniz hemen bozulur,çünkü içinde katkı maddesi olarak olsa olsa süt vardır, fakat kutu süt de ne olduğunu bilmediğimiz maddeler sayesinde 1 yıl bozulmadan durabilir.
Geçen marketren süt aldım.. Bpzuk muş.aq.

Tadına bakmasam oğlum içecekti..

Kapalısı bile sıkıntılı..
Sokaktaki sütün hangi koşullarda sağıldığı, ineğin herhangi bir hastalığının olup olmadığı ve aşılarının tam olduğu bilinse tabiki de sağlıklı olur. Ülkemizde herşey para olduğu ve insanlığımızı kaybettiğimiz için güvenip alamıyoruz.
Sütçüye özellikle sordum çocuğum içecek su karıştırma parası neyse vereyim dedim.

Adam gülerek "apla öyle süt bulursan bana da yolla" ..
Evet aynen öyle dedi en azından dürüstmüş dedim. Kutu süte mahkumuz..
Sokakta satılan süt gerçek süttür ve daha sağlıklıdır. Kutulanmış süt sütten başka her şeye benzer. Ayrıca yolunuz düşerse bir süt fabrikasının yada mandırasının yanından şöyle bir geçiverin bakalım burnunuzun direği ne kadar sağlam. O boruların ve kazançların içinde ki tortuyu hayal bile edemiyorum. Sonra o tortuyu temizlemek için kullanılan kimyasallar...

Edit: bu arada sokak sütü de çok sağlıklı olmayabilir. Bazı ibneler süt ekşimesin diye içine costik karışıtırır. Çamaşır suyu katanı da var.