bugün

çok nefis kokardı. lahmacuncu amca kutunun kapağını açtığında o koku bütün mahalleyi sarardı. anlatılmaz yaşanır.

işte o kedi eti, eşek eti korkuları yüzünden sadece koklardım, yiyemezdim.

keşke yeseydim, ne oldu yiyenler öldü mü? benim ise taşşaklarım şişti.
görsel
sokağı bırak, ben ortaokulda iken kantine lahmacun geliyordu. sabah saat 10'da deli gibi lahmacun gömüyorduk. Ama lahmacun dediysem, içinde et olduğunu düşünmeyin pek. bileşenlerinin %90'ı soğan, %9'ı soğan esansı, %1'i de kıymaydı.

öğretmenlerimiz iyi dayanmış.
istanbul da okurken çok sık yediğim bir yiyecekti.
80 lerde ilkokul zamanlarımdan beri var olan lezzet. Çok yedik. Hiçbir şey de olmadı çok şükür..
hayatta yemedim ki hayatım buradaki bazı uuserların 3 katı kadar uzundur.
bazı şeyler vardır ki asla yenmemelidir. hele ki et fiyatlarının arşa çıktığı şu dönemde. o lahmacunun içindeki etin ne eti olduğunu asla bilemezsiniz.
görsel
sadece lahmacun değil aynı zamanda;

kürt böreği, çiğ köfte ve tavuklu pilavda yemiş şanslı nesilim.
ozledik artik o lahmacunlari.

hemen ayaküstü atistirir, acligimizi bastirirdik.

hey gozunu sevdigimin dunyasi. ne cabuk degisiyorsun..

ozledik, cok ozledik o gunleri. meger bilmeden yasarmisiz en mutlu gunlerimizin o gunler oldugunu...
Beyaz önllüklü satıcının sattığı, beyaz boyalı, iki kapaklı ahşap kutudaki lahmacunları löppp löpppp götürdüğü halde hastalanmayan, zehirlenmeyen bir nesildi.
Çünkü adamlar birinin sağlığına zarar vermekten, ekmeğinden olmaktan, gezdiği mahallelerde adının çıkmasından korkardı.
Evet zerre miktarda kıyma ve bol soğan kullanırdı ama o kıyma kıymaydı, yani bildiğimiz dana kıyma, eşek eti, at eti, soya kıyması değildi.
keşke hatırlatmasaydınız. o nesilden biri olarak bugün haşlanmış patates bile midemi mahfediyor.

ne yazık ki hayat sadece gençlikten ibaret değil. nasihat etmiyorum, bana da nasihat verdiler hiç dinlememiştim.
bi de bunun kankası olurdu, taze soğanlı yumurtalı ve domatesli sandvich, genelde kahvelerde çok rastlanırdı.
beyaz tahta bir şeyle taşırlardı bu lahmacunları, kıyma yerine soğanı basarlardı, o zamanlar çok güzel gelirdi gerçi yedikten sonra midedde fena bir yanma olurdu ama olsun.
asla sokakta ekmek arası domates yiyip top oynayan nesil olamazlar.
tanrıya şükür ki hala yiyebiliyoruz.
az evvel gömdüm 3 tane.
görsel

o çocukluğumda aldığım tadı aldım.
şu an öyle mutluyum ki...

hey be...
bunların bir de beyaz sepette satılanlari vardı. ama o beyaz sepetli lahmacuncu amcalar artık yok.

neyse lahmacuncu amcanın telefonunu da aldım. artık canım çektiğinde çocukluğuma geri dönebileceğim...
Akşam saat 20:00 - 21:00 sularında kahvehaneye bisikletiyle gelen;

- hayde ıscah ıscah lehmacun yok mu isteyen

Diyen dayıyı kıramayan nesildir.

Olm o lahmacundaki tadı şimdiki lüks yerler yakalayamıyor lan.

Her ne kadar kedi eti falan deselerde yine de sevilerek yenilirdi.
Konuyla ilgili;
görsel
bende o efsane nesildenim.
görsel
Hala gömen nesildir.
hatırladığım en büyük özelliği lastik gibi olmasıydı.
buhar o beyaz kutudan dışarı çıkamayınca öyle bir hali oluyordu.
Ve bir hafta ağızdan çıkmayan o sarmısak kokusu anlatılmaz yaşanır. Yedigin o an süper ama.
Eve giriş saati, akşam ezanı olan, " müsaitseniz, annemler bu akşam size gelecek" diye komşuya gönderilen, salçalı ekmek sevdalısı nesildir aynı Zamanda.

Satıcıların dürüst olduğu, et diye, eşek Eti yemediğimiz günlerdi.
O sokak lahmacunlarını, Löööpp lööööppp götürürdük de, bi kere de cırcır olmazdık beee!
Bir de lezzetliydi ki...

Yookk ağlamıyorum, gözüme çocukluğum kaçtı!
sadece soğan ve salçadan mamul lahmacunu yiyen nesildir. az da iç yağı erimişiliği vardır içinde.
bi milyondu amına koyim bir milyon.

sanayiye arabayı götürdüğümüzde -ki kendisi iki haftada bir usta eline değmek isterdi- babamla seyyar arabada lahmaç satan dayıyı illa ziyaret ederdik. ayakta yemeli ayranlı falan.

bunların sokak aralarında gezeni de vardı ama hatırımda hep o sanayi sitesindeki dayı kalmış.

birde bombili tavuk dönerci var. o konuya giremiyorum gözlerim yaşlı. hey gidi pazar günleri. bir de şimdikilere bak.
Tadı değme lahmacunlara taş çıkartan yiyeceği yemiş nesildir.

Bu yasa geldiğimize göre sağlığa zararlı da değilmiş demek ki.*