bugün

Şüphesiz ki ya okul çıkışında, ya iş arasında fırsatını bulup bu eşsiz kültürü yaşamış olan nesildir. lahmacuncu abi, o sepeti açar, içinden buram buram soğan kokan buğulu, bol hamurlu az malzemeli lahmacunu çıkarır, iki tanesini üst üste koyar, plastik bir leğenden soğan çıkarır akabinde de domatesten ince ince kesip dürüm yapar, tümünü gazete kağıdına sarar ve verirdi. özledim. evet.

görsel
görsel
kıymasını kendim hazırladığım o nefis çıtır çıtır lahmacundur.
Yaşlılığımızın yüzümüze vurulmasını “efsaneleştirme” olarak adlandırıp yumuşatma çabasına girenleri kın kın kınayarak, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinin önemli adımlarından biri idi sokak lahmacunu. Fast food kavramının dibini gören icaddı.
ah be ibrahim abi ah dedirten ve lahmacunun tadını damağıma getirmiş olan başlıktır. akşamları satamadığı lahmacunları 3 er 3 er sarar sokak maçı henüz bitmiş olan bizlere sarar verirdi. dürüm ağaç dalı gibi olurdu tabi 90 ların hemen başından bahsediyorum o zamanlar bu kadar malzemeden çalma yoktu 1 lahmacun tencere ebatlarında idi neredeyse..
Ben ben ben cocukken ne yerdik.
sokak lahmacunu yiyen insan maldır aptaldır.
Çocuk olduğumuzdan mıdır bilmem ama en fazla 1-2 tane almaya yetiyordu paramız. Şimdi 10 tane yemişsin kime ne.
o ilkokulda yedgim soğan yumaginin tadini daha sonra hicbir lahmacun vermedi.
eskiden çok vardı. o yuzden en güzel yapanı seçebilirdik. şimdi sayısı çok az. olanlarda azıcık dahi kıyma koymuyorlar. baharatı soğanı domatesi basıp kağıda sarıyolar. yeniler eskiyi hatırlatır.
tadı hala damağımdadır.
tadını şu an hiçbir yiyecekte bulamadığımız lahmacunlardır.
evet, şimdi her köşe başında lahmacun yapan, pide yapan dükkanlar var.
ama hiçbirinde bu sokak lahmacununun tadı yok.
hele içine koyduğu soğan ve üzerine az pul biber ve tuz.
ağzımın suları aktı yeminle.
"olsa da yesek" diyeceğim ama yok ki, bulmak imkansız o tadı...
Bizim gibi borgır king yyemş nesile rakp olmayack nsldir.
Tadı değme lahmacunlara taş çıkartan yiyeceği yemiş nesildir.

Bu yasa geldiğimize göre sağlığa zararlı da değilmiş demek ki.*
bi milyondu amına koyim bir milyon.

sanayiye arabayı götürdüğümüzde -ki kendisi iki haftada bir usta eline değmek isterdi- babamla seyyar arabada lahmaç satan dayıyı illa ziyaret ederdik. ayakta yemeli ayranlı falan.

bunların sokak aralarında gezeni de vardı ama hatırımda hep o sanayi sitesindeki dayı kalmış.

birde bombili tavuk dönerci var. o konuya giremiyorum gözlerim yaşlı. hey gidi pazar günleri. bir de şimdikilere bak.
sadece soğan ve salçadan mamul lahmacunu yiyen nesildir. az da iç yağı erimişiliği vardır içinde.
Eve giriş saati, akşam ezanı olan, " müsaitseniz, annemler bu akşam size gelecek" diye komşuya gönderilen, salçalı ekmek sevdalısı nesildir aynı Zamanda.

Satıcıların dürüst olduğu, et diye, eşek Eti yemediğimiz günlerdi.
O sokak lahmacunlarını, Löööpp lööööppp götürürdük de, bi kere de cırcır olmazdık beee!
Bir de lezzetliydi ki...

Yookk ağlamıyorum, gözüme çocukluğum kaçtı!
Ve bir hafta ağızdan çıkmayan o sarmısak kokusu anlatılmaz yaşanır. Yedigin o an süper ama.
hatırladığım en büyük özelliği lastik gibi olmasıydı.
buhar o beyaz kutudan dışarı çıkamayınca öyle bir hali oluyordu.
görsel
Hala gömen nesildir.
bende o efsane nesildenim.
Konuyla ilgili;
görsel
Akşam saat 20:00 - 21:00 sularında kahvehaneye bisikletiyle gelen;

- hayde ıscah ıscah lehmacun yok mu isteyen

Diyen dayıyı kıramayan nesildir.

Olm o lahmacundaki tadı şimdiki lüks yerler yakalayamıyor lan.

Her ne kadar kedi eti falan deselerde yine de sevilerek yenilirdi.
tanrıya şükür ki hala yiyebiliyoruz.
az evvel gömdüm 3 tane.
görsel

o çocukluğumda aldığım tadı aldım.
şu an öyle mutluyum ki...

hey be...
bunların bir de beyaz sepette satılanlari vardı. ama o beyaz sepetli lahmacuncu amcalar artık yok.

neyse lahmacuncu amcanın telefonunu da aldım. artık canım çektiğinde çocukluğuma geri dönebileceğim...
asla sokakta ekmek arası domates yiyip top oynayan nesil olamazlar.
beyaz tahta bir şeyle taşırlardı bu lahmacunları, kıyma yerine soğanı basarlardı, o zamanlar çok güzel gelirdi gerçi yedikten sonra midedde fena bir yanma olurdu ama olsun.