bugün

telef değil itlaf. ayrıca sokak hayvanları itlaf değil ıslah edilmelidir.

edit: başlık telef diye açılmıştı. düzelmiş.
Şu başlıkları gördükçe -10 derecede bakkala gidip gelse dondum diye peteğe sarılan, hayatta hiç aç kalmanın ne demek olduğunu bilmemiş ılık tiplere azcık empati yeteneği diliyorum başka da birşey dilemiyorum bu hayattan.

Medya linçine kurban gitmiş zavallı hayvanların beş tanesinin yanından geçtim birkaç saniye önce, çöpte yemek aramaktan bu kim diye dönüp bakmadılar bile.
bir realite. çocuklarımızın güvenliği buna bağlı.
itlaf etmekten kasıt kısırkaştırılıp devletin bunun için ayırdığı geniş alanlarda ihtiyaçları giderilerek yaşatılması ise doğru yaklaşım.

Ama itlaf etmekten kasıt öldürülmeleri ise işler fena halde değişir. Bu dünya o köpeğin de dünyası.
itlaf etmenin sözlük anlamını tam olarak bilmiyordum öğrendim az önce.

Sokak köpeklerinin toptan öldürülmesini isteyen cani de toplumdan izole edilip tek başına hayatını sürdürmelidir çünkü o da insanlık için tehlike arz ediyordur.
itlaf değil ama bu soruna acil bir çözüm ihtiyacı da nesnel bir gerçektir. dünyanın hiçbir yerinde olmayan başıboş köpek yoğunluğu başta istanbul bütün türkiye sokaklarında güvenliği ve sağlığı tehdit etmektedir. kuduz hastalığının halen gündemde olduğu çok az ülkeden biri olmak da hiç hoş değildir ayrıca. gönül elbette ki tek bir canlının bile kılına zarar gelmemesini ister, o zaman bu ilk etapta hayvanlar acilen uyutulmalı ve yaygın bir kısırlaştırma programıyla etkisizleştirilmelidirler. kimse kusura bakmasın, köpek özgürce çoğalmaya bırakılacak bir tür değildir. benim önerim itlafdan çok daha vicdanlıdır.
Artik sonuna kadar destekledigim onerme.
Bu kacinci sokak kopegi vakasi. Ankara'da okuldan donen kucucuk cocuk, bu kopekler yuzunden parcalanarak oldurulmus. Sokaklar ve sehirler, insanlar icindir. Ne avrupa'nin ne de amerika'nin hicbir sokaginda basibos dolasan hayvan goremezsiniz...

Seri eksilemek yerine bir seyler yapin. Kopektapar olmayin.
Sonuna kadar katıldığım, haklı taleplerden biridir.
evet . acısız itlaf tek çözüm . yoksa üzücü olaylar olacak . insanlar
cahil köylüler gibi köpek yüzünden birbirine girecek .....
sokak köpekleri sorununu 3 şekilde çözebiliriz:
1. hepsini öldürüp toplu bir şekilde yok edebiliriz. bu en acımasız olanı ama anında kesin çözüm.
2. bütün köpekleri toplayıp bir gemiye doldurup çine satabiliriz. böylece bir önceki entry de bahsedildiği gibi beslenmek için kullanılacağı için ziyan edilmemiş olurlar.
3. bütün köpekleri toplayıp hepsini kısırlaştıracaksın. geniş bir alanda muhafaza edeceksin. bunların önüne yemek artıkları, mamalar vs koyarak hepsinin beslendiğinden ve su içebildiğinden emin olacaksın. yıllar içerisinde tek tek ölmelerini bekleyip uzun sürede bunlardan kurtulacaksın.
--spoiler--
yazıyorum siliyorum, yazıyorum siliyorum.
--spoiler--
söylesem dilim varmaz. sussam çare değil.
kısırlaştırma bir işe yaramıyor .... ayrıca çok pahalı .....

Kısırlaştırmanın başarılı olabilmesi için bütün başıboş köpeklerin %80'inin tek seferde 6 ay içinde kısırlaştırılması gerekiyor. Yoksa nüfus kendini yeniliyor. 10 milyon rakamlarının telaffuz edildiği (kesin rakam bilinmiyor) Türkiye'de öyle bir insan kaynağı ve para kimsede yok.

Açıkçası kısırlaştırma başıboş köpeklerin sırtından para kazanan bazı STK ve aktivistlerin toplumun gazını alma, oyalama söylemlerinden başka bir şey değil.

https://twitter.com/Tugra...tatus/1465608595194716167

birileri on sene daha mama satacak diye kaç kadın , kaç çocuk ölecek ? acısız itlaf tek çare .....
itlaf yerine toplanıp geniş alanlarda bakılarak kısırlaştırmak daha mantıklı ve daha insancıl.

ankara nüfusu yaklaşık 5 milyon. her birimiz 1 lira verse 5 milyon lira yapıyor. ankara özelinde mesela istenirse yapılır yani bence.

not: batıkent'te 15 köpeğin sürü halinde saldırısına uğramış ve gece vakti şans eseri yoldan geçen bir aracın durmasıyla yırtmış bir yazar.
Adam kısırlaştırmayı, barınağı bile kabul etmiyor. Erkek köpek kısırlaştırma işleminin çok kısa sürdüğünden de haberi yok çünkü bu konu ile ilgilenmiyor aslında.

Adam hiçbir şeyi kabul etmiyor öldürülmeli diyor.

Abi sen ne çirkin, sen ne kötü kalpli bir varlıksın.

Adamın başka konular hakkında bile söylediği iyi hiçbir şey yok.

Adam masum olan her şeye düşman.

içini karanlık kaplamış, insanlıktan emekli olmuş haberi yok.

Sen ne melun bir varlıksın ya kendine nasıl katlanabiliyor kendinle nasıl yaşayabiliyorsun ve ruh hastası psikopat.

*Kimi kastettiğimi bu iğrenç yazarın eğer okursa kendisinin bizzat anlayacağını düşünüyorum.
hepsini toplayıp barınaklarda düzgün şartlarda bakmak lazım bence. bu barınaklara uzun yıllar bütçe ayrılmak istenmezse barınaklara alınan hayvanların hepsi kısırlaştırılabilir. Taş çatlasın 10-15 yıl sonra barınak da kalmayacaktır.
o zaman milyonlarca insanı da öldürmek lazım, ne dersiniz? sırf saldırıyor diye bunları konuşuyorsanız saldıran, öldüren, tecavüz eden, yaralayan insanlar için de bir çözüm olabilir mi?
Müslüme'nin dedesi gibi binlerce sapık katili beslemeye bütçe ayırırken aklı olmayan, sadece güdüleriyle hareket eden hayvanları itlaf etmek tam da insana yakışır bir hareket olurdu gerçekten. Ortada bir sorun olduğu kesin ama çözüm hayvanları öldürmek değil, olamaz... kaldı ki istense devlet gücüyle çözülebilecek çok basit bir sorun bu, sadece elini taşın altına koyan kimse yok o kadar.
Abi sen ne çirkin, sen ne kötü kalpli bir varlıksın.

Adamın başka konular hakkında bile söylediği iyi hiçbir şey yok.

Sen ne melun bir varlıksın ya kendine nasıl katlanabiliyor kendinle nasıl yaşayabiliyorsun ve ruh hastası psikopat.

bak aslanım ......

* 30 yıldan beri kendi paramla hayvan besliyorum .

* küçükken st bernard köpeğimiz vardı . iki tane kangal büyüttüm . şu anda 10 tane kedim
ve labrador köpeğim var . çevremde " aptal hayvansever " olarak tanınırım ....

* ancak sokakta köpek olmaz . havyanseverlik maskesi altında mama satıcılığı , hayvan
dilendirme , hayvan sakatlama yapılmaz .

* canlılar , sokak köpeklerinden ibaret değildir .

* cana , hayata çok önem veriyorsan .

* et te yemiyeceksin , bitki de yemiyeceksin . çünkü hepsi canlı .

* yolda , evde yürüme böcekleri öldürürsün .

* yıkanma , mikro organizmaları öldürürsün .

* sinek , pire , hamam böceği de öldürmeyeceksin .

işin kısası sokakta köpek olmaz . istersen " hiç olmazsa on sene daha mama satalım "
diye barınak hikayesini anlatırsın . ancak işin çözümü bellidir . itlaf .
problem giderek büyüyor . millet problemin farkına varmaya başladı . yakında daha
sevimsiz olaylar olacak . burada bana küfür etmen bu gidişatı değiştirmez ....
Adam hala anlayamamış, bizim köpeklerin sokakta başıboş yaşamasını istediğimizi sanıyor.

Biz bu hayvanların toplanıp, kısırlaştırılıp, uygun şartlardaki barınak alanlarında sağlıklı şekilde yaşatılarak problemin çözülmesini istiyoruz.

Biz de sokakta başıboş, aç, üzgün köpekler istemiyoruz. insanların olduğu gibi hayvanların da mutlu olmasını istiyoruz.

Ama onlar öldürülsün diyen mahluklara da fena halde kin güdüyoruz.

Not: sinek, pire, hamam böceği, örümcek öldürmüyorum.

Final: sen hayatında tek bir canlı beslemişsen cümle alem gelsin beni silksin.
atatürk zamanında çıkartılan köpek itlaf tamimi .....

T. B. M. M. KARARLARI TAMIM - Resmi Gazete
https://resmigazete.gov.tr › arsiv
PDF
TAMIM. Sıhhat ve içtimaî Muavenet Vekâletinden : Köpeklere karşı ittihaz edilecek ... 1 — Sahipsiz olan bütün köpekler itlaf edilecektir.

T . C .
Resmî Gazete T e s i s t a r i b i 7 T e ş r i n i e v v e l 1 3 3 6
r
idare ve yazı işleri için
Başvekâlet Müdevvenat Müdürlüğüne
müracaat olunur
13 HAZiRAN 1932
PAZARTESi S A Y I : 2123
J
T. B. M. M. KARARLARI

9/6/1932
T A M I M
Sıhhat ve içtimaî Muavenet Vekâletinden :
K ö p e k l e r e k a r ş ı i t t i h a z e d i l e c e k
No 359 t e d b i r l e r h a k k ı n d a

Muhtelif vilâyetlerimiz d a h i l i n d e k u d u z şüpheli köpekler
tarafından ısırılarak tedavihanelere s e v k edilen eşhas a d e d i n i n
ç o ğ a l m a k t a olduğu anlaşılmıştır. Sık sık tekerrür e d e n ve
hemen b i r ç o k mıntakalarımızda e k s i k olmıyan ısırık v a k ' a l a -
rının b u suretle tevalisi; k ö p e k l e r e karşı umumî b i r mücadele
yapılmasını istilzam edecek bir derecede ehemmiyet k e s b e y l e -
miş olduğundan k e y f i y e t hakkında bütün alâkadarların nazarı
d i k k a t l e r i n i n celbine lüzum hissedilmiştir. Muhtelif mıntakalar-
j d a n alınan malûmata g ö r e tedavihanelere s e v k e d i l e n eşhasın
b i r kısmı sahipsiz k ö p e k l e r tarafından ısıtılmış o l m a k l a b e r a -
I ber b u şahısların en mühim kısmını s a h i p l i k ö p e k l e r tarafından
ısıalanlar teşkil e t m e k t e d i r . B i n a e n a l e y h yapılacak mücadelenin
s a h i p l i s a h i p s i z bütün k ö p e k l e r e teşmili lâzımgelmektedir.
I Y a p ı l a c a k mücadelede şu esaslar t a k i p e d i l e c e k t i r .
I 1 — Sahipsiz olan bütün köpekler itlaf e d i l e c e k t i r

S a y ı f a : 1554 ( Resmî G a z e t e ) 13 H A Z i R A N 1932

2 — Ş e h i r ve k a s a b a l a r d a h i l i n d e beslenen s a h i p l i k ö p e k ­
ler; hiç b i r suretle başı b o ş o l a r a k mahalle aralarında, çarşı
ve p a z a r d a dolaştırılmıyacaktır. Dolaştırmak istiyenler h a y v a ­
nın ısırmasına m a h a l bırakmamak üzre ağız ve burnuna b i r e r
m a s k e takmıya m e c b u r tutulacaklardır. B u hususun şehir ve
k a s a b a l a r d a h i l i n d e b e l e d i y e l e r tarafından neşir ve ilânı ile
şiddetli m u r a k a b e e d i l m e s i ve muhalif hareket edenler hak­
kında b e l e d i y e c e c e z a t a t b i k e d i l m e s i i c a b e d e r .

3 — M a s k e s i z görülecek köpeklerin itlaf edileceği de hal­
k a tefhim e d i l e c e k ve bunu müteakip m a s k e s i z dolaştığı görü­
len köpekler itlaf e d i l e c e k t i r .
4 — K ö y l e r d e b u l u n a n s a h i p l i köpekler gündüzleri b i r
m a h a l d e bağlı o l a r a k b u l u n d u r u l a c a k v e ancak g e c e l e r i b e k ç i ­
lik işini görebilmeleri için serbest bırakılacaklardır. B u mec­
buriyet k o y i h t i y a r heyeti vasıtasile bütün köylülere t a m i m
edilecek ve m e c b u r i y e t e riayet e t m i y e n l e r i n köpekleri itlaf
e d i l e c e k t i r .
Köpeklerin itlafında kullanılacak zehir masrafı şehir ve
k a s a b a l a r b e l e d i y e l e r i n e aittir. B a n u n l a b e r a b e r zaruret his
edilecek olursa ve makamı vilâyetçe lüzum gösterilirse V e k â -
letımizce s a r i hastalıklar tahsisatından muavenette bulunulacak­
tır. M a h a l l i n c e münasip görülen y e r l e r d e başı b o ş köpeklerin
kurşunla itlafı d a h a amelî olur. T a m i m muhteviyatının d i k k a t l e
takıp ve t a t b i k i esbabının temini ve vilâyet d a h i l i n d e b u hu-
hususta yapılan icraat hakkında V e k â l e t e p e y d e r p e y malûmat
v e r i l m e s i ehemmiyetle r i c a olunur.

https://resmigazete.gov.tr/arsiv/2123.pdf
Saga sola mama birakarak 5 dakika bile vicdan masturbasyonu yapmayan kopektaparlarin ugramayacagi baslik.

https://www.mynet.com/son...arcalamislar-110106898261

Edit: sahsima hakaret etmeniz bir sey ifade etmiyor.
Kisi, kendinden bilir isi demisler. Ayni sekilde iade ediyorum. Umarim sizin veya en sevdiklerinizin basina gelmesini diliyorum.
belediyeye adres bırak önce senden ve sülalenden başlasınlar.
*rospu çocuğu olunmaz *rospu çocuğu doğulur...
itperestler ise it barınağına alınmalıdır.

Şu hale bak! Sokak itleri her gün çocuk parçalıyor, bunlar tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan çözümü savunanlara sövüyor!
Vicdansız ve sevimsiz bir öneri. Bütün sokak köpekleri tehlikeli değildir. Lütfen yanlış genellemeler yapmayın.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar