bugün

birisi mitoloji bilmiyor yazmış.
kendisine sorsak, ülgen'i, erlik'i, ay atam'ı, ay ana'yı, yaratılış destanı'nı bilecek mi aceba?
ayrıca türkler karşılaştığı her dini kabul etmiş. vay... vay... vay...
Hazarlar'ın sadece yönetim kadrosu Musevi idi ama halk Tengrici'ydi.
allah'ın Elçisi 610/632 yıllarında tebliğ yaptı ama oğuzlar 10. yy.'da islam'a girmeye başlamışlar.
demekki o zamana kadar müslümanlarla karşılaşmamışlar. peh!
Arap tüccarların ipek yolu ticareti ile kabile reislerini islamlaştırması sonucu uzun bir süreç içinde tedrici olarak gerçekleşmiştir. Ruslar ticaretlerini bizans ile yaptıklarından hırıstiyanlaşmışlardır. Dünyada kılıç zoru ile keltler ve iskandinavlar din değiştirmiştir.
islam gibi bir dine geçmeleri için bayağı bir kılıçtan geçirmişlerdir bence.
Yoksa sağlıklı bir beynin kendi isteğiyle böyle bir dine geçmesi anca fıkralarda olur.
bence yanlışın neresinden dönülürse kârdır. atalar etmiş bir hata. biz tengri menen devam edelim ağa.
Buradaki bir çok sığır Türklerin bir savaşla müslüman olduğunu sanıyor. Türklerin müslüman olma süreci 200 - 250 yıllık süreçtir. Ve öyle sanıldığı gibi Türkleri Müslümanlıkla Araplar değil iranlılar tanıştırmıştır.
arıyı duman, insanı iman yola getirir’cilik...
70.000 Türk'ün kılıçtan geçirildiği tezine katılıyorum.
Hala olduklarını sanmıyorum.
maalesef güce boyun eğdiler..

biz türkler, çürüğü ve zekasız miktarı en bol milletiz maalesef..

tanrı bene-yisrael‘i seçmekte sonuna kadar haklıymış bence..
Birinci teori inançlardaki benzerliğin öncü olmasıdır.
ikinci teori kılıçdan geçirildiklerinin söylenmesidir.

Hala kesin bir sonuca varılamamıştır. Geçenlerde bir teori daha okumuştum. Oğuz Han'ın Hz. ibrahim döneminde yaşadığını ve Hz. ibrahim'in davetini kabul ettiğini söylüyordu.
Valla ben doğuştan oldum ama geçmişte kılıçtan geçirerek müslüman yapıldıkları söyleniyor. Başka bir rivayete göre de türklerdeki gök tanrı inancıyla müslümanlık arasındaki bağlantı vesilesiyle olduğu söyleniyor. Tabi tarihi kaynaklar talas savaşı sonrası türklerin müslümanlaşmaya başladığını yazdığı için kılıçtan geçirilme olayı daha gerçek duruyor.
islam Türk'ün töresinde ve adetinde aslında yoktur. Sonradan başlayan islam akımı sonucunda Türkleri etkilemiştir ve isteyerek olmasa da Türkler islamiyeti kabul etmiştir. Bunun sonucunda farklı kültürlerin sentezlendiği ayrı bir Türk töresi meydana gelmiştir. iyi mi oldu kötü mü oldu bunu yorumlamak benim haddime düşmez ancak bu süreç birdenbire olan bir şey değil yüzyıllar süren bir süreçtir.
bizce ne demek la? aç tarih oku orada yazıyor.
ya seve seve ya ...... sözü var ya işte öyle, ama seve seve olmadılar.
Bizce mi?

Bence 2150 yılında zaman makinesi bulundu ve türkiye'den bir heyet geçmişe giderek karahanlılar devleti hükümdarı satuk buğra han'ı ikna ettiler. Böylece türkler tarihte ilk defa müslümanlığı kabul etmiş oldu.

bence tam olarak böyle oldu...
türkler birden bire, yek pare bir şekilde müslüman olmadı

yüzyıllar sürdü.
iyiki de oldular. türkler allah'ın din-i mübinini yayma şerefine nail oldular. hz. muhammed (sav) bir hadis-i şerifinde;

"burunları yassı, çizmeleri keçi kılından yapılmış, gözleri kısık bir kavim vardır ki, onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. muhakkak ki onlar pek haşin insanlardır." buyurdu. bu hiç şüphesiz hz. muhammed'in, muhammedîliğin müstakbel sancaktarı türk budununa gösterdiği müsamahaydı.

kur'an'ı kerim'de de hakk teâlâ;

"allah, içinizden iman edip makbul ve güzel işler işleyenlere kesin olarak vaad buyurur ki: daha önce müminleri dünyada hakim kıldığı gibi kendilerini de hakim kılacak, kendileri için beğenip seçtiği islâm dinini tatbik etme gücü verecek ve yaşadıkları korkulu dönemin arkasından, kendilerini tam bir güvene erdirecektir. çünkü onlar, yalnız bana ibadet edip hiçbir şeyi bana şerik yapmazlar. Artık bundan sonra kim küfrana saparsa, işte onlar yoldan çıkıp allah'a karşı gelmiş olurlar." (nûr 24/55)

ayetiyle her dönemde geçerli olabileceği gibi islâm dinini artık muhafaza etmekten aciz kalan arapların yerine türk kavminin idareyi devralacağının işaretini vermiştir.

ayrıca;
"eğer haktan yüz çevirirseniz, ben müsterihim, zira size ulaştırmakla görevli olduğum buyrukları size tebliğ ettim. rabbim dilerse, sizi gönderip yerinize başka bir topluluk getirir. ama siz o'na hiçbir şekilde zarar veremezsiniz. muhakkak ki rabbim her şeyi denetlemektedir.” (hûd 11/57) ayetiyle de bunu tescillemiştir. talas savaşı'nın da etkisiyle allah, türk ulusunu kendi dinini müdafaa etsin diye vazifelendirmiştir.
bizce türklerin tamamı müslüman olmadı. öncelikle sorunun cevabına buradan başlayalım.. sonra klişe talaş savaşını filan bırakıp vaka-i umumiyei ahvale devam edelim. türkler çok nüfuslu bir kavmin kollarına ayrıldı(kavimler göçü). ilginç bir şekilde bir kısım türkler kuzey avrupaya ilerledi bir kısmı ise anadolu ve sınırlı bir kısmı afrikaya doğru. hedef hep batıya doğru ilerlemekti. çünkü az çok yer yön kavramı vardı.
neyse-ü alametten yola çıktığımızı farzı alem etsek bile türklerin %40 tan fazlası müslüman değildir.
işi biraz daha ilerletirsek türkler nasıl hıristiyan ya da musevi hatta budist hatta ve hatta şaman olduğuna gelir. bir tık ilerisine geçersek nasıl kızılderili olduklarına geliriz. özetle türkler müslüman filan olmadı amk.
s.ke s.ke olmuşlardır. zaten hepsi de olmamıştır. yahudi türk, hristiyan türk, manheizme inanan türk v.s. hepsi vardır. ama göktürklerin dağılmasıyla bozkırda biribirinden uzak küçük boylarla yaşayan türkler talkan ve culkan katliamları sonrası müslüman olmuşlardır. ilerleyen dönemlerde bu katliamların öcü alınmıştır.
ha bu arada osmanlı olmasa günümüzde islamiyet diye bir din olmazdı.

ha yine bu arada; yukarıda salağın teki islamiyet bir kavme gelmedi milletlere geldi demiş ona, be hey dürzü önce otur savunduğun inandığın kitabı oku diyoruz. yetinmiyoruz cahil herif o kuran da üstüne basa basa ; her kavme bir din ve peygamber gönderdik ve kendi dilinde bildirdik der.

ama bizim saflar hala bu dinin peşinden gider. oysa nasıl ki romalılar imparatorluğu bir arada tutmak için hristiyanlığı kullandılarsa osmanlıda islamı kullanmıştır.

o cahilde önce şu ayetleri okusun. nahl 16, ibrahim suresi 4
Arapların peşine takılmayı hala seviyorlar. Arapların ağzı iyi laf yapar. Baksana bugün heryer suriyeli dolu. Tank fabrikasını bile katarlar alıyor. Araplar uzun yıllardır türkleri yönetiyor. Çok konuşkan ve ağızları iyi laf yapıyor. Bizim türkler her seferinde Avrupalılar yerine araplara inanıyor. Her seferde ihanete uğruyor. Bakın hep Türkiyeyi kınıyorlar hiç desteklemiyorlar
Yavaş yavaş;

https://m.youtube.com/watch?v=XPF4etHckGM
önce toplu sünnet oldular. sonra kelime i şehadet.
Tek vasıfı dincilik olan boş beleş insanların, sorunudur. Daha önemli şeyler var.
Müslüman olan satuk buğra han ardından tebaası da müslüman olmuştur, sonrasında diğer türk devletleri arasında da yayılmıştır islam. Katliamlar oldu evet ama bu katliamlar yağmalar ve köleleştirme türkleri müslüman yapmamıştır öyle olsaydı kullandığımız islami terimler arapça olurdu bugün oğuz türkleri peygaber, oruç, namaz vs. Farsça terimleri kullanır araplar ise resul-nebi, savm, salat terimlerini kullanır.

islamın kılıcı olan türklere gelirsek bunlar köleleştirilip asker olarak kullanılan kişilerdir müslüman olup orduda komutan olmuşlar ve devlet kurmuşlardır mesela “türkiye” böyle bir devlettir. Bizim memlük, kölemen dediğimiz ülkenin resmi adı devlet-i türkiyye dir.
Arz ederim.
Resmi tarihte şöyle bir üfürme var.
Türkler Çin ile savaşırken Araplar yardıma gelmiş, bu sırada birbirlerine sempati beslemişler,
Türk savaşçılar Arap okçuların yanaklarından makas almış, islamiyeti kabul etmihihihi hoh!.
yersen durum bu.
ama değil. araplar; horasanda türkleri tam 70 yıl kestiler, soy kırıma uğrattılar.
talkan ve curcan katliamları en vahşi ve en acımasız olanıdır.

not: günümüzde bedevi kıçı yalayan bazı alçaklar açık açık "bu kırımlar iyi ki olmuş yoksa müslüman olmazdık" diyecek kadar sefildir.