bugün

Kurban bayramında Sabah kahvaltısı sofrasında kavurma, etli sarma yenen memlekettir.
görsel
görsel
görsel

Sivas'a deniz geldi.

Sahiden!!

Aslında çok oldu ama ben kendisinin bu kadar güzel olduğunu yarım saat önce yaşayarak öğrendim.

Sivas, memleketim.
Çocukluğum, ergenliğim.
Buraya her geldiğimde ruhum dinleniyor.
insanlığımı hayırlAtıyor kalbi temiz insanlar.
Ailemin sıcaklığı beni hayata bir kez daha bağlıyor.
Seviyorum bu şehri.
Son gecemde dışarı çıkıp hoşçakal dediğim şehir.

Bu çeşme benim çocukluğumdan beri var.
Bugün önünden geçerken geçmişe yolculuk yaptım.
Hani o asılı duran metal bardakları var ya onlar hep vardı. Susadığımızda başında bulurduk kendimizi. Ne duyarlı milletiz, bardakları bile düşünüyoruz dedim. insanlıktır bu.

Bu düşünceler beynimde 4k tadında dönerken kana kana içtiğim su hala eski tadındaydı.

görsel
Eski adı saygıdeğer anlamına gelen sebastia dır. Hatta sebastian sivaslı anlamına gelir.
Bugün itibari ile kış sezonu açılmış bulunmaktadır.

Tüm sivasa hayırlı uğurlu olsun.
1. dünya savaşı esnasında işgal edilme gereği duyulmamış 6 şehirden biridir.
Kahvaltıda kelle yenilen şehirdir. Bana nerelisin diye sorulduğunda Sivaslıyım gardaş deme isteği uyandırır. insanı samimi ve sanıldığının aksine türkçeyi gayet de güzel kullanır.
büyük bir hevesle geldiğim şehir. ömrüm boyunca görebileceğim en siktiriboktan yer. Şırnak bile buradan iyiydi.

ya bana en ters insanlar denk geliyor yada şehrin alayı böyle.

trafiği zulüm. trafik ahlakı hakketen yok. yolda kasis olmasına rağmen, ana caddeye çıkacak bir araç için yavaşlamayayım düşüncesiyle kasisi göre göre hızlanıp, araçın altını vura vura geçen sürücülerden bahsediyorum. ne olur yani kasisi görünce yavaşlayıp, insan gibi kasisten geçsen. hem bu arada da kasisten dolayı yavaşladığın için diğer araç ana cadeye çıkabilse. zaten trafik var, yol tek şerite düşmüş, yolun ortasında duran insanlar var. hayır 50 metre ötede ara sokağa girip, aracını park edebileceğini herkesten daha iyi biliyorsun.

kira fiyatları yazın uçuyor, kışında yarı fiyatına düşüyor.

esnafları multi milyoner sanırım. herhangi bir dükkana girdiğiniz önce bi insanı süzüyor. yabancı olduğuna kanaat getirdikten sonra karşı tarafa saplama hazırlığı içine giriyor (etiket fiyatınında üstünde söylüyorlar). ama adamlar lafını esirgemiyor. herhangi bir mağazada ikinci veya üçüncü ürüne bakmak istediğinizde "alacaksan al, almayacaksan uza veya alacaksan çıkartayım" diyenler gördüm.

pide türevlerine bu kadar düşkün insan yoktur sanırım. bizim lavaş kalın oluyor, lavaşın birazını kesin de öyle dürüm yapın dediğimiz döneri, adamlar normal bildiğiniz pideyi ikiye katlayıp öyle dürüm yapıyorlar.

manav nedir ? biraz daha pahalı sebze meyve satar, ama aldığın ürünü sen seçersin değil mi? hatta çoğu pazarda bile alacağın ürünü sen seçiyorsun. burada durum farklı. herhangi bir ürüne el uzattığın zaman sanki adamın gelmişine geçmişine sövmüşün gibi hiddetleniyorlar. neymiş, kendisi verirmiş. iyi ver bakalım dedik. en eziğini büzüğünü koyuyor bu sefer.

dedim ya esnafı ayrı bi dert. insan para kazanmak ister değil mi? hani bi eczacı olsan anlarım. dükkanını saati geldiğinde kapatırsın. 9'dan önce dükkan açan yok. (hadi hava soğuk, ona veriyorum.) tatillerde açık dükkan yok, sanki alayı devlet memuru.

lokantalarda dikkatli olun. garsondan menüyü isterken sıranı bekle gibi azarlayıcı cümleler duyabilirsiniz.

gelirken uyarmışlardı. soğuğu kötü olur diye. hakkaten de alaskanın göt donduran soğuğu var.

avmye esnaf karşı. çünkü kitleyeceği insanların alayı avm'den alışveriş yapacak. sanırım seneye açılır. şahsen esnafına 1 kuruş kazandırmak istemediğimden dolayı en ufak birşeyi bile internetten alıyorum.

velhasım kelam, daha bir iyi insanı elbet vardır ama denk gelmedim.
bir şehirdir. Adam pilot olmuş, Sivas'a sefere gönderiyorlar. bu ibne de "Sivas için alçalıyoruz" diye anons yapıyor. Ya daha ne kadar alçalabilirsin amk evladı.
Üzerinde yerleşim neoletik çağ'a kadar uzanır

Sırasıyla Hitit,roma,bizans,selçuklu,moğol,osmanlı hakimiyeti görmüş şehir.
her sene olduğu gibi bu sene de yılın ilk karını ahmet kaya'dan söyle parçasıyla selamladığım memleketim.
11 Aralık Pazar günü birkaç tapu işlemi için ziyaret edeceğim memleketim. memleketim dediysem de ilk kez kanlı canlı göreceğim. Babam kokacak, onun yürüdüğü yollardan yürüyeceğim belki de... Köyüne gömülmek istiyordu ama yerine getiremedik, bizden kilometrelerce uzakta olacak olmasına dayanamadık. en azından köyünden bir avuç toprak getirip dökeceğim mezarına...

(bkz: sözlük yazarlarının itirafları)
yıllar önce gelmiştim çok değil lakin bir malatya bekliyordum ama olmadı çok hüzünlü idi ilk sabahın karanlığında gördüğüm bu şehrin siması bölüme gidip gelip aksuda oturup baba geleceğim demiştim bekle alisirsin demişti alıştım okul bitti yüksek lisansı kazandım ve büyük ihtimal hayatımın geri kalanını yaşayacağım şehir sivas .
belki balkona kar seyretmeye çıkar diye sevdiğimiz kızlar
çok dibimiz dolmuştur
ve çoğu zaman bu kar mevzuu
kızlara yeterince ilginç gelmemiştir.
Memleket, gidip sobanın başında kestane yemek vardı .
Türkiye coğrafyasında iç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Mezopotamya ve arasında kervanların geçtiği bir bölgede yer aldığı için, Selçuklular Döneminde tüccarlar tarafından ziyaret edilen bir il olmuştur. Türkiye'de Konya'dan sonra en çok Selçuklu eseri bulunan ildir. Türk Kurtuluş Savaşı'nın temelleri bu ilde atıllmıştır. 2 temmuz 1993 yılında yakılan ve 37 kişinin can verdiği madımak oteli, madımak yemeği, kangal köpekleri, dokumacılığı ve dağlarıyla meşhur olan memleketim.
filmin galası beyoğlu sinemasında olmuştu. ben de filmi izlemek için bilet almıştım. filmin baş aktörü ile ailesinin salona geldiğini gördüğümde gala gösterim olduğunu henüz anlamıştım.

koltuk sayısı kadar hatta fazlası kadar içeri izleyici alınmıştı. ve filmin baş aktörü bu nedenle arkamda bulunan sırada üniversite öğrencilerinin kucağında izlemek zorunda kalmıştı. çok güzel filmdi *

görsel
memleketim.

(bkz: sivas köftesi)
gençliğimin baharını istasyon ve atatürk caddesinde çürüttüğüm ama 12 yıldır kopamadığım şehir.
Memlekettir... Özlenir...
Mis kebabin yalan olmasiyla yarisini kaybeden sehir.
her şeyini belediye tuvaletine göre dizayn etmiş şehir. belediye tuvaleti yoksa hayatta yok.
yananlardanmı yakanlardanmısın diye sorulur.yananlardan derim bende.
güzeldir memleketim benim. dünyanın en güzel şehrinden döndükten sonra bile özlediğimi farkettim. mahalle bakkalımı, top oynadığım sokakları, samimi insanlarını... hatta soğuğunu bile özlemiştim. anadolu'nun en son kalelerinden biridir sivas.
Bunlar yemeyip içmeyip türkü mü yazıp okuyorlar ya?
Kolumu çarptığım türkü sivas'a ait çıkıyor. Bunlar acaba türküyü de temel ihtiyaç listesine falan mı eklediler? Hani yeme içme giyinme barınmanın yanı sıra türkü de mi var?
Kafam çok karışık.

Türküleri ile ünlü bir şehrimiz. Muhtemelen başka meşhur bir şeyi de yoktur.
Haa bi de köpekleri mi ne varmış.