bugün

"sıçtık" demenin bürokratik yolu. elektrik ve su faturalarının ödendiği vezne önlerinde çokca duyulur.

-kuzuuum bi'sor hele niye para almıyomuş

-sistem çalışmıyormuş teyze

-niye çalışmıyomuş ki, saat daha erken

-!?!!
hacettepe üniversitesinden öğrenci belgesi almak isteğimde her öğrenci gibi öğrenci işlerini aradım ve derdimi anlattım.
+merhaba dün fax göndermiştim öğrenci belgesi için. dilekçe ve dekontu faxlamıştım.
-beyefendi ...76'yı arayın sistem bozuk bağlayamıyorum.
+tamam sağolun. dedikten sonra en az 15 kere arayıp meşgul çalan telefona ulaştım ve bu numaranın fax ile ilgisi olmadığı söylendi.
sonu ..74'lu olan numarayı aramam söylendi ve aradım.
+alo. fax göndermiştim tafarınıza öğrenci durum belgesi göndermeniz için ancak geri dönüt alamadım. tarafınızdan fax gönderilmemiş?
-beyefendi biz bakamıyoruz. dedi ve ilk olarak aradığım numarayı söyledi bana bu numuaradan işimin halledileceğini söyledi.
+hocam herkes bir numara söylüyor nasıl halledecem işimi. işim acil.
-yapabileceğim bir şey yok.
satrali tekrar aradım.
+alo. bu numaraya yönlendirdiler tekrardan. dalga mı geçiyorsunuz benimle.
-beyefendi vediğim numara doğru.
+oradanda başka yerlere yönlendiriyorlar!
-tekrardan arar mısınız ..76 olan numarayı?
+sağolun dedikten sonra telefonu kapattım.
+iyi günler fax işleminin buradan bakılacağını santralden teyit ettirdim. 1 saattir yetkili birini bulmaya çalışıyorum bakar mısınız lütfen! ses tonum sertleşti.
-beyefendi gönderilmiş gözüküyor dediğiniz adrese fax.
+buraya gelmemiş ne yazık ki. türk telekom bayiisi sonuçta bakkal değil ki gelse de unutsa.
-dekontunuz faxlanmamış.
+3 kere faxladım dün. gönderilmemiş olması imkansız. dün geldiğini söylediniz. ve bugüne belgenin faxlanacağını söylediniz.
-tekrar faxlar mısınız dekontu.? 10 dk sonra arayın
+tamam!
faxladım tekrardan ve aradım 10 dk sonra.
+alo fax geldi mi elinize?
-bakıp geleyim. 10 dk sonra arayın lütfen.
direkt kapattım telefonu yüzüne.
10 dk sonra aradım tekrardan.
+geldi mi fax?
-5 dakika sonra arayın lütfen.
+hocam şakamısınız? gidiyordunuz daha demin.
kapattım ve 5 dakika sonra aradım.
+bu sefer telefonu açan bi erkekti. aynı şekilde başladım cümleme. fax göndermiştim ulaştı mı?
-arkadaş şimdi bakmaktan geldi ulaşmamış.
+nasıl ulaşmaz yaw! nasıl bi sistemdir bu. işini beceremeyen insanları geçirmişler bizimle oyun oynuyorlar. adam gibi işinizi yapmayacaksanız çıkın gidin kardeşim. deli ediyorsunuz adamı. hayde selametle! diyip kapattım

sisteme isyan ediyorum. ne kadar bozuk bi s,stemimimz var. bi öğrenci belgesini faxlayamayacak kadar bozuk sistem. yeter lan!
şu sıralar eczanelerde bolca duyulan söz.
devlet dairelerinin vazgeçilmezi; vatandaşın korkulu rüyası.

bu ülkede korkacağın ilk şey süreli işlerdir aga. yani sana bi şeyi yapman için 30 gün süre veriliyorsa ilk 3 günde gidip halledeceksin o işini. yoksa babafingoyu hamuduyla yersin.

her 100 adamdan 96sı son gün gider o işi halletmek için. ve her 100 devlet dairesinin 96sında son gün sistem çöker.

sonra demedi deme. yaz bi kenara işini vakitlice hallet.

hazır iyice didaktik baba moduna bağlamışken bi şey daha söyliyim:

ders zamanı ders, eğlence zamanı eğlence!
devlet memurunun canı iş yapmak istemediğinde veya bir telefon görüşmesi sırasında gelen vatandaşa söylediği uyduruk bir bahanedir.
kuru iftiradır.

sabah akşam çalışıyorum ben. basının uydurması bunlar. inanmayın. *
ilk önce hangi pezevenk kurdu bu cümleyi bilmiyorum ama devlet dairelerimizin resmi mottosu haline gelmiş bir ifade bu.

artık vatandaş da kanıksamış bu durumu, hiç üstelemiyor. "sistem çalışmıyor" dendiği anda, anlıyor ki o işin o gün içerisinde olması mümkün değil. "hee tamam o zaman" deyip gidiyor.

devlet olarak da nasıl bir sistemimiz varsa, sene 2012 olmuş hala zart zurt gidiyor o sistem.

kavramsal olarak baktığımızda; adını "sistem" koyduğumuz bir şeyin bu denli sık çalışmaması sizce de tuhaf değil mi?
üstüne laf söylenmeyecek devlet memuru bahanesi. hay amına dökeyim ben o sistemin e mi. neymiş nasıl bir sistemmiş bu arkadaş. sistem yoğunmuş. sokayım o sistemin entegre devrelerine o halde. ulan bir de 50 55 yaşında ilkokul mezunu kazma memurlar ağızlarını yaya yaya demiyorlar mı ifrit oluyorum.
-eee ne zaman işimiz hallolacak?
+sistem çalışmıyor hanımefendi.
-ne zaman gelir, peki neden çalışmıyor??

işte beni benden alan, ağzına beyzbol sopasıyla vurma, hatta ve hatta vücudunun her yerini jiletle kesip kolonyalı küvete sokma isteği uyandıran insan modeli.

nedeni bilsem yaparım zaten allahın malı. niye gereksiz soru sorup sinirlendirirler insanı arkadaş. hayır bişey de diyemiyosun kalakalıyosun öyle.
ne zaman düzeleceğini kullanıcının bilemediği sistemdir.

hayır arkadaşım zaten çalışıyor olsa bende istemiyorum, senin beni azarlar tavırla konuşmalarını dinlemeyi.

ordan hayvan gibi mi görünüyoruz bilmiyorum, bizde de bir vicdan var herhalde.
bir de banka çağrı merkezlerinde yaşanan, sistemimizde şu an bir güncelleme yapılmakta 30 dk sonra yeniden aramanızı rica ederiz versiyonu vardır bunun.
valla varmış böyle bir şey.

"sistem yavaş beyefendi. işleminizi baştan alıyorum."

bir level üstü de ekranı çevirip "bakın hala yükleniyor diyor" demektir.

yaşadım. hayret ettim.
Şuan haseki'de çalışmıyor mesela.

Rastgele bir vergi dairesi veya bankaya gitsem eminim orada da çalışmaz.