bugün

internet bu kadar yaygınken gitmem, eskiden gidiyordum.
iyi film çıkmadığı için olabilir, veya biletler pahalandığı içündür. millet evine tuvalet kağıdı alırken iki kere düşünür olmuş, sinemaya para mı ayıracak allasen.
üç sene sinemada çalışan biri olarak sektörün batış dönemine bizzat şahit oldum. gişe filmlerini oynatan bir sinemada çalıştım, yeri geldi dört salon çocuk filmi oynattık yeri geldi altı ay recep ivedik oynattık. bu seyircinin azalmasının en büyük etkisi son sinema yasasıyla oldu ama aslında bu bilet fiyatlarına yapılan klasik zamma ekstra bir şey eklemedi nedense insanlar bilete mısır zorunluluğunun kalkmasını çok yanlış anladılar. bana 'mısır satmanız yasak değil mi' diye soran çok fazla müşteri oldu... bir diğer etken internet platformları, artık türk filmleri bile gişeden kalkınca üç ay sonra netflix'e düşüyor. yabancı filmler zaten çok kolay korsan yoldan internete düşüyordu. oscara aday üç film netflixden çıktı bu sene. yani gişe filmi müşterisinin de sanat filmi müşterisinin de talebine karşılık daha avantajlı mecraları var. olan yapımcılara, esnaf zihniyetli sinema sektörünün belli başlı firma sahiplerine, oyunculara, senaristlere olmadı. olan biz sinema işçisine oldu.
sevindirmiştir. sinema diye sanat mı olur aq, film izleyen net gerizekalıdır.
Mısırın kilosu 10 lira sinemada kovası 25 tl. Bende mısır yemeden keyif alamıyorum. Bir sinemaya gitcez diye 100 lükmü olucaz mk.
Ben en son kral şakir korsan adasına gittim.

Herkes benim gibiyse demek ki.
daha iyi günler, ileride bu filmleri izletmek için izleyiciye ücret ödemeleri gerekecek. hocam ürün yok ürün siz ne satarsınız.
Sinemacilar unlu komedyemizin dedigi gibi yaslandilar. Akiciligi ve Surekliligi saglayan diziler girdi hayatimiza. Netflix yuzunden hersey.
Bir tane değil uluslararası olanları da dahil birkaç ayrı sebebi olan durum.
1- Ülkemizdeki ekonomik kriz ve herşey ile birlikte sinemanın maliyetinin artması.
2- Ülkemizdeki muhteşem ve dahiyane şekilde tekelleşen sinema sektörü, sinema salonlarının yüzde 60'dan fazlasının Mars adındaki açgözlü şirketin elinde olması.
3- Netflix,Hulu,Amazon,Apple dahil online servislerin bir sinema bileti fiyatına bir ay evinizin rahatlığında sinema zevki sunuyor olması.
4- Hala berbat hizlarda hizmet alıyor olsakta yukarıda sayılan servislere ulaşımda bu yıl itibariyle en azından kota derdinden kurtulmuş olmamız.
5- Artık sinema sektörünün de sinema salonlarını degil, online servisleri hedefliyor olması.
Bence en önemli sebepler bunlar ama daha düne kadar sinema bileti ile birlikte popcornu zorla satmaya çalışan Mars Media- Cinemaximum grubuna bu kadar alan açılması ve istediği gibi fiyat belirlemesi en büyük sebep.
Birçok sebebi var. Bunlar; sinema biletlerinin pahalı olması, filmlerin gerçekten kötü olması (nadiren güzel film çıkıyor), film konularının ilgi çekmemesi (eltilerin savaşı ne amk), çiftlerin birbirinden ayrılması yahut öpüşülecek yer olarak görüldüğü için utandıklarından sinemayı tercih etmemeleri gibi sebeplerdir.
Ama en çok filmlerin kalitesizliği, konuların basitliği ve ekonomik sebepler sebep olarak gösterilebilir.
Çok pahalı ya. Yiyişmek için o kadar para verilmez abi.
1. ekonomik dar boğaz
2. gitmeye değecek film sayısında düşüş
3. sinemanın gereksiz masraflı olması

hakikaten nedir bu fiyatlar. iki kişi beğendiğiniz bir filme gitmeye kalkın o gün bir inşaat işçisinin bir günlük yevmiyesini bırakır gelirsiniz. maliyeti 1 TL olan atıştırmalıkların 10 tl ye servis edilmesi, 30 kuruşa alınan suların en az 2.5 tl olması vs. bence halk ciddi bir protestoya gitmeli ve tüm sinema salonları en az 1 ay boş kalmalı.
Ellerindeki yaratıcı senaryolar bitti
Uyduruk senaryolarla dünyayı kurtaran kadın kahramanlar yarattılar
ilgi çekiciliği ve inandırıcılığı kalmadı artık
Kimse gitmiyor bu yüzden
Yapmacık geliyor.
Ne sinemaya gidecem...
Skmisim n..flixi, sinemayı, torrentten Blu-ray rip hatta bazen ham Blu-ray film indirip 140 ekran HD/4k televizyonumda izlemenin keyfini vermez hiç biri.
3d film hastasıyım bu arada.
Sinemalar ölsün.
Cinemaximum gibi dogrudan musteri sikme odakli sark kurnazi varken, sinemaya giden ya embesildir ya da parasi coktur.

Tek kisilik bilet fiyati, orijinal blu-ray’den pahali aq. Alinan yiyecek ve icecek uzerinden donen sikisi hesaba katmiyorum bile.

Yasasin tam bagimsiz netflix!
bilet fiyatları almış başını giderken oldukça normal olan durumdur. allahtan bazı kartlara (bkz: parafree) özel yüzde elli gibi indirimler oluyor da bu oran iyice azalmıyor. netflix üyeliğim de var fakat alışkanlık mıdır nedir tam bilemiyorum sinema ortamı bana ayrı bir haz veriyor, o yüzden indirimler devam ettiği sürece gideceğim sanırım.
2 kişi 80 lira ortalama. bir de yemek yesen 150. Yazık günah. Ki 7 seansı diye giriyorsun 8 e kadar reklam cinnet geçirtiyorlar adama. Gerek yok.
Netflix varken gitmem anca çok çok ilgimi çekecek bir film olmali. Zaten 6 ay 1 sene sonra netlflixe geliyor film.
filmlerdeki leşliğin payı da var bunda. bizim millet gerekirse aç gezer yine de gider o filme, ekonomiyle ilgisi yok sebebin.
Osuranları mı izleyecez?
Sokakta var zaten bu tipler.
izleyecek film mi var? işlenmemiş konu kalmadı.
Gayet normal karşılanması gereken durum.

Şöyle bir örnek vereyim. 1985 ile 1995 arasında cep harçlıklarımızla hiçbir ekstra para almadan kadıköy'de izlemediğimiz film bırakmazdık. Ki orta halli bir aile olduğumuzdan hani bağdat caddesi çocuğu da sanmayın.

Gelelim günümüze... Sinemaya gitmek bir servet olmuş durumda. Bugün bir öğrenci harçlıklarıyla anca bir tane filme gidebilirse gider.

Azalmasının bir başka nedeni de artık evde ki konfor ve imkanlar çok yükseldi. Yani yüksek çözünürlükte büyük ekranlı televizyonlar ve bu cihazlar fhd hatta 4k bile oynatıyor. Ee internet sayesinde filmlere de ulaşmak kolaylaştı. Hadi onu geçtim pek çok tv paketinde bir sürü film kanalı var. Bu durumda etkili oluyordur.
Dışarda filmin kralı dönüyor zaten sinemaya ne gerek var.
Millet evine ekmek götürebilirse şükrediyor ne Sineması amk.
Tiyatro, opera, bale gösterisi gibi, canlı icra edilen perfonmasları izlemek için, sanatın icra edildiği mekâna gitmek mantıklı, gelir bana. Sinema için bir salona gitmek, televizyon yada diğer alternatifler varken, sıkıcı. O yüzdendir diye düşünmekteyim.