bugün

bir pişmanlık cümlesi. şimdiki aklımız olsaydı tabi ki geçmişte yaptığımız hataları şimdi yapmazdık.
şimdiki aklım olsaydı o yabancıya asla güvenmezdim.
şimdiki aklım olsaydı o imzayı atmazdım...
daha az uyur,daha çok kitap okurdum.
şimdiki aklım olaydı, azcık alıp sikime sürerdim.
şimdiki aklım olsaydı,dün yaptıklarımı yapmazdım.ama dün yaptıklarım olmasaydı bugünkü aklım olmazdı.
Şimdiki aklım olsa öyle yapmazdım. Öyle yapmasaydım da şimdiki aklım olmazdı...
kimseye güvenmezdim ailemden başka. değer vermezdim karşılık beklemeden. ve gitmeyi nankörlük saymaz, gidenlerden olurdum. kısaca, belki şerefsiz ama, mutlu olurdum.
affetmezdim kimseyi.
şimdiki aklım olsaydı arkama hiç bakmadan yoluma devam ederdim.
şimdiki aklım olsaydı ailemin bir dediğini iki yapmazdım.
ki yok diye devam edilebilesi cümle başlangıcı.
o son birayı içmezdim.
şimdiki aklım olsaydı, şimdiki aklım olsaydı'lı cümleler kurmamak için elimden geleni yapar'dım.mıydım?
komedya; bir sıfır önde başlıyor tüm maçlara , bu nasıl bir lig, anlayamadım sayın seyirciler...
hayatı başarısızlıklarla geçen, hala da bir şey yapamamış kişilerin kullandığı bir cümledir. pişmanlık barındırır. dönüş yoktur. geçmiş ola.
(bkz: yazık)
böyle diyenlere yazık ve bunu hayatta en çok söyleyenlerden biriyim. bir de
(bkz: keşke)
(bkz: vermezdim)
(bkz: yeliz yeşilmen den nağmeler)
şimdiki aklım olsaydı herşey aynı olurdu...(hala akıllanmadım).
"beni öldürmeyen şey güçlendirir." diyen nietzsche'ye inat hatalarının ruhunda oluşturduğu yara izlerine isyan eden insanın ağzından dökülenler...

geçmiş bazen insanı çok acımasızca terbiye eder...
zayıflığı belirten hitabet şeklidir. kat'a tavsiye edilmemektedir.
faydasız bir pişmanlık itirafıdır. geçmiş geçmişte kalmıştır ve şimdinin ruhuna sızdığında tek ortaya çıkaracağı, saatlerce sürecek depresif bir çöküş olabilir. kullanılmamalıdır bu cümle, şimdinin ruhu özümsenmeli ve kıyıda köşede kalsa da açan çiçekler koklanmalıdır.
(bkz: carpe diem)
(bkz: keşke)
(bkz: sidikli aklım)
genelde biraz yaşlananların veya deneyim sahibi olanların kullandığı bir cümle girişidir.

örn: şimdiki aklım olsaydı üniversiteyi 4 senede bitirmiştim.
(bkz: ihtiyarlık yapabilse gençlik anlayabilse)
güncel Önemli Başlıklar