bugün

Her şeyi cinselliğe yoran adam.
Gelmiş geçmiş en müthiş bilim adamlarından biridir.

Freud'a sapık diyen tam anlamıyla bir cahildir. Freud okumamış biri onu anlayamaz ve kulaktan dolma müthiş ilmi ile yorumda bulunur.

Freud psikanalizin babasıdır, kanserden kıvranırken bile çalışmıştır.

Yahudi olduğu için sürülmüş, çocuklarını ve torunlarını kaybetmiş, en yakın arkadaşının ölümüyle yıkılmış, yerine geçmesi için eğittiği kişilerce ihanete uğramıştır.

Sigmund Freud'a yönelik yalnızca saygı gibi bir duygu beslenebilir.

Freud haşmetmeapları..
psikanalizin kurucusu, nörolog, psikolog ve yazar . şuanki dünyamıza bir çok şey katmış bir isim. gençliğinde puro ve kokain bağımlısı olan freud'un yüksek dozda morfin ile ötenazi isteği sonucu ölümü çok acıdır.
pembe götlü ekşici tiplerin öve öve bitiremediği, modern bilimin soytarısı.
kendi cinsel eğilimlerini kuramlaştırıp bilim dünyasına sokuşturmuş bir de kabul görmüş adamdaki lükse bak.
Freud bana yeni bir dünyanın, bilinçaltı dünyasının kapılarını açtı. Bilinçaltını ikiye böldü;

1. Önbilinç diye adlandırılan, bilincine varabileceğimiz ama şu anda varamadığımız şey. Çünkü insan sürekli aynı anda beyninde olup bitenleri düşünüp dursaydı çıldırdı.

2. Bilinçdışı. içimdeki bir gücün bilincine varmamı engellediği bastırılmışlık duygusu.
Psikanalizi ortaya çıkarmasında ve cinsellik üzerinde çok durmasında, kraliçe viktorya döneminin aşırı muhafazakarlığına tepki olduğu, bu nedenle psikanalizin çöp olduğunu söyleyenler var.

Freud'u dönemsel bir araştırmacı olarak görmek için hiç bir eserini okumamış olmak yeterli sanırım.
Çok büyük adamdır.
Hepimizin babası olabilir.
Kitapları hayatıma yeni bakış açıları kazandırdı. Bu adamın yazdığı her şeyi okumak istiyorum..
“Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa, orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.” Sözünü söylemiş nörolog. Psikanalitik kuramın kurucusudur.
Freud un psikanalizin kurucusu olduğu bir gerçektir, tıpkı zamanında ne yaptığını bilmeyen ve ölümsüzlük iksirini bulmaya çalışan simyacıların kimyanın kurucuları olduğu gibi.

Fakat bu Freud'un düşüncelerinin yüksek çoğunluğunun yanlış olduğu ve günümüz bilim dünyasında asla kabul görmeyen teoriler olduğu gerçeğini değistirmez.

Örneğin; Freud a göre birisinin rüyasında uçtuğunu görmesi uçma eylemini gerçekleştiren kişinin kocaman bir penisi işaret ederken, dağ görmesi de aynı şekilde penise duyulan gizli bir açlığa işarettir. Bunun mantıklı olmadığını herkes anlayabilir. Yoksa rüyasında dağlarda koştuğunu gören küçük Heidi baya sapık demektir.

Freud ile (bkz: Jung) arasında geçen bir diyalogda Freud Jung'dan teorilerini ömrü boyunca devam ettirmesini ve birer dogmaya(insanların aksini idda etmesi toplumda kabul göremeyen düşünceye) dönüştürmesini istemiştir. Zaten araları böyle açılmıştır. Buradan da anlayabiliriz ki Freud asla bir bilim insanı değildir çünkü hiçbir bilim insanı teorilerinin dogmaya dönüşmesini istemez.

Freud her ne kadar zeki bir insan olsa da kendi ailesi ve cinselliğiyle olan sağlıksız ilişkilerinde suçu insan oluşuna atarak, kendisine yakıştıramadığı arzuların ağır yükünden kurtulmak ve bunu kendisi başta olmak üzere herkese kabul ettirmek istemiştir.
her zaman söylemişimdir, kendisini manevi babam gibi severim. her ne kadar iki kitabını 'okuduğunu sananların' kendilerini psikanalist sanması kendisine olan antipatiyi artırsa da gerçek anlamda anlayanlar için eşsiz bir yol göstericidir.
sigmund bey diyeceksiniz!
'Haz varsa mantık aramak gereksizdir.' Demiş üstad.

O kadar haklı ki..
Bu adamın adını ne zaman duysam aklıma şu Kurtlar vadisindeki frud fethi geliyor.

Yeni nesil tanımaz Frud fethiyi..
içinde psikoloji geçen her duvarda bir fotoğrafını göreceğiniz ünlü psikolog , psikolojinin babası.
Psikanalizin johnny sins'i.
Kişilik kuramcıları arasında en tanınanlardan biri Sigmund Freud’tur. Frued, kişiliği buz dagına benzetir. kişiliğimizin büyük bölümü, farkındalık seviyemizin altında, bilinç dısı olan buz dagının görünmeyen kısmıdır.
Cinsellik ve saldırganlık dürtülerini bu kadar öne çıkarmasının, viktoryen dönemin tutucu yapısına tepki olduğunu söyleyen var.

Zamanın üstünde düşünen biri için galiz bi hakaret bu.
Eric fromm, Freud'un bazı görüşlerini eleştirmiştir. Yanlışlamıştır.-fromm a göre mutluluk sevgiyle inşaa edilirdi ve sevgide cinsellik şart değildir.-
Sağdan soldan duyulan her sözün kendine ithaf edildiği bilim insanı, filozof.

On tane kitabını okudum, instagram'da gördüğüm hiç bir sözüne denk gelmedim henüz.
rüyaları bilinçaltındaki arzuların bir çeşit dışavurumu olarak yorumlayan zevat. Daha sonra karşımıza çıkacak ki rüyalar aslında -bay jung'un ali fikirlerine istinaden- bilinçaltının anlık olarak yüzeye çıkması akabinde meydana gelir. Arzu değil, bizzat bilinçaltının yansımalarıdır. Öle bi şe işte.
Bazen saçma bazen akılalmaz derecede iyi teorilere sahip bir psikanaliz uzmanıdır bu zat. Yazmış olduğu bazı metinler ve kitaplarda yazmış olduğu psiko-metayı anlayabilmek için haftalarca hatta bazen aylarca üzerine düşünmeniz gerekebilir. Buda yetmez test veya gözlem yapmanız gerekir.

Benim nezdimde kendisi sapık düşünceli zeki bir adamdır.
"Bilinçaltı bilinçüstü, bir yar sevdim bana küstü" sigmund freud

Üşüyoruz reyiz.
kendi saplantılarını teori kisvesi altında psikoloji dünyasına yutturan hasta.

anal dönem, oral dönem, fallik dönem bilmem ne.
hiçbir erkek beraber olmayacağı bir kadınla arkadaş olmaz sözünün sahibi .