bugün

sigara paketlerindeki renk ve amblemlerin kaldırılıp kapkara paketler yapılması olayıdır.

yani özetlemek gerekirse maltepe ve parliament in paketleri aynı renk olacak. tek renk olacak. paketler ayırt edilemeyecek.

parliament in night blue su,
marlboro nun red click i,
camel in deve sarısı,
davidoff un kahve rengi:

son çıkan haberler doğrultusunda 1 ekim 2014 itibariyle olmayacak...

edit: camel black i etkileyen bir durum yok. tiryakileri üzülmesin. paket zaten kapkaraydı. amblem hariç yine öyle olacak.
ilgili bakanın yaptığı açıklamaya göre en geç yılbaşında yürürlüğe girecek yasayla uygulanmaya başlanacak karartmadır.

uygulamanın ilk kez 2012'de avustralya'da iyapıldığını ve türkiye'nin bunu yapacak ikinci ülke olduğunu hatırlatalım.

edit: ayrıca hiçbir paketin üstünde marka vs. yazmayacak. ürün isimleri kodlarla satılacak ve alıcı kişi, ürünü kodla isteyecek. kutuların sadece renkleri değil, biçimleri de aynı olacak. böylece çocukların sigaraya özenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

ayrıca geçtiğimiz yıllarda kapalı alanda başlayan sigara içme yasağı, genişletilerek açık alanların da büyük bölümünü kapsar hale getirilecek. örneğin bir restoranın açık alanına oturduğunuzda masaların sadece 4'te biri, bir bölgede sigara içmeye serbest olacak. geri kalan alanlarda sigara içmek yasaklanacak. yasak alanlara, okul bahçesi vb. birçok mekan da eklenecek.
Bir sey etkilemez. Karizma katar hatta.
(bkz: lucky strike black)
değişen birşeyin olmayacağı uygulamadır. Tabiki camel sarısını, devesini özleyeceğim ancak siyah da ayrı bir seksi olacaktır.

Erkek adam siyah sever !
bir süre hangisinin hangisi olduğu tam netleşemeyeceğinden yeni sigaralar denettirecektir.
Hiç marlboro içenle anadolu içen bir olur mu diyenlerin boynunu bükecek uygulama.
görsel
Karanlık mod sigara paketlerine bile geldi. Whatsapp’a hâlâ gelmedi...
Siyah en sevdiğim renktir. Sigaraya başlatacaksınız beni amk.
siyah gizemlidir cazibesi artar...
en sonunda telefon, araba anahtarlığı ve sigara ile güzel bir kombin yapabileceğimizi gösteren müjdeli haber.
Şimdi içtiği sigaranın markasıyla kasım kasım kasılanlar napacak?
Tasarım olarak da tabut görünümünde olursa bomba olur.
Siyahlar içinde bembeyaz kuğu gibi görünüyor. Yine yanlış bir sey yapildi ongörebiliyorum.
10 gün önce biraktim o diş resimli olani gordukten sonra bi daha da baslamam.
caydırıcı olmayacağını düşündüğüm uygulama.

sigara içmeyen biriyim ancak caydırıcı olsa üstünde hasta insan resimleri olan ambalajlar caydırırdı diye düşünüyorum.

istersen dışını zehre batır, yine içen içecektir.
şekerleme gibi çeşit çeşit modelleri çıkarmaya devam ederler ama.
misal eskiden winston 3 taneydi kırmızı soft/box ve mavi light.
şimdi her markanın 262527 çeşit modeli var.
peki ya tütün/tekel ve mamüllerinden alınan vergi?
samimiyetinizi seveyim!
Sigaraya başlatacak nitelikte bir paket olmuş.
içiciyi bilinçaltı mesajla uyarmak içiciyi içmekten alıkoymaz. Unutmayın ki devletin 3 gelir kaynağı var.
-Alkol
-sigara
-Benzin
Geriye kalan bütün vergi türevlerinin toplamı bu üçünden bir tanesi bile etmiyor.
Yarın öbür gün rakıyı şarabı votkayı da Black Desing formuna sokarlar. Amaç kamu spotu değil, içen kesime ters köşe yapıp içiciliği artırmak.
Herkez bir aylığına sigara almasın içki içmesin görün bakın diyanet fetva verir. Abartmıyorum "bu ürünlerin satışı sayesinde kalkınan devlete katkı amaçlı tüketildiğinde burada esas niyet kalkınmaya destekse haram sayılmaz" şeklinde kamuya beyanatları görebiliriz. Lafın kısası amaç soğutmak değil bilinçaltına hatırlatıp mevcut tüketiciyi garanti altına almak. Saçmaladığımı düşünenler varsa ters köşe psikolojisi nedir araştırsın. Bu memleket 1 transeksüel öldürüldü diye üzerinde isim yazan tshirtlerle sokağa dökülüp hepimiz transeksüeliz diye pankart açan kitleler bile gördü.