bugün

hayatın her devresinde bir şeylerden ödün verdirir insanlar çoğu zaman. dönüşü olan bir yoldur belki ama yaşamayan anlamaz bir nevi.

okulun ilk günleri, ilk saflıklar bir nevi. bundan mütevellit arkadaşının teklifiyle sigaramız ortak olsun lafına peki denir.
ilk bir ay her şey güllük gülistanlık. sonra bakarsın bir paket ikiye çıkmış, arkadaşınınsa hiç parası olmaz aylarca. hadi dersin tamam, ona da razıyız, 6 ay yani bir dönem boyunca günde 2 şer paket alırsın. arkadaşının yine parası yoktur, hadi dostluk dersin.

e malumunuz arkadaşlar babanın durumu da sıkışınca bursta hafta içi geleceğinden hafta sonu sigara alacak paranız dahi kalmaz. son sigara parası kalınca dahi sigara alan ben kişisi arkadaşına paran varsa bir paket sigara alalım demiştir ki demeye görsün.

diyalog şudur:
-ya param kalmadı, varsa sen sigara alsana canım, olmazsa sana pazartesi veririm.(bir de pazartesi veririm diyorum he)
+ya boşver sigarayı, sigarayı bırakalım ya.(al sana bomba)
-nasıl yani?
+benim son 10 liram kaldı aç mı kalcam ben, de bilmem ne bıdı bıdı.(ikinci bomba)

hay senin 10 lirana denir, gidilir tanıdık marketçiden iki üç paket sigara alınır, gelinir eve odaya konur, lavaboya gitmeden paket açılmış, pofur pofur da arkadaş tarafından surata doğru üflenir. hadi dersin tamam.
akşam diğer kızlar gelir, aralarında benden bahsedilir, oda da kitap okumaktayım tabi. son parasını istedi, sigara için bıdı bıdı. içeri gidilir, 6 aydır sigara alıyorum bir lafını etmedim de bir paket için yaptığınıza bak denir. ama suçlu siz olursunuz.

yeni eve çıkılacaktır, herkes toparlanır, bana 1 500 liralık koltuk takımı aldırılır bir güzel, yaşım tutsa, annem kızmasa ben alırdım yalanlarıyla.
her ay da 25 liralık kumanya parası vardır herkesin, kızın teki 15 liralık kettle alır, benim aylık kumanyamdan düşün 10 lira vercem bu ay der, biz demeyiz enayiyiz ya bir yıllık kumanyamdan düşün koltuk takımı aldım, dolap aldım demeyiz.

en sonunda hepsi terk edilir, tek başına bir ev tutulur. koltukları alırken; koltukları da mı alıyorsun, şohben kalsın bari, dolabı bırak çığlıkları yükselir evden, hadi ya. ben okutayım seni o zaman. kalın ağurda(aha orda) denir, mis gibi yaşanır. kimsenin kimseye ihtiyacı yoktur, aileden başka, gerisini salla.

valla!
ortak sigara alınır paketi cebine koyup gezmeye giden piç eve geldiğinde 3 dal sigarayla başbaşa bırakıp,birini çekip kalanıda paylaştırır. bu durumda vücuttaki tüm gözeneklerden kan fışkırtası gelir insanın.
en iyisini ediyordur. boylece digeride sigara almayi kesip sonucta ikiside bu pis seyden kurtulmus olur.