bugün

Acun Kaplıcalı tarafından boşanmış hatun.
ünlü türk düşünürü.
ne denirse densin,takdir edilmesi gerekiyor. maşallah tuttuğunu koparıyor. acın bundan sittin sene yakasını kurtaramaz.
seyma subasi bu ulke tarihinin en basarili gold diggeridir. dunyada ornegi coktur, hatta belki ulkemizde de vardir ama magazinsel yonunden dolayi onu artik herkes biliyor.

bunlarin hepsinin sorumlusu da acun ilicalidir. o ayri mesele.

ancak benim seyma subasi ile ilgili soylemek istedigim baska bir sey var, seyma sadece ucuz bir gold digger degil, seyma aslinda gumbur gumbur gelen toplumsal bir felaketin cehresi. seyma’yi begenin, begenmeyin, ancak turk kadini hakkinda kendisi maske dusuren pozisyondadir.

artik bizim kadinlarimizin, ataturkun ovdugu, caliskan, vefali ve cefakar kadinlar olmadigini bize gostermistir. nasil mi? takipci sayisina bakiniz, rol model oldugu genc kizlara bakiniz, onu oven ve destekleyen profillere bakiniz.

kendisini soyle oven de var. ne olursa olsun kendi oluyormus, partisine bakiyormus, enerjisini dusurmuyormus. arkadaslar, ne yapsin, intihar mi etsin, kendisini silip bastan mi yazsin? elbette yasamak zorunda ve mutlu olacagi seyler yapmak derdinde. boyle bir kulturde, boyle bir egitimde buyudu. kendisi olmaktan baska bir sey yapmadigi icin alkislanmasina gerek yok. bana da ailem cogu seyi yapma derdi, yapardim, kimse de bravo lan sana demezdi. bizim seyma’dan nefret etmekle veya onun pisman olmasini beklemekle kazanacagimiz hicbir sey yok, seyma bitmis bir urun, tamamlanmis bir karakter. bizim seyma’nin rol model olmasini saglayan kosullarla, kizlarimiza yerlesen fikirlerle savasmamiz lazim. bakin cok tehlikeli, asiri tehlikeli bir sosyal yikimin habercisidir seyma...

turk kadini guzel genetigi olan kadindir, cogunlugu seyma kadar spor yapsa ondan daha guzel olur, bu guzelligi zengin erkek avlamak icin kullanmaya baslarlarsa, orta sinifin zaten yokoldugu ulkede seyma gibi fakir aileden gelen her kiz solugu bir zengini evleyip bosamak ve yurtdisindan erkek avlamakta alacak. bu trend ulkeye yerlesirse maalesef evliliklerde ask ve sevgi kalmayacak, ekonomik bir amacla, kariyer adimi olarak gorulecek. bir toplumun sonu boyle gelir. kadinin is gucune katilmadigi, emek zincirine girmeyip parazit olmayi kariyer saydigi bir ulkede %50 potansiyeli kaybedersin nufustaki.

seyma’dan cok dersler almamiz lazim.... demek ki bir yetenegi var da zengin buluyor diyenler var... zengin bulmak yetenek degildir arkadaslar. acun bu kadini kapatmasi yapmasa ve kadina sirketler acmasa, hayalini bile goremeyecegiz paralari nafaka vermese kadin bugun en fazla akpli bir galericiye kapatma olurdu. o gordugunuz zenginlik de acunun basarisi. ovuyorsaniz dogru insani ovun.

ve seyma olmaya calismayin, acun olun abi ya. o kadar iyi projelerim olsun ki sevdigim insanlari bile zengin edeyim, bosansak, ayrilsak bile onlara guzel bir hayat kurayim diye hayal edin. seyma gibi paraya coksem de sagda solda gezsem demeyin.

acun, yarin istese seymayi 100 kere satin alir, ikisinin mal varligi arasinda 100 kat fark yoksa hicbir sey bilmiyorum. seyma eglenmeyi biliyormus... bir meslegi olmayan insana verin milyonlarca lira, bakin nasil geziyor. eglenmeyi herkes bilir arkadaslar. cahil bir okuz degilseniz miami’ye falan bilet alip taksiciye beni beach cluba gotur diyebilirsiniz.

neyse, seyma simdi de misiri bir arap bulmus. misirlilar gecenlerde dusman ulkeye futbolcu satmayiz falan diyorlardi, akdeniz’e donanma cikariyorlardi, simdi yatlar ustunde turk kizi kucakliyorlar. seyma, milli bir utanc ayrica benim icin. bir de paylasim yapmis. para degil, ask, sevilmek falan... bu yuzden birlikteymis... fakir olsa da eminim bu adamla olurdu. bakin bu zorlama asklari da cok goruyorum, inatla kendini asik gostermeye calismak ya da kendini bile inandirmaya ugrasmak... icten ice bir bilinc var cunku. eski degerlerimiz, kulturumuz, milli bilincimizin kadinimiza koydugu sorumluluklar onu icten ice yiyor, kendi de biliyor halisinden bir para avcisi oldugunu...

acun, fakir ve cirkin bir kiza asik oldu. onu zengin etti. seyma, fakir ve cirkin bir adama asik olmayacak. zengin etmeyi birakin, zengin adam az fakirlesirse birakacak... acun dogru olani yapti ama eminim seyma’nin bunlari yapacagini tahmin etmiyordu, etse de inanmak istemedi, insan sevince gormek istemez. ama onunla da konusabilsem takma derdim, bugun seyma yarin melis, sorun kisisel degil, bir hastalik gibi, toplumsal bir sorun. kadinlarimizi acilen is gucune sokmamiz, calismaya itmemiz gerekiyor... egitimlerine onem vermemiz gerekiyor...

arkadaslar, ben istanbulda okudum, universite mezunuyum, arkadas cevrem epey genistir ve maalesef tanidigim kadinlarin %70 i issiz, erkeklerin iste %90 i calisiyor. ama instagramlarina bakacak olursak, eglenmeyi kizlarimiz biliyor... bunu gecin, erkeklerin %60 i ingilizce biliyor mesela, kadinlarin ise %10 u belki catpat... anliyor musunuz? egitimsiz, kultursuz, issiz gucsuz bir kadin nufusu geliyor. acilen bununla savasmazsak seyma gibi yuzlerce profil olacak, kucaktan kucaga gezecekler, intiharlar edecekler, depresyona girecekler, oldurulecekler... erkegin omzunda yukselen degil, kendi ayaklarinin ustunde duran, caliskan kadinlara ihtiyacimiz var.

seyma bunlarin tam tersi. lutfen arkadaslarinizla seymayi konusursaniz sen de mi oylesin demeyin savunurlarsa, tatli dille burada bir yanlislik oldugunu anlatin.
Bir Şeyma Subaşı değildir.