bugün

mükemmel bir futbol oyunu. sensible world of soccer 'ın kısaltılmasıdır. en son swos 2006 versiyonu çıkan oyunda tüm oyuncular koca kafalıdır.*
son versiyonu için fanatik oyuncular tarafından patch ler yapılan ve bu sayede kamera açısından yüksekliğine kadar bildiğimiz eski oyunun oyun zevki verilen kuş bakışı futbol oyunu.
gelmiş geçmiş en zevkli futbol oyunlarından biridir.
hayattan tat almanın yolları; sınırsız bira, joystick, 6-7 adet arkadaş, amiga 600 (altını çiziyorum 500 degil 600), swos.
serinin en iyisi 96-97 dir. 97-98 gibi career'de sorun yaşanmaz. sonrasından zaten haberim yok belki de bu oyunlar son serilerdi. ama uzun süreli bir heyecandı swos. edit yapıp akrabalarımızdan takım mı oluşturmadık, samsunspor ile şampiyonlar ligi kupasını mı kaldırmadık, adını duymadığımız ülkelerin takımlarını alıp brezilyayla maç mı yapmadık.. yaptık. abarttık. şimdi fm oynasam maçı ben oynamıyorum, 2 sezon sonra sıkılıyorum. pes oynasam oyun geniş değil, transferler çok saçma, para değil puan veriyorlar. fifa ile zaten yıldızım hiç barışmadı, klavye oyunu sevmem ben. ben swos'u çok özledim. penaltı gibi kullandığım kornerleri, fiyatı yükselen topçuları, kelepir scv forvet arayışlarımı, her zaman takasa kurban ettiğim yedek kaleciyi, ortasahada oynattığım bülent korkmazı özledim. altyapıdan çıkardığım 5k'lık topçuları bile özledim. bir philippo marcolin vardı, altyapıdan 17M pounda kadar yükselmişti. hep merak ettim başkasına da oldu mu diye? kıyıp da satamamıştım onu. sonra borçtan kovdular. sonra milan'dan roma'ya geçince baktım da yoktu milan'da.

bu kadar derine inmişken vazgeçilmez kelepir oyunculardan birkaçını yazayım. belki hala oynayanlar vardır diye..

patrick deman- 65ok civarı, genk'in kalecisi
bülent korkmaz- 65ok, galatasaray çılgın seri defans
orhan kaynak- 7ook civarı, beşiktaş hızlı sol açık
carmine gauteri 35ok, perugia deli forvet
milan rapajic 7ook, perugia çok deli forvet

hala swos oynama imkanı olanlara çağrı: joystickim duruyor. var mı kapışan?

edit: bu oyunun çok müthiş de bir soundtrack'i vardı.
(bkz: swos korner taktiği)
(bkz: r yapmak)
amiga'nın en iyi futbol oyunudur. bir de kick-off vardır bunun gibi. ancak hepimiz çocukluğumuzda amiganın swos'u ile büyümüşüzdür. tabi pclerin grafikleri güzelleşti mertlik bozuldu hesabı artık swos'a da pek bakılmaz oldu. bu arada hala hatırlıyorum. 1996 avrupa şampiyonlar ligi'ni seçerseniz eğer amiga swos'ta, barcelona-aek larnaka maçı olacaktır. hep barçayı alıp larnakayı yenmeye çalışırdık. ne günlerdi o zaman. bir de elinizde phyton 2 veya 4 serisi jostick varsa o zaman deymeyin keyfinize. kolu aşağıya çekip sağa uzatırsanız hagi gibi falsolu gol atmanız içten bile değildi.

bir diğeri için: (bkz: kick-off)

edit1: imla
edit2: ya barça falan demişim ama onlar ilk zamanlarında.. daha sonra dortmund ile ajax'a 8 çekip kupayı kaldırmış olmam gibi değişik hatıralarım vardır.

not: bu oyunda oyunu çok iyi takip edenler bilirler, ofsayt da vardır. ama 6-7 ay aralıksız oynarsanız arada sadece bir bilemedin iki kere denk gelir. gol olur sevinirsin, sonra bir bakarsın replay yapılıyor ama maç kaleci atışıyla başlıyor.( (bkz: mavi ekran))

çok güzeldi be.. valla kaç zaman geçmiş aradan bir daha hatırladım şimdi.. hee bu arada unutmadan: (bkz: amiga rulez)
ortaokul ve lisedeyken deliler gibi oynardım amiga 500'ümde. orta saha ile taç çizgisi ortasından uzaklardan bir yerlerden joysticke basıp geriye çektikten sonra çekilen aşırtma şut ya gol olur yada kaleci son anda çıkartırdı. ayrıca maç içinde hakem olmazdı. hakem sadece kart göstermek için gelir, kartını futbolcuya gösterir sonra ekranda yukarı doğru giderek kaybolurdu. kariyer açıldığında oyuncuların değerleri sürekli düşerdi. yanılmıyorsam antwerpte yedeklerde olacak. ganiyu owolabi diye siyahi bir forvet vardı. değeri 300k idi ama türkiye ligi için harika bir adamdı. hem hızlıydı hem de şutları sertti. her kariyerde alırdım o adamı.
özleyenleri için:

cm, fm, fifa manager ve diğer menejerlik oyunlarının atası amiga oyunu. taraftar efektleri ile insanın iliklerine kadar işleyen oyun. başında sabahladığım ilk oyun. hafızamda hiç unutulmayacak olan yerini almıştır.
öncelikle (bkz: amiga 500) .halen laptopumda fenerbahçemi coştuğum oyundur, oyun denemez aslında, size geçmişi yaşatır, ortaokul lise yıllarınızı önünüze serer, her senesinde farklı bir anı vardır... 94 oynarsanız roberto carlos u interde uçarken izleyebilir, 96 oynarsanır weah'ın topla birlikte kaleye girişini ve hayvani şutlarını çekebilirsiniz, bunu yaparkende o yıllardan bi ses duyarsınız anlıkta olsa ... belki bi arkadaşınız seslenir şimdilerde iletişim kurmadığınız, belki yan komşunun kızının sesini duyarsınız hey gidi çekersiniz ... bu oyunu oynayanlar herzaman için daha fazlasını bulmuşlardır bünyelerinde.
anaaa türkiye ligi var lan söylemini bize sıkça söyleten güzel bir oyundur. halen oynamak isteyenlerin dosbox kurmaları rica olunur.
menejerlik oyunlarının ilk çıkış noktası olan amiga oyunudur. özellikle pahalı bir oyuncuyu aldıktan sonra o yuncuyla adam kaçırma taktiği süperdi. oyunun en iyi futbolcuları ise hatırladığım kadarıyla şunlardı:
(bkz: vladio)
(bkz: ramon vega)
(bkz: mijatovic)
20 dakika önce eskiden nasıl oynardım diye hatırlayıp, şimdi sol frame de görünce beni iyice hislendiren oyundur. Fifa, Pes derken bizi hepsinden önce bilgisayara kitleyen bu oyunun değerini unutmamak gerekir.
alan shearer, del piero, ronaldo, romario gibi futbolcuların ortalığı kasıp kavurduğu oyun.
Bazı oyunlar vardır; yalnızca oynayarak değil, izleyerek bile keyif alabildiğiniz. Lise dönemlerinde halen görüştüğüm arkadaşım, bu oyunu oynar, bende ikili koltuğa uzanır saatlerce izlerdim. Swos ile tanışmam buradan doğdu. Transferleri yaparken, ya da taktikleri oluştururken bana danışırdı. Beraberce transfer yapardık. Karşılıklı kapışırdık. Sanırım pc versiyonu çok daha sonra çıktı. Amiga 500 rafa kalkıp pc'ler ortamı ele geçirince; kadim dostumuz da pc'ye transfer oldu. Dünya üzerinde ki onlarca ligi, binlerce futbolcuyu barındıran, taraftar sesleri ile eğlenceli spikeri ile muhteşem bir klasiktir.
an itibari ile indirilmeye başlanan oyundur. özledim ulan.
güncel Önemli Başlıklar