(bkz: the truth)
ahiret sınavının en zor her sene çıkan sorularından.
Hiçbirşey insanı namazdan alıkoyacak kadar önem teşkil etmez.
şeytanın önerdiği güzel şeyler.
(bkz: anan)

hep bunu yapmak istemişimdir. ilk defa yerinde şaaptım galiba.
kapitalizm.

75 dakikalık mola hakkımdan 5 dakika fazla yaptığım zaman performans primimi kesiyorlarsa 10ar dakikadan 5 vakit namaz 50 dakika izin vermelerini hayal bile edemiyorum.
günde 20 dakikanı vererek cenneti satın almak iyi ticaret değil mi diye devamı gelecek soru.
şeytan.
beyin. fazla akıllı olduğumu düşündüm. yargıladım, sorguladım. ancak inanmak istemedim. hemde hiç istemedim. bir kere olsun denemedim de.. meğer bana zebanilerin ilk dediği şey şu oldu ki "karşıyaka mezarlığı kendini vazgeçilmez sananlarla dolu".
ancak benim için geç dostlar... siz kendinizi kurtarın. inanç en büyük benliktir.
şeytanın en büyük silahı nefis.
(bkz: the truth is out there)
akp zihniyetine hizmet eden kitaptır.

pe hıyarağası nereden biliyorsun adam müslüman?
belki hristyan?
(bkz: şeytan)
birgün hepimize sorulacak olan sorudur.
büyük günahlardan * * vazgeçememek ve bunları yaparken namaz kılmanın bir arada garip olacağını düşünmek veya secdeye varacak yüzü olmamak, günahlarından ötürü utanmak ama yine de vazgeçememek.
(bkz: soru başlığa cevap entry girilen başlıklar)
yer yön duygum zayıftır.
kıbleyi bulamam diye çekindim.
-tek mesele olmak yada olmamaktır.
-alın bunu, alın, alın, cennete.
geçerli bir cevabı verilemeyeceği için, sorunun muhataplarını -çok çok çok büyük bir ihtimalle- cehenneme sürükleyecek sorudur.

"kaza namazı" diye bir namaz bile yokken, herhangi bir vakit namazını bile terketmek sıkıntıyken, namaz kılmamayı hal edinmek korkunçtur.

--spoiler--
4:101 - yeryüzünde sefere çıktığınızda kâfirlerin size bir kötülük yapacağından korkarsanız namazı kısaltmanızda size bir vebal yoktur. kuşkusuz kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.

4:102 - sen onların aralarında bulunup da onlara namaz kıldırdığında içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. silahlarını da yanlarına alsınlar. bunlar secdeye vardıklarında diğer bir kısmı arkanızda beklesin. sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. kâfirler arzu ederler ki, silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. eğer size yağmur gibi bir eziyet erişir veya hasta olursanız silahlarınızı bırakmanızda bir vebal yoktur. bununla beraber ihtiyatı elden bırakmayın. kuşkusuz allah kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.

4:103 - o korkulu zamanda namazı kıldınız mı gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yanlarınız üzerinde hep allah'ı zikredin. korkudan kurtulduğunuzda namazı tam erkanı ile kılın. çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde yazılı bir farzdır.
--spoiler--

rabbimizin, savaş esnasında bile farz kıldığı bir ibadeti, herhangi bir sebeple(bahaneyle) terketmek hesap gününde altından kalkılamayacak bir vebaldir.

ibadetlerin en hayırlısı namazdır. yani tesbih etmek. yani allah'ın şanını yüceltmek, yani secde edip kulluğunun farkında olmak...

sadece "iman ettim" demek kimseye fayda vermez.
sendin ulan diye cevap verilecek soru.

bi karışmayın amk. tek gelmiş tek gidecek bir varlığa bu kadar eziyet edilmez. bırakın lan.
namaz kılmamı neden istediğini bir türlü anlamamam. hayır, doğru düzgün izah ettin de anlamadık mı?
son zamanlarda kaderim. kaderim derken orda namaz kılma olayı değil yaşantım.
+seni namaz kılmaktan alıkoyan neydi
-niye günün 5 vakti dünyada binlerce tanrıdan biri olan, sadece müritleri ve içinde her türlü kadın düşmanlığı, şiddet, ayrımcılık, işkenceler barındıran bir kitap tarafından varlığı iddia edilen bir şeye tapınayım? biiiiiir çok sıkıldım ikiiii yerim çok daaar oooo senden çook vaaaar..
+başlarda iyiydin ama sona doğru sıçtın delikanlı. bu piçi cehennemin en kuytu köşesine atın.
-fah yu
insanların tanrıyı yarattığı gerçeğidir.
abdestim yoktu.