bugün

özellikle zombili veya yaratıklı filmlerde sıkça gördüğümüz sahnedir. hızlı bir kovalamaca sahnesi yaşanmaktadır ve çiftten birisi yere düşer. hızla yaklaşan düşmanlara bakar ve nalları dikmesinin kaçınılmaz olacağını düşünerek bari son nefesimde bir artistlik yapayım der ve "sen koş, kendini kurtar" diyerek diğer kişinin gözlerine bakar. burada:
1) eğer bağıran bir kadınsa, muhtemelen sevgilisi tarafından terkedilmeyip kurtarılmaya çalışılacaktır. kurtarmanın başarılı olup olmaması senaryoya göre değişir. (istisnalar vardır, örneğin: 28 hafta sonra)
2) eğer bağıran beyaz bir adamsa, diğeri tarafından kurtarılıp kurtarılmaması belli değildir.
3) eğer bağıran çocuksa, mutlaka kurtarılır.
4)eğer bağıran bir zenciyse genellikle iri kıyımdır ve "lanet olsun gidin dedim size" diyerek ya elindeki bombanın pimini çeker yada elindeki silahın şarjörünü takipçilerin üzerine boşaltarak öldürebildiği kadar düşmanı da kendisiyle birlikte götürür. ölmeden önce "lanet olsun, cehenneme gidin" gibi cümlelerini duymamız muhtemeldir. en büyük kahramanlığı yapmasına rağmen kurtarmaya yeltenen pek çıkmaz.
(bkz: gizemli yazar sayisinin gece saatlerinde artmasi)
http://tinyurl.com/35yvo5y
"sen kaç kedini kurtar" gibi yanlış okunmalara sebep olabilecek başlık. bunu ben böyle okudum en azından.
tanım: kovalanırken düştüğünüz sırada arkadaşınıza "sen kaç kendini kurtar" diye söyleyebileceğimiz söz.
Korku filmlerinin vazgeçilmez repliğidir.