bugün

Ama bu şekilde seküler olunmaz ki. Sekülerlik ve dindarlık birbirine zıt şeyler. Müslim kişi ahreti düşünür.
Türkiye'nin bir realitesi. Herkes kafasını deve kuşu gibi kuma sokmaya çalışsa da var olmaya devam edecek cinsten. Toleranslı, saygılı ise aileler sorun olmuyor genelde. ama en sağlıklı formülü: seküler taraf uzak bir şehirde + muhafazakar taraf uzak bir şehirde + gelin ve damat her iki tarafa da uzak bir şehirde olacak şeklindedir.

Kızılcık Şerbeti dizisi muhtemel olabilecek şeylerin negatif kısmını referans alarak bu tarz bir evliliği canlandırdı. Ben Türk dizisi izlemediğim için izlemedim. Ancak bunca yıl göz ardı edilen bir realiteyi dile getirdiği için dizinin bu çabasını da kıymetli buldum.
tarafların birbirlerini ne kadar çok severlerse, o kadar saygılı olurlar.
Abi ne o öyle tanımadan evlilik. Çıkarırım babamın karşısına sevdiğim emocu kızı tak seviyorum peder al bunu bana derim olm heyt beh.

+Faruk kalk sana münasip gördüğümüz müftü Ahmet in kızı hatçeyi alacağız
-heee tımım bıbıcım...
ben türk dizisi izlemediğim için izlemedim den sonrasını okumadım. Tamam kanka en seküler sensin.
Seküler taraf için oldukça sıkıcıdır. Özellikle ramazanda yemek ve uyku düzeninz ister istemez bozulur. Migreniniz varsa sık sık başınız ağrır.
işten yorgun ve aç gelirsiniz. Karşınızda sahurdan beri aç susuz bir insan vardır. Neyse iftarı bekleyeyim dersiniz beklersiniz. Gece sahura kalkar ışık, tv, nihat hatipoğlu falan uykunuzu kaçırır. Sabah kalkıp işe gideceksiniz. Eşiniz mışıl mışıl uyur . Kahvaltınızı is yerinde çayla püskevitle yaparsınız. Sekülerseniz seküler kızla evlenin.
evde yaşanan o çatışmada çocuklarının son derece zarar göreceği evlilik. kimi daha çok seviyorsun? sorusunun ciddi manada sorulduğu o ev.

saygılı bir seküler ile evlenmek ise tam tersine dindar için şükür sebebi olan evliliktir.
iki taraf birbirine saygı ve sevgi içinde davranırsa sıkıntı olmaz yalnız çocuk yetiştirirken çocuk iki arada kalabilir ve kafası biraz karışır.
Seküler in inançlı olup olmaması ile dindarın geleneksel Anadolu muhafazakar mı islamcı mı olup olmadığı son derece belirleyicidir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki Türkiye de sekülerliğin belirleyici olduğu Avrupa tipi toplum yapısı yeni yeni kurumsallaştığı için geleneksel kalıpların yaşam biçiminde etkili olduğu, dolayısıyla ailesinin işlerine fazlasıyla karıştığı dindar bir insan ile seküler insanın evliliği çok sağlıklı olmayabilir.
Genelde dindarların çocukları seküler, seküler ailelerin çocukları dindar oluyor Allahın hikmeti işte.
ben bi seküler olarak (bu ne demekse artık) çok sağlıklı olacağına inanıyorum. (Ama tarikat marikat olmayacak işin içinde.) Bir de ben bilgiliyim zaten dini konularda. Olm ben çok bilgili bi insanım galiba.
Dindar kişi bir tarikata bağlı değilse, iki tarafta da yobazlık yoksa, birbirlerine saygı ve sevgi gösteriyorlarsa, kendi inançlarını karşı tarafa empoze etmeye çalışmıyorlarsa neden olmasındır..
bence olabilir. ablam eniştemden daha dindar mesela. eniştem dindar biri değil. ablam da sonradan namaz kılmaya başlamıştı. eniştem izin vermemiş diye kapalı değil.
Evlenmeseniz olmuyor mu, illa evlenecek misiz. O kadar da dedik.

Dindar-dindar evliliği = seküler-seküler evliliği = seküler-dindar evliliği.

Sonuç olarak başka bir insan ve ailesini hayatınıza dahil ediyorsunuz ve tüm yaşamınız değişiyor.

Eminseniz evlenin, ama bence evlenmeyin, yine de siz bilirsiniz.
Olmaz o iş.
Bir tanıdığım böyle bir evlilik yaptı. Sonunda oruç tutmaya, namaz kılmaya başladı. Üstelik, aleviydi.
olmaz değil olur. Saygı varsa olur. Sınır ihlali yoksa olur. Ama ben istemem Mesela yaşantısı benden çok farklı biriyle evlenmek. *
Yürümez.
Saygı önemli fakat bir yerden sonra Saygı da geri planda kalır.
iki taraf da birbirlerinin tahammül sınırlarını zorlayan siyasi durumlara katlanamaz ve kırıcı sözler ağızdan çıkar. Bu da geçimsizlik doğurur.
Kadın seküler erkek dindarsa yürümez. Erkek seküler kadın dindarsa yürüme ihtimali var ama yine de çok huzurlu bir yaşantılarının olacağını sanmam.
Seküleritesine göre değişkenlik gösterir.