bugün

malatya seker camisinin imamıdır kendisi, seker hoca lakaplı celal tilgen. renkli kisiligi ve verdigi vaazlar ile bilinir. turgut ozal 'ın aile imamlıgınıda yapmıstır.
- once "vaaz arası reklam" uygulamanızdan başlayalım isterseniz.

- her cami gibi bizim caminin de ihtiyaçları çok ama parası yok. ben bu sorunu "vaaz arası reklam" yöntemiyle çözdüm. orneğin geçenlerde malatyalı bir avizeciye gittim. arkadaş dedim, sen camiye 4 tane avize hediye edeceksin, ben de senin dükkânın reklamını yapacağım. avizeler geldikten sonraki ilk cuma vaazında lafı punduna getirip ey cemaat dedim, sizden şikâyetim var. simdi kalkıp islamın şartı kaçtır diye sorsam çoğunuz cevap veremezsiniz. ama malatya'nın en iyi avizecisi kimdir diye sorsam hepiniz filanca cadde falanca numaradaki avizecidir, dersiniz... oldu sana reklam..

- sizin bir de "radara yakalanma" hikayeniz varmış.

- bir ramazan günü çarşıdayım, baktım bir grup genç kendi aralarında tartışıyorlar. O akşam televizyonda önemli bir maç yayını varmış, maçı izlesek teravihi kaçırır günaha gireriz, teravihe gitsek maçı kaçırırız, ne yapalım, diye... yanlarına gittim, camiye gelin, size söz, teravihi hızlı kıldırıp sizi maça yetiştireceğim, dedim. geldiler. once hızlı hızlı kıldırdım, yarıdan sonra başladım ağır çekim kıldırmaya... maçı kaçıran çocuklar cami çıkışında, hocam ne oldu da namazın yarısında birden frene bastın, diye sitem ettiler. kusura bakmayın dedim, radara yakalandığım için böyle oldu. ne radarı dediler? yahu dedim, fark etmediniz mi, cemaatin arasında malatya müftüsü vardı!...

- malatya'da çok sevilmenizin başka nedenleri de olsa gerek?

- benim vaazlarımda zebaniler, cehennem ateşinde yanmalar, fokur fokur kaynayan kazanlar, vs. yoktur. Sadece sevgi ve hoşgörü vardır.

kaynak : 26.09.2004 milliyet gazetesi
Celal Tilgen, Malatya'daki Şeker Camii'nin imamı. Lakabı, Şeker Hoca. Ama bu lakabı sadece camiye borçlu değil. Tilgen yani namı diğer Şeker Hoca, ülkenin en modern din adamlarından biri. Vaazlarını laptopla veriyor. Soruları internetten yanıtlıyor, vaaz arası reklam alıyor. Vaazını "Malatyaspor Galatasaray'ı yensin, amin" diye bitiren ama kimseden tepki almayan bir din adamı.

Şeker Hoca bir alem hoca: "Peygamberimiz yaşasaydı cipe binerdi, zaten devenin de iyisine binmiş!" diyor.

Teravih namazında eli boş gelen kadınlara "Televizyon programlarına börek çörek yapıp gidersiniz, buraya eliniz boş geliyorsunuz!" diye takılıyor. Söylediklerini oya sunuyor, Cuma namazının farzını kıldırıp "Memleketin 330 milyar dolar borcu var, haydi şimdi gidip çalışın!" diye cemaati işlerinin başına gönderiyor. O Malatya'nın ünlü Şeker Camii'nin Şeker Hoca lakaplı imamı Celal Tigen. Basın Yayın Halkla ilişkiler mezunu. Yaşını sorduğumuzda "52 modelim!" diyor.

işte sorular ve cevaplar:

Cemaatiniz camiden taşıyormuş. Nedir bunun esbab-ı mucibesi?
"Zebanilerden, cehennemde kaynayan kazanlardan, cehennem ateşinde yananlardan bahsetmem. Cami korkutma yeri değil, sevdirme yeridir. Adam camiye zaten dert, ızdırap içinde geliyor. Bir de cehennemden mi bahsedeceğiz?"

Camide promosyon uygulamanız varmış?
"Gelenleri caminin monoton havasından kurtarmak lazım. Camiye gelen çocuklara camiyi sevdirmek gerekir. Onlara sorular soruyorum, bilseler de bilmeseler de şehirler arası bilet, çeyrek, cumhuriyet altını veriyorum."

Camilerde niye devamlı ayakkabılar çalınır?
" Bizde ayakkabılar kaskoludur. Ayakkabısı çalınana ayakkabı alıyorum."

Hep böyle grand tuvalet mi giyersiniz?
"islam dini cübbe, sarık, takke ve tesbihten ibaret değildir.
Peygamberimiz sıcak iklimde yaşadığı için entari giymişti.
Kutuplarda yaşasa öyle mi giyecekti?"

Hurafeler ve batıl inançlara niçin bu kadar itibar ediliyor?
"Şiddetle karşıyım. Gidiyorlar türbelere, çaputlar bağlıyorlar, " Al sana göbek, ver bana bebek!" bunlarla uğraşıyorlar.
Malatya'da Keşşaf Baba Türbesi var. Bir baktım kadınlar türbenin etrafında neredeyse içki kokteyli yapıyorlar. Yakını içki içen eline viski, şarap, rakı ne varsa mezara getirmiş. Şimdi bu adam kalksa bunları kovalasa haklı değil mi?
Bunlar dini, takvim yapraklarında, cami diplerinde öğrendikleri için oluyor."

Allah bilir sizin internet siteniz de vardır?
"Cemaate; http://www.celalhoca.com.tr 'ye girin, sorular sorun dedim.
Cemaat araştırmış. "Hocam bulamadık!" dediler. Sitem yok, espri yapmıştım.
Ama hazırlıkları yapılıyor, yakında olacak."

Cuma Namazının farzını kıldırıp cemaati gönderdiğiniz oluyormuş, niye?
"Bu memleketin 330 milyar dolar borcu var. Namazın farzını kıldırdıktan sonra; "Haydi şimdi gidin çalışın, memleket düzlüğe çıksın!" diyorum.

Sizden rahatsızlık duyanlar yok mu?
"Neşeli şeyler anlatıyorum diye çok tepki verdiler. Dini preslemişler, monoton hale getirmişler. islam dini güler yüzlü bir din ama namazı bile somurtarak kılıyoruz."
Şeker Hoca devam ediyor:
"Şeker Camii'ne yalınayak gelinmesini yasakladım. Ayağında mantar, egzama, başka bir hastalık olabilir. insanlar o ayakla basılan yere secde ediyorlar. Diyanet işleri Başkan Yardımcısı'na cemaate galoş giydirelim dedim. Henüz alamadım ama 1000 tane alıp koyacağım camiye."
(alıntıdır.)

yazar yorumu : örnek din adamı, islamın tüm çağlara gönderildiğinin kanıtı. allah uzun ömür versin ki, kendisi gibi din adamları yetiştirsin. islamı yumuşatacam diye orucu sevişerek bozun diyen sapıtmışlara da örnek olsun.