bugün

Alkol alımı bunlardan biridir.

Cüzi miktarda alındığında gayet faydalı olan bu rahatlatıcı içecek, islamda yasaktır.
faiz haram, kar payı değil. çelişki!
ibnelik ve resim haram ama halife gül koklayan portre yaptırıyor. oğlancılık denen iğrençlikten bahsetmiyorum bile. o haram mı bilmiyorum.
doğup büyüdüğüm küçük ilçede gündüz vakti alkol alıp iyice sarhoş olmuş 4 genç, mahalleden bir arkadaşımı tekme tokat dövüp hastanelik etmişti, para isteyip alamadıkları için. aynı gençler bir başka tanıdığıma da yumruk atıp dudağının yarılmasına sebep olmuştu, o da bisikletini vermedi diye. belki denk gelseydi bir kıza tecavüz etmeye de çalışacaklardı. kim bilir.
işte bu nedenle alkol haramdır.
çoğu sarhoş edenin azı haramdır. Nokta.
Hayır her sarhoş olan, o velet gibi saçma sapan olaylar mı yapıyor?

Benim çevremde bir tane bile, içtikten sonra sapıtan adam yok.
onu bunu siktir edin de, keşke biri ortaya bi kasa bira koysa.
Dinde mantık aramakta ayrı bi saçmalık. Doğru yanlış meselesi değil inanma meselesi, dinin olayı bu.
Ayakta su içmek te allam.
(bkz: ipek)

Her şeyi anlarım da şu ipek meselesi çok acayip. Kadınlaşma vesaire demeyin. Ne alaka. iki cinsiyet de pamuklu iç çamaşırı giyebiliyor. Gidip de vay dokusu çok yumuşak, ben de bir yumuşadım demiyoruz herhalde.

Edit: bakınız, eksiliyorsunuz, bir nedeni vardır deyip geçiştiriyorsunuz, Allah beyin vermiş diyorsunuz.
Yahu zaten beyin verdiği için sorguluyoruz.
Buyurun. Açıklayın. Şu ipek neden haram? O nedenlerden hangisi mantıklı? işine gelmeyince lafı evele gevele, ağzında yuvarla, çünkü allah yaratmış moduna bağla.
Bu kafayı seviyorum.
resim haram değil zaten bunlar yobaz kesimin haram ilan ettiği şeyler.
Her haramın bir nedeni vardır. Ve tüm haramların insan sağlığına ve toplum düzenine bir zararı vardır.
erkeğin bilmem kaç gram altından fazla ağırlıkta altın yüzük takması.
satranç oynamak.
saçma sapan haramlar yoktur, saçma sapan nefsani alışkanlıklar, tavırlar, hareketler vardır.

haramların hepsi genel manada dünya rahatı ve nihai olarak ahiret saadeti için gereklidir. haramlar nettir ve azdır. helaller ise sayılamayacak kadar çoktur. nedense insanlar her daim bu az olanlara takılmışlardır. orası ayrı konu geçtim. bir haramın haram olma sebebi sadece imtihan gereği bile olabilir. önemli olan burada kişinin takındığı tavır ve harama karşı verilen ilk tepkidir.
allah'ın sözü her zaman doğrudur, açıktır ve dinlenilmesi taktirde kesinlikle insanın faydasınadır. allah bize beyin vermiş. seçmek bizim elimizde. o yüzden imtihan diyoruz zaten.
allah yardımcımız olsun.