bugün

Saldırıya karşı koyma, müdafaa.
''hücum maç kazandırır, savunma ise şampiyon yapar''
muhtelif sporlarda defans denilen sey.
mutluyum, çünkü galip gelmedim
cana ferahlık veren o gizemli sarnıçtan
arklar açmalıyım bahçesine kalbimin.

mutluyum, çünkü galip gelseydim
madalyam olacaktı, yüreği kangren yapan
ve bir gururum, kendini okşatan.

mutluyum, çünkü yenilmeseydim
ey hırs, ben senin ürkek ülkenim
diye bitmeyecekti şiirim

gidenleri öp benim için, çünkü benim
ceylan bakışlı bir kırlangıçtan
bile mahçup ruhum var.
buruk bir ömrü yaşasa da bedenim
mutluyum çünkü hâlâ kılınçtan
utanan bir boynum var.

(bkz: ibrahim tenekeci)
Yücel Uçanoğlu nun yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı, tv dizisi. Dizinin oyuncu kadrosunda ise, Hülya Avşar, Rutkay Aziz, Hakan Ural, Ekrem Bora, Yasemin Koşal, ismet Özhan , Hüseyin Karadayı, Tuba Ünsal bulunmaktadır.
savunmanın bir çok tanımlaması mevcuttur. mesela nefsi müdafaa, bunun yanı sıra size yöneltile bir suçlamaya karşılık savunmanızın istenmesi. savunma demokratik bir eylemdir, saldırıya karşı kendini koruma ve kendi haklarını savunma kişi temel hak ve özgürlüklerinde mevcuttur.
hakan gerçek'in oynadığı başarılı tiyatro oyunudur.
Bir suç işlemiş veya öyle düşünüyorlarsa yazılı şekilde de verilen kendini müdafaa etme durumu. Örneğin ben Pazartesi şöyle bir savunma vereceğim ve profesyonel olduğum için bu konuda başkasına bok atacağız. Ve asla kabul etmeyeceğiz.

Ben ve arkadaşlarım bahar şenlikleri turnuvasında maç izlemeye gitmiştik.
Maçın sonuna doğru çıkan tartışma esnasında sahaya girip arkadaşlık görevimi yerine getirmek
için her iki taraftanda arkadaşlarımı sakinleştirip ayırdım sahaya girdiğim andan itibaren kimseye fiziki ve sözlü bir şekilde tahrik taciz müdahale etmedim sadece
sakinleştirmek için girdim.
Taraftarlar ve bazı futbolcular kutsal saydığımız değerlere (aile şeref haysiyet vatan millet) küfür ediyorlardı.
O sırada saha içinde bulunan Veterinerlik Fakültesinden olan
Prof.Dr. Örsan hoca ve diğer ismini bilmediğim hoca benim tarafları ayırdığımı ve hiç kimseye müdahale etmediğimi görmüştür. Şahsi olarakta bir kaç kişi kutsal
saydığım değerlere beni göstererek küfür etti. Sahada ki arkadaşımda böyle şeylere en az benim kadar hassasiyet duyuyor ama benim kadar sabırlı değildir diye girdim.
Ve güvenliklerin yanına giderken dışarıdan sahaya atılmış diye tahmin ettiğim muştayı tekrardan telden dışarıya doğru ittim
kimseye bilerek birşey vermedim, arkadaşlığım
olmayan bir kişi bunu alırken güvenlikler görüyor üstümden çıktığını ve benimmiş gibi peşin hüküm vererek bana yüklüyorlar.
Ayrıyetten diğer arkadaşın üstünde çıkan bıçak da benimmiş gibi gösteriliyor. Benim kimseyle kan davası denilen bir olayım yok olamaz da zaten
benim ilk senem kimseyle bir münakaşam bile olmamıştır ve hayatım boyunca böyle aletler taşımadım.
Muştayı almayadabilirdim ama o an ki gerginlikte kimin ne yapacağını tahmin edemediğim ve korktuğum için ittim.
Saha içinde gerekli önlemler daha önceden alınmış olsaydı
ben şuan finallere çalışıyor olacaktım böyle bir olay ilk defa başıma geldiği için psikolojik olarakta bunları düşünmekten uyuyamıyor oldum
ve güvenlik önlemleri alınmadığı için o boşluğa ben kurban ediliyorum.
Maç öncesi hiç bir üst araması veya güvenlik sayısında değişiklik yoktu. Bir sonra ki günde böyle bir olay olunca üst arama dedektörü ile herkesi arayıp sahaya öyle
soktular ve güvenlik sayısı en az 5 katına çıkartılmıştı böyle önlemler alınması için illa gereksiz ve tatsız olaylar çıkıp birilerinin mağdur olması mı gerekiyordu.
Saha içinde bulunan Fen Edebiyat Fakültesinden olan hoca da benim tutumumu görmüştür.
eğitim öğretim hakkını başka şekillerde değerlendiren insanlar yüzünden şuan mağdur durumda olan
benim. ilk senemden böyle bir faaliyette, yani taraftar ve arkadaş olarak maç izlemekten, sahayı girip sakinleştirmekten pişmanım.
Saha dışında olan arkadaşın üstünden çıkan muşta ve bıçak bana ait değildir. Güvenlik kameralarının
incelenmesini istiyorum. Parmak izi ne gerekiyorsa hiç çekinmeden gelebilirim.
Sosyal hayatta bile arkadaşlarımla olan tutumum arkadaşlarımın, hocalarımın, ailemin ve tanımadığım insanların gözleri önündedir.

Son olarak şerefim ve haysiyetim üzerine yemin ederim ki bahsi geçen aletler benim değildir ve böyle bir olayın içinde bulunmaktan pişmanlık duyuyorum.
An itibariyle kevin durant'a karşı işlemeyen basketbol terimi.
(bkz: kuzenim yazmış)
Bazen en iyi savunma saldırıdır dalga ancak dışında kuvvetlidir suyun içende isen dalga seni vuramaz.