bugün

su götürmez gerçeklik...

savaşlarından başka gurur duyacağı bir haltı olmayan, militarist masallarla avutulmuş, yanlan bilgilerle donatılmış, dolandırılmış millettir.

kaybettiği yüzlerce savaşı, örneğin ruslara karşı yüzyıllarca ezilmişliği ve aşağalınamışlığı sümen altı edilmiş. barbar moğolların bile kıyımlarını, aslında '' onlarla biz akarabayız '' diye sahiplenen gariban millettir.

evet bildiniz çin halk cumhuriyeti vatandaşlarından bahsediyorum.
tamamen olmasa da yarısı belki bir miktar daha fazlası doğru olan bir önerme yapan ama tüm tepkileri üzerine çekmeyi göze almış yazar söylemi.
(bkz: net olmak adına yapılmayan şeyler)
(bkz: hayata dair iç burkan milletler)
göz boyamak amacı ile girdiği başlığı az bir şey tanımlayıp sonrasında asıl hedefi olan türk milletine saldırmayı gerçekleştiren türkiye de yaşayan zavallı insan saçmalığı.
amerika'yı emperyalist olmakla suçlarlar. kendileri hoş görülü sanarlar.
ciddi ciddi kendisinin emperyalizmle savaştığını sanan insanların mensubu olduğu millet. gariban ermenileri katletmeyi rumları sürmeyi emperyalizme karşı verilen büyük bir mücadele sanıyolar tabi.
bu çağa özgüdür. bomboştur içi. tutturmuş gidiyoruz. hayırlısı bakalım.
savaşın ne olduğunu idrak edemeyen beyinlerin, sadece adam öldür kazan şeklinde sananların oyun konsollarında gibi hayal ettiği, kavrayamayacağı asil milletlerin övünmesidir. "Ya istiklal ya ölüm" sözü bir savaş ile neden gurur duyulması gerektiğine net örnek gösterilebilir. Bizimle ilgili en bariz örneklerden başka örnek ise anlayabilene büyük bir mesajdır. buyrunuz,

"türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: türklerin yaşayan hatıraları! üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. demek ki yalnız türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. bu durumda ben, türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar."

- m.montecuccoli (avusturyalı komutan)
saf bir millettir. gözünü bunlarla körelttiği de doğrudur. fakat kazandığı savaşların üzerine destanlar yazmak yerine ardından tiyatrolar kurarak, uzak diyarlardaki insanların rızkını yiyen milletler vardır bir de. onlar daha aşağılıktırlar, daha tehlikelidirler. asıl onlara çemkirmek gerekir.
Bütün 3. dünya halklarına örnek olabilecek yeni nesil özgürleştirici bir milli demokratik devrimi , devrimin sadece sonucu olan bir cephe savaşına indirgemiş millettir.