bugün

çok uzun plajı olan mekan. denizi buz gibi. soğuk deniz sevenlere önerilmez..
Balıkesir'e bağlı tatil yöresi, Ayvalık'ın hemen dibi. Denizi güzel ama çok soğuk.
adamın birinin sevdiği sarışını eşkiyaların elinden kaçırdıktan sonra yakalanması üzerine dağlara haykırdığı kelime.

bu hikaye beni hep üzer. malum olay meskun muhitte olduğundan bölgenin adı o şekil vuku bulmuş.
Balıkesir'de denizin sıcak olduğu yer neredeyse görmedim desem yeridir. Burası da onlardan biri, şaşırtmamıştı yani.

Sadece cunda'nın biraz arka tarafında kalan patriça koyu sıcaktı ve aşırı sığdı.
sinek fazlalığının sebebi yıllar yıllar önce her yerinin sazlık olması olan ayvalık semti. kışın yağmurlu havalarda gelirseniz sarımsaklı girişindeki geniş arazilerin göle döndüğünü görebilirsiniz. vakıfbank maliyeciler ve mit kampı da burdadır. gerçi mit kampı artık kamp olmaktan çıkıp sadece midilli'yi takiptedir. en lüks oteli grand temizel'dir. onun yanındaki sıra sıra villalarda bir ara hülya avşar'ın evi vardı sonra yavuz bingöl'e sattı diye duyuldu. 1970'lerde o villalar yokken mevcut bölgede sağcıların komando kampı vardı.

suyu güney ege ve akdeniz'e göre soğuktur. öyle ki bazen sudan çıktığınızda ayağınız ısınsın diye ayağınızı güneş görmüş kuma gömersiniz. yazın her tipten insan gelir. genelde çevre illerin, istanbul ve ankara'nın orta halli insanlarıyla gurbetçiler gelir. pek çok kitabın korsanını son derece ucuz fiyatlara alabileceğiniz standlar yaz boyu hizmet eder. leda dondurma pek meşhurdur önünde kuyruk olur.
Denizinin soğuk olduğunu öğrendim. Ben buraya giderim, o denize girer yuzerim.
Efendim Soğuk deniz hastasıyım da. Onun için dedim.
Deniz kestaneleri yüzünden bir hafta boyunca yürümenin ızdırap olduğu Balıkesir ilçesi.
soğuk siktimin plajı.
3 yıldır Balıkesirdeyim daha gidemedim.
-Sarımsaklı, Marmara Bölgesi'nde, Balıkesir ili, Ayvalık ilçesi'nde bir kasabadır. Kasabanın adı, bölgenin Alliaceae bitkisinin önemli üretimine atıfta bulunarak "sarımsak ülkesi" anlamına gelir.
1.5 ay önce ordaydım. denizi süper soğuk ortamı sakindir.
Daha yeni geldim şimdiden özledim mekanı.
gündüz deniz, akşam emirgan kafe, gece lunapark. bir tatilde daha ne olsundu? özledik seni sarımsaklı.
özlenen, şu an olmak istenen yer....
Deniz suyunun bildiğin doğal buz dolabından geldiği, temiz ve büyük plajlara sahip tatil beldesi...

Lan su neden bu kadar soğuk ? Ben normalde yazın bile o kadar soğuk su içmem.
Hayatımda ilk defa salı günü gideceğim balıkesir' de bulunan yer.

Şimdi amaç tatil olunca insan merak ediyor, değer mi diye. Plajları güzel mi, amele mi kaynıyor ?

Yaşayan, yakın zamanda giden veya orada olan varsa yeşillendirsin bi zahmet....
o kadar çok anlamı var ki benim için bu küçücük yerin.çocukluktan gençliğime uzanan her yazımı orda geçişirim, kafam attıkca o 2 kmlik sahilde yürüyüşüm, akşamüzeri esen o serin rüzgar, kulaklığı takıp herhangi bir yunan kanalını dinleyip güneşlenmelerim, bitirdiğim kitaplar, kurduğum o kısa arkadaşlıklar,avni vardı mesela, sahildeki o küçük ters dönmüş kayıga yaslanıp sabahlamalarımız, sahilde gece köpek kovalamasıyla kaçmam, arkadaşlarımı, sevgilimi geride bırakıp kafa dinlemelerim, küçük yaz heyecanlarım,o küçücük yerde, babama yakalanma korkusuyla saklı saklı sarıla sarıla sahilde yürüyüşlerimiz, sabaha kadar sahilde senin bira içip benim şarkı söyleyişlerim, denizde bachata yapma çabalarımız,benim boyumun yetmediği yerde beni kurtarışın.sonra kan geliyor aklıma, bedenimden akan ve her yeri kirleten kan, ben hariç herkesin panik olması, ölümden dönmem, annemin hiç unutmadığım ağlayışı, babamın o bembeyaz yüzü,ve her zaman tasıyacağım izi.kazadan hemen önce bi çakmak almıştım. çakmağı aldım adam neden moruk yazdırıyorsun demişti, benden büyük diye demiştim.bak bu eşim dedi karısını göstererek bizim aramızda 15 yas var demişti.1 yıl sonra tekrar gördüm onu, o adam var ya beni aldattı, ayrıldık dedim. daha baska seyleri söylemedim. hatırlamadı beni.
kazayı geçirdiğim yere baktım, şerit geçmişler, cam takmıslar.
o kayık da yoktu avni, kaldırmıslar. sen zaten rusya'dasın.
ben nerdeyim, bilmiyorum.
ama kalbim ege'de kaldı.
Temmuz ayının ortasında yol yapımıyla ebesi zikileb tatil beldesi. Yine de güzel denilebilir, o kadar barzo tipli eleman göremedim. O kadar yolu çektiğinize değebiliyor, çünkü alternatifi de fazla, cunda' badavut, ayvalık bir iki müze derken filan günler geçiyor zaten; beklentinizle alakalı. Yalnız konaklama fiyatları biraz eli yüzü düzgün yerlerde kol gibi, haberiniz olsun.
bu hafta muhtemelen tatile gideceğim yerdir. nereye gitmeli ne yapmalı?
arkadaş ortamın varsa ya da inzivaya ihtiyacın varsa çok keyif alınabilecek belde. denizi buz gibidir. alışkın olmayan giremez. yaz sonunda ancak normale döner su sıcaklığı.
plajı ve denizi süper tatil beldesi. kafa dinlemeyi seven insanlar için idealdir. tavsiyem bayramlarda kesinlikle gelmek gibi bir hata yapmayın. normal tatil gününe nazaran bayramlarada abartsız adım atacak yer kalmıyor. her taraf araba her taraf insan.

en güzel zamanı ağustos sonu eylül başı.
çok güzel bir plaj. biraz da gölgesi olsaydı..
kafa dinlemek isteyenler ve iyi vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken yer.
yaz için uğranılası bir yer. gossip'e gidip eğlenilmeden geri gelinmemesi gereken yer.
yaşanılası bir yer.