bugün

ahmet şafak ağıdı;

memed yetim memed aşık
potini var, delik deşik
anası elinde beşik
memed yatar kar altında

SARIKAMIŞ kar altında
mehmedim karlar altında
yüreğinde sevdiceği:
memleketi kor altında

anama demeyin sakın
tüfengi omzuma takın
bu yüreği benden sökün
yatamam toprak altında

son bir nefes memed dayan
zalım uyku gelde uyan
ölen beyaz bir kardelen
tahammülüm zor altında

ana sana bu mektubu Allahuekber dağında yazıyorum. galiba veda vakti geldi, hakkını helal et anam
Elif kıza selamımı söyle. o cepheden bu cepheye atıldık, AŞK makamında bir türkümüz olmadı.
bu yüzden sevdamız gazi aşkımız şehittir. bizim Elif kızın üstünden elim kalkmıştır gayrı
hakkını helal etsin.
Üzülme ana ağlama. Sarıhanlı nere Sarıkamış nere deme.
Sarıkamış için ölmeyi bilmiyorsa bir adam Sarıhanlı için nasıl yaşar.
Her seher vakti secde aydınlığındakiak alnını öptüğümü bil ama beni öldü bilme.
Ne diyor Yunus ata Ölürse ten ölür canlar ölesi değil ana.

(bkz: sarikamis)
(bkz: sarikamis harekati)
(bkz: sarikamis agidi)
(bkz: sarikamis destani)
(bkz: sarikamis drami)
(bkz: sarikamis sehitleri)
(bkz: sarikamis faciasi)
muhteşem bir ağıttır, çanakkaledekiler şehit de sarıkamıştakiler rte nin deyimiyle kelle midir, 18 mart 1915 i herkes bilirken sarıkamış olaylarının tarihini kaç kişi bilmektedir.

bir devrin battığı yerdir sarıkamış, çanakkaledeki harp kıran kırana göğüs göğüse geçerken sarıkamışta insanlar doğaya karşı savaşmıştır, savaşırken ordu da bir sürü ermeni ve kürt kökenli vatandaşında olduğu unutulmamalıdır.
enver paşa piyonunun neden olduğu katliamın ardından söylenen türkülerin belki de en güzeli.
osmanlı tarihindeki en basiretsiz isimlerden biri olan bu almankafanın kimi yalakaları da "şöyle büyük liderdi, böyle şanlıydı" diye beyinsizce kitleleri etkilemeye çalışmaktadır. lan maloğlu mal, 90 bin kişi öldü lan, tek kurşun atılmadı lan, azıcık utan lan.

http://www.youtube.com/watch?v=Int1TvbLOm8
ahmet şafak'ın söylediği mükemmel bi ağıttır. beni benden alır.

--spoiler--
anama demeyin sakın
tüfengi omzuma takın
bu yüreği benden sökün
yatamam toprak altında
--spoiler--

bölümü ile gözleri doldurur.
http://www.youtube.com/watch?v=S692t0ZcZ-0

dinlerken dikkatli olun,sinir krizleri geçirebilirsiniz...
ahmet şafak'ın ölümsüz eseridir. çünkü ölümsüz kahraman dedelerimizi anlatır bu muhteşem eser. ve şimdi türk milletinin haramsız, yalansız yegane televizyon kanalı bengütürk tv de sarıkamış özel yayını var. program canlı yayınla devam ediyor. yıllar önce dedelerimizin yorganı olan kar, onları untmayan torunlarının üzerine yağıyor.

twitter de #sarikamışkaraltında tag'ı açmışlar. sarıkamış yürüyüşünü gündemde tutalım.

--spoiler--
Üzülme ana ağlama.
Sarıhanlı nere Sarıkamış nere deme.
Sarıkamış için ölmeyi bilmiyorsa bir adam, Sarıhanlı için nasıl yaşar.
Her seher vakti secde aydınlığındaki ak alnını öptüğümü bil, ama beni öldü bilme.
Ne diyor Yunus ata; Ölürse ten ölür canlar ölesi değil ana.
--spoiler--