bugün

risk bölgesi içerisinde bulunan ülkelere giderken ne olur ne olmaz diyerek vurdurulan aşıdır.

aşının 10 yıl kadar koruyucu etkisi bulunmaktadır. risk altındaki ülkelere gidecek olanlardan bu aşıyı vurdurduklarına dair bir de aşı karnesi istenmektedir.

aşıyı yetkili seyahat merkezlerinde ücretsiz vurdurabilirsiniz.
http://www.seyahatsagligi.gov.tr/page/merkezler.aspx

edit: rivayete göre * bu aşıyı olduktan sonra yan etkileri olduğunu duymuştum( halsizlik, kırgınlık, öksürük-aksırık vb.) ve sanırım doğru, aşıyı vurulduktan tam 10 gün sonra kendi kendime, durduk yere hastalandım. bu aşıyı olacakların dikkatine derim!
Sari hummaya karsi yapilan asidir.

Sari humma hakkinda iki kelam etmek gerekirse, iki ay önce nijerya ya gidecegimden dolayi (gidip geldim) benim de yaptırdığım bir aşidir. ülkemizde yaygın olarak bilinmemekle birlikte dünyada birçok ülkede görülen kanamalarla seyreden öldürücü viral bir hastalıktır.

flavivirüs cinsine ait bir arbovirüs olan sarı humma virüsünün vücudunuza tecavüz etmesi sonucu oluşur. 

sarı humma hastalığı kentsel ve bazı kırsal alanlardaki enfekte edici şerefsiz aedes aegypti sineklerinin yada güney amerikada ki ormanlarda diğer sineklerin tatli tatli ısırıklarıyla bulaşır. bulaşma olayı 2500 metreye kadar olan yerleşim birimlerinde gözlenebilir. sarı humma insanları ve özellikle de zavallı maymunları enfekte etmektedir. (Maymunlarin bir sucu yok)

enfekte olmaya zaten meyilli insanların, özellikle dikkat etmesi yada riskli bolgelere hic gitmemesi tavsiye olunur efenim.