bugün

(bkz: akademi).

şimdi de cümle içinde kullanalım çocuklar:

oyunculuk eğitimini amerikan sanatlar akademisi'nde almıştır.
lezbiyendir.
american horror story'de oyunculuğuyla döktüren başarılı kadın. Her sezonda apayrı rollerde olmasına rağmen hepsinin hakkını vermiştir. Favorim 2. Sezondaki gazeteci rolüydü ve asylum'un starıydı gerçekten. son sezon hotel'deki psikopat bağımlı rolünün de altından güzel kalktı.
American horror storyden tanıdığım, bir türlü sevemediğim başarılı bulunan oyuncu.

Sinemadan pek çakmadığım için oyunculuğu hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Fakat bu kadın olmasa 45 dakika, 10 saniye gibi gelecek onu biliyorum. Pek de yakıştırılmış kendisine ama Salya sümük ağlayıp bağırdığı sahnelerde ekrana 120yle giden bir tankla girmek istiyorum şahsen.

O kadar sezona rağmen yalnızca asylumda lezbiyen rolündeyken iğrendirme tedavisi sahnesinde, kendisini ne kadar itici bulduğumu unutturacak kadar kitlemiştir beni.

Ya da ben bu kadına verilen rolleri sevmiyorum galiba. Tamam ahs'de iyi kalpli sorunsuz karakter yok da 6 sezon oldu be. Hala sümüklü deli manyak.
(doğum adı: Sarah Catharine Paulson; d. 17 Aralık 1974; Tampa, Florida), ABD'li oyuncu. Oyunculuk eğitimini Amerikan Sanatlar Akedemisi'nde almıştır. American Gothic ve Jack & Jill'deki rolleriyle tanınmıştır. American Horror Story isimli dizinin 5 sezonunda yer almıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sarah_Paulson
müthiş bir hatun. ellen'in deli gibi korkuttuğu kadın. palyaço fobisi olduğu halde ellen gidip bunu palyaço ile korkuttu. her ne kadar, kalpsizce bir davranış olsa da, gülmekten kendimi alamadım. attığı çığlıklar, şayet ideal bir çığlık standardı olsa, kafadan birinci sıraya girecek cinstendi. velhasıl, inanılmaz derecede komik bir hatun. esprileri, enerjisi, kıvrak zekalığı göz kamaştırıyor. jimmy fallon ve ellen gibi formaliteden gülen, "ıhı ıhı ıhı" yapan insanları bile yıktı geçti.

dayanamadım linki atıyorum size.

https://www.youtube.com/watch?v=H-Jfjpkbh8Q
kanımca, bir çok oyuncudan çok ama çok güzel olan, yine kanımca, girdiği her rolün hakkını veren, holland taylor ile, dışardan bakıldığında mükemmel bir aşk yaşayan aktris