bugün

erkek ismi aynı zamanda pakistanda da vardır bu isimde erkekler.
finlilerde de sıkça kullanılan bir isimdir. ayrıca bir kavim adıdır. samiler mezopotamya ve mısır uygarlıkları arasında çöl kıyılarında yaşayan göçebe çoban halktır. ibraniler(sonraları yahudiler olaraka anılacaklar) ve araplar köken olarak aynı kavime yani samilere dayanır. sami halkları yaşam biçimi olarak hint avrupa kavimlerine benzerdi. arada bazı nüanslar vardı. samiler eşeğe, h.avrupa kavimleri ata binerdi. samiler küçükbaş hayvan, h.avrupa kavimleri büyükbaş hayvan beslerdi. samiler uygarlık bölgelerine sızarak yerleşirdi, h.avrupalılar fetihle.

finlilerin kendi ülkelerine verdikleri ad suomi ile bu kelime türdeştir. finlandiya nın yerlileri kuzeyde yaşayan halktır. onların adı da sami dir.
macaristan'da da kullanilan bir erkek ismi.
gürcü dilinde üç.
Seferad isimli grubun musevi asıllı üyesidir. Ayrıca ferhat göçerden sonra dünyanın en antipatik adamıdır.
(bkz: sami ofer)
arapların ve yahudilerin atası ırk.
arapları, yahudileri, süryanileri, kürtleri ve ermenileri içine alan ırk.

peygamberlerin %90 ı bu ırka inmiştir. tanrının yoğun çabalarına rağmen gene de bütün dünyanın belası, bütün milletlerin karın ağrısı olan topluluklar bu ırktan gelir.
liverpool'un defansının bel kemiğidir.*
(bkz: sami hyypia)
yahudiler ve araplardır. arap istilası neticesinde ispanyollar da bunlara dahil edilebilir. çünkü yuzlerce yıllık egemenlikleri sırasında araplarla çok fazla karışmışlardır.
beşeriyete medeniyet anlamında hiçbir şey katmamışlardır.
en büyük özellikleri pabuç gibi olan burunlarıdır. şöyle hokka gibi bir burnu olan yahudi ya da arap gören varsa beri gelsin.
Sam'ın soyundan gelen.
SAMi Türkiye'de en çok kullanılan 198. isim (... 196. selma, 197. irfan, 198. sami, 199. aysun, 200. nazlı, ...). Ülkemizde yaklaşık her 892 kişiden birinin adı SAMi ve ismin yaygınlık oranı binde 1.12.

SAMi adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:54 itibariyle yaklaşık 80,555 kişinin isminin SAMi olduğu ve SAMi isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1331 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

SAMi isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda SAMi yaşadığını tahmin ediyoruz.

SAMi Türkiye'nin en yaygın 198. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 198. ad ise Debra ismi. SAMi adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 196. Angela 197. Neal 198. Debra 199. Helen 200. Teresa isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
saami şeklinde okunur ..
-haami gibi di mi abi
-aynen
cihan ceylan'ın uykusuzda çizdiği bir karikatürün kahramanıdır.

kız: ya bilmiyorum benim pek kız arkadaşım yoktur, kızlarla anlaşamıyorum ben... erkeklerle daha iyi anlaşıyorum...
sami: kahveye gidiyo musun?
kız: yoo...
sami: eee?... halı saha maçı mı yapıyosun, altılıya ortak mı oluyosun, nası daha iyi anlaşıyosun mına koyim...* rus'a mı gidiyosun?
(bkz: düz adam)
perşembe sabahları ilk iş uykusuz almamı sağlayan şey.. sırf tipine bakarak dakikalarca gülebilirim.
cihan ceylan ın yeni bombası. gerginliğiyle erdener abi ye acımasız lafları ile dunyanın en hizli laf sokan adami na benziyor yer yer.

cümleleri sanki x amına koyimle biter genelde.

kız: ya çalışmayı tabiki istiyorum. ama masabaşı işte çalışamam ki ben ruhum sıkılır. hiç bana göre değil.
sami: (elinde sigara) nasıl diil ya? nolcaktı? mario musun sen?
kız: tamam sami kes.
sami: sanki indiyana cons amına koyim.
"aşkım hayır önce sen kapat ya" geyiğini saniyesinde yıkarak düzlüğüne devam eden, uykusuz çizeri cihan ceylan'ın derinden yükselişinin bir başka nişanesi.

(kız) yaa önce sen kapat (:
(sami)*
(kız) * alo??
(kız) sami??

(img:#1049)
(bkz: sami/#7529728) bunu diyen adam düzdür, candır.
(bkz: yok artık ali sami)
(bkz: ali sami yen)
hep olmak istediğim kişinin karakterize edilmiş hali... *
-bu sehir onsuz yasanmaz oldu abi..
sami: dogal gazi mi kestiler?
- ama abiii...
sami: nasi yasanmaz oldu ya otobusler mi calismiyo? elektirikler mi gitti....
Cihan Ceylan'ın uykusuzda çiziktirdiği realist karakter.Düz mantıktır kendileri.

_Neden iyiler hep önce ölür abi?
Sami:Sıcaklardan olabilir haa..Tansiyon falan varsa..
_............
Sami:Aslında o da bahane işte...Asıl sebep ECEL yani..
- evlilik yıldönümümüzü unuttu sami abi , onu hiç affetmicem .
- olsun ya bişey olmaz , hadi berat kandilini unutsa neyse...