bugün

Üzerine biraz pul biber döküp kayısı veya şeftali suyuyla içerseniz efsane olabilecek yiyecektir.
salçalı sıcak ekmek.
Çocukken bir de fırının üstüne koyardık.Ne günlerdi be.Küçük şeylere mutlu oluyorduk ne güzel.
çocukların ara öğününü oluşturan hazır yiyim.
Küçükken maç sahamız mahalleden dışarıda ve evlere biraz uzak kalmaktaydı. bu alana en yakın ev seher teyzenin küçük bahçeli eviydi. susayınca hep oraya koşardık. bu kahraman teyzemiz bazen bize salçalı ekmek yapardı. evdekinden daha güzeldi.
90 lı yılların sonu, 2000 lerin başı. ananemin evi bodrum kattaydı. annem de babam da çalıştıkları için beni ananem büyütmüştü. sokakta top oynarken acıkınca evin camını çalardım; ''anane benim karnım acıktı''
ananemde haliyle gırla laf söylerdi, ''eve gelmezsen yok yemek falan sana'' diye. dudak bükerdim, eve girmek istemezdim. nasıl gireyim ki, bütün arkadaşlarım sokakta, maç yapıyoruz. giremezdim eve, ben öyle dudak bükünce ananemde kıyamazdı, ekmeğin üzerine kendi yaptığı domates salçasını sürer camdan bana uzatırdı. işte o an, dünyanın en güzel yemeği benim için o olurdu.

anısı vardır yani salçalı ekmeğin bende güzel kardeşlerim.
sarımsaklı ve cevizli köy salçası ise, yanında yatın.
üzerine kaşar konup tosta atılırsa daha bir tatlanacak olan çeşnili ekmek.
Küçükken top oynardık mahallede ara ara acıkırdık annemiz hemen ayaküstü sürerdi ekmeğe salçayı. O kadar güzel geliyordu ki anlatılmaz, en baba yemek bile yanında bir hiçti. Şimdi tadına bakıyorum da yenmez be abi. O zamanlar güzel geliyormuş meğer.
gece vakti acıkan karna bire birdir. evet.
Mahallede arkadaşlarla oyun oynarken açıktığımızda annemizden istediğimiz lezzetli şey.
Her dönemin bir tanesi.
Ezana saatler kala en tatlı öğün.
Salça candır, sevmeyene Fatiha.
fakir işi boşverin denilesi yiyeceğimsi.
En güzeli ekmeklerin dilim halinde kesilip üzerine salça sürülüp ve mozarella konup fırına atıldıktan sonra yenenidir. Gece gece insanı acıktırır kendileri.
tavada baharatla kavurulacak yanına 5-6 zeytin, yağlı yumuşak peynir ve çayla muazzam bir kahvaltı yaratır.
Çocukların vazgeçilmez yiyeceğidir.
tost yapılırsa daha bir güzel olur.
(bkz: ıslak hamburger)
Bir jenerasyonun kan ter içinde oyuna ara verip annelerinden isteyerek mideye indirdileri nadide yiyecektir. Bazı midesizler vardı bizim mahallede üzerine şeker de ekiyordu.
görsel
Bundan sonra ismi her duyulduğunda bu sahneyi de hatırlatacak bir çocukluk dönemi lezzetidir.
An itibariyle gümbür gümbür yenen lezzet.
Üzerine bir de acı biber dökünce enfes oluyor.
ben bunun üzerine toz biber ve peynir de koyuyorum. enfes oluyor.
hatta gidip yiyeyim bari. canım çekti.
Küçükken favori öğle yemeğiydi.
Küçükken favori öğle yemeğiydi.
çocukluğumun tüm ara öğünü, sırf oyundan geri kalmamak sokaktan eve gelmemek için oynarken yediğim eşsiz lezzet. hala ara sıra canım çektiğinde yapar yerim. eski alışkanlıklar kolay bırakılmıyor.
anadolu coğrafyasında yaşayan 70,80,90'lı yılların çocuklarının efsane yiyeceği. Fakir gençler ketçap bulmayınca yerlerdi.
güncel Önemli Başlıklar