bugün

yiyipte yattığı zaman midede sorun teşkil edenlerin yaptığı iştir, ezan vakti kalkılır ve sadece bir bardak su içilir, ama nasıl tutulur hiç anlam veremem insan bayılır açlıktan butun gün.
28-30 saat aralığında uyuyanlar bu şekilde iki günlük orucu bile çıkartabilirler.
yiyecek bir şey bulamayan insanların mecburen yaptığı. iftarda oruç açıp bir sonraki oruca kadar aç kalmak.
eskiden bazı kavimlerin ve bu ümmetin havvaslarının tuttuğu oruçtur aynı zamanda.
sünnete terstir. bir yudum su için bile olsa mutlaka sahura kalkılmalıdır.
sahura kadar oturup, iftara kadar uyuyarak oruç tutmak.
en iyi yöntem sahura kafar oturup, sahur vakti yiyip yatmaktır. iftar olunca uyanılır ve yeme işine kalındığı yerden devam edilir.
zordur tüm gün konuşulanları anlamaz verimsiz bir gün geçirirsiniz. an itibariyle susuzluktan öldüğüm için olsa gerek bir dahaki sefere sahurda mutlaka bişiler atıştırıp bol bol su içeceğim için bir daha gerçekleşmeyecek olaydır.
bünyenin enerji tüketimini minimize etmek için stand by a geçmesi ile sonuçlanan eylemdir. gözler yarım kapalı, ses pek kısık, neredeyse hissiyatsız, tüm dünyanın yavaşladığını hissettiren bir artık kısa cümleler kuruyorum kafası vardır.
Akıl karı olmayan eylemdir. Tüm enerjiniz bitmiş olur hatta bayılmaya kadar bile gidebilir.
çok yanlıştır en azından sahura kalkılıp bi su içilmelidir...
uykudan feragat edememek.
kendine eziyet etmektir.
orucun yaza denk geldiği ve çok uzun olduğu şu günlerde gerçekten cesaret isteyendir.
iftarın kesinikle olacağına inanırsan o kadar zor gelmez.
iftara kadar bir şekilde kendini oyalayabiliyorsa çok da zor olmayan bir eylemdir.
ibadet ya da nefsini tutma değildir.

Not: oruç tutuyorum.
sahura zorlanır ve o andaki uyku o kadar tatlı gelirki sahuru yapmadan oruç tutma cesaretine girer. Bence ramazanın sonlarına doğru çoğu kişinin yapıcağı olaydır.
tüm günü uyuyarak geçirebilecek kadar uykusu varsa pek zorlanmayacaktır.
O artık bu dünyaya ait biri değildir.
yatmadan bir şeyler yeyip yattıysa çok da problem yaşamayacak insandır.
17-18 saat sahursuz tutuyorsa o adama söyleyecek laf bulamıyorum.
susuzluktan başına ağrılar giren insandır. *
Bazı şeyleri aşmış en asil duyguların insanıdır.
allah kahretsin ki benimdir.
uyku tatlı geliyor. uyanamıyorum arkadaş.
zor olmuyor mu dersen, bazen çok zor oluyor. ama Genelde durum iyi.