bugün

Rap muzigin Battle , flex, melanko gibi tarzlara ayrildigini bilmeyen insan sorunsalidir.
söz sanatının dünyadaki en iyi temsilcisidir. bu kadar çok anlamlı ve can alıcı söz sadece rap olarak dile getirilebileceği için rap yapmaktadır.
öyle idi. Önceden.
Romantizma ahalisine son mektubunu o yıllarda vermiştir, kendisi de şarkısında dile getiriyor zaten.
sagopa kajmer rapçidir. eğer yaptığı müzik rap değilse türkiye de rap diye bir şey yoktur.
rap mi yapıyor bilmem ancak eski sagopa kajmer olmadığı kesindir. başbakan bir metro yerine doğamı geriye ver diyen adam nerededir? asıl sorunsal budur.
sagopa kajmeri eminem ile karşılaştıran yazarın tabikide bi sonuca varamayacağı sorunsal.

kendiside türkiyede diğerlerinin yaptığı rap ise ben türkçe rap yapmıyorum demiştir.

iyi bir söz yazarıdır, şiirbazdır, edebi kişilikte bir insandır. aynı zamanda dj, b-boy ve birçok enstrüman çalan bir sanatçıdır.
Bu ülkede dinlenilen müzik midir sorunsalıyla paralel doğrultuda olan sorunsaldır.

Zira gözlemlerime göre Türkiye'de her müzik arabesktir. Halk bundan anlar. Genci de yaşlısı da dinlediği müzik ne olursa olsun içinde acı barındırana yönelir.

Eskiden Kanadalı biriyle uzun zamanlı muhabbetim oldu. Orada dinlenen şarkılar hep sikiş sokuş üzerine afedersiniz. Herkes ne yaşıyorsa onu dinliyor sanırım.
sagopa kajmer i eminem ile karşılaştıran bayern münih ile bizim halı saha takımını da kıyaslar. her yiğidin kendine has bir yoğurt yiyişi vardır. bu söz açıklayıcı olmuştur herhalde.

ayrıca rap in açılımı rhytmic america poem (ritmin amerikan şiiri) demektir. önemli olan tasavvufi öğeler değildir söyleniş temelidir. lil wayne de rapci ama ben adamdan daha hızlı konuşuyorum.

peşin not: eminem rap dünyasının kralı da değil, kendi deyimiyle tanrısıdır. onunla karşılaştırma yapılacak kişi dr dre bile değildir direkten tupac dır !
(bkz: rap god)
kendisini arabeskçi olarak nitelendiren ergenlerin rap adına bilgisinin alt seviye olmasına bağlıyorum. nitekim kendisi rapi türkiye'de en iyi şekilde icra eden kişilerdendir. en iyi alt yapı kendisine aittir. yaptığı her müzik fon olarak kullanılır, her sözü sağa sola yazılır. her yeni yetme kendisine dadanır ve buna rağmen rap müzikle ilgisi olmadığı söylenir. komik.

(bkz: al abi bi sinikırs ye)