bugün

sokakta rastlanan ithal esnaflardır. yeterince işportacımız yokmuş gibi, adeta ithal edilmiş gibidirler. yakında zenci dilenci görürsem şaşırmam.
(bkz: yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı)
emine erdoğan'ın çok üzülüp "yeter somalide yaşadıkları bu eziyet! biraz da türkiye'de açlık çeksinler " diyerek somaliden getirmiş olabileceği zencilerdir.
her renkten insan gibi ekmek parasının peşindedir.

anlamadığım şey biz bu insanları neden ten rengi ile tanımlama gereği duyuyoruz. saat satan nijeryalı de, togolu de, gineli de. neden zenci diyoruz?

isveç ve norveç gibi ülkelerde türklere kara kafa denmesi gibi bir şey bu.

hadi avrupa o.ç anladık, bizim bu o.ç ları nerden türedi onu anlayabilmiş değilim.
emre bunları yakaldıkça dövüyormuş.
saat satan zenciler diye dillere pelesenk olmuş zencilerdir.
türkçeye inanılmaz bir şekil veren kişilerdir standart kelimeleri vardır.
(bkz: bes miyon abla bes miyon gel)
bunu söyledikten sonra yüzlerinde derin bir piçlik sezinliyorum.
türk kızlarının iştahını kabartan, bize gelince boyu uzun olsun, sempatik olsun, arkadaşlarımla iyi geçinsin, arabası olsun, götünde gamzesi adonisinde kası diye şartlar sıralanırken bunların çulsuzluğuna, paspallığına, aksaray civarlarında yaşadıkları evlerin haline bakmadan aman zenci olsun da mineral camlı, çelik kordunlu olmasa da olur diyerek bodoslama daldıkları zencilerdir.

taksimde piyasa yapanı mı dersiniz, türk sevgilisini diğer işportacı arkadaşlarıyla tanıştıranı mı dersiniz meslek değiştirip köprü üstlerinde dilenmeye başlayanı mı dersiniz her türlüsü vardır güzelim istanbulumuzda. tenhada türbanlı bir ablayla görmüşlüğüm bile vardır. *
kompela türkçesiyle konuşan sempatik adamlardır. ankara ulus da vardı bir tane, çorum alacalı olduğunu idda ediyordu.
birçok ülkeyle vizeleri kaldırmakla övündüğümüz ancak hiçbirine bizden kimsenin gitmeyipte nedense hep o ülkelerden gelen çikolata renkli yerde oturarak masum bakan ve kısa sürede saat sektörünü ellerine geçiren insanlardır.
yolumu kesip, bana bugün zorla saat satmaya çalıştı biri. anladım ki bunlar çoktan işportacılığı kapmış. vay ibne dedim.
hepsinin bana bienvenu'yu hatırlattığı zencilerdir. hep gülümseyerek bakarlar ama hiç saat almadım onlardan.
hiç zararı olmayan kendi halinde insanlardır. suriyeliler gibi kavgacı, saldırgan ve çıkarcı değillerdir.
Sağda solda sürten vatansız suriyelirden çok daha adamdırlar.
benden iyi türkçe konuşuyorlar.
kimseye bi zararlarını görmedim duymadım ,çok fazla pazarlık yapmadan alıcaksanız alın saatleri ihtiyaçları vardır bence en azından suriyeliler gibi değiller , daha uysal ve insancıllar.