bugün

ibn sieoradan'a göre rüyada deprem olduğunu görmek milli iradenin tecelli edeceğine delalettir.

rivayet odur ki ibn sieoradan hazretleri efendimis kıymetlimis bir gün ispanya civarında dolanırken deprem olmuştur. çok korkmuştur.
kardeşim ben 7.2 lik depremde yataktan kalkmaya üşenen, 5.5 şiddetindeki depremde siktir et az sonra biter diyerek playstation oynamaya devam eden biri olarak 2 gece önce rüyamda bir depreme yakalandım taşşaklarım birbirine vura vura uyandım. ömrümde böyle tırsma yaşamadım heralde. allah korusun hepimizi.
(bkz: travma sonrası stres bozukluğu)nun gecikmeli belirtileri.
çocukluğumuzda nasıl bir travma yaşattıysa.
son zamanlarda sürekli gördüğüm rüya türüdür. bazen rüyadan uyanınca gerçekten deprem olup olmadığını anlamaya çalışırım bir an rüyanın etkisiyle. en son gördüğüm rüyada evin içinde yavaş olan fakat giderek artan sallantının şiddetinden dolayı yere düşüyordum ayaktayken. o kadar da rüyada gerçekçi oluyor ki o gürültüler, sallantılar; oldukça etkisi size işliyor rüyadan uyandıktan hemen sonra. umarım gerçek olmaz böyle rüyalar.
99 depreminde başıma gelen durum. 4-5 yaşlarındaydım o zamanlar. çizgi filmlerden bir sahne gibiydi koca koca taşlar evimizin yakınındaki tepeden üstümüze düşüyordu gürültülü bir şekilde ve sarsarak. meğer rüyam depremin gürültüsü ve şiddeti üzerine şekillenmiş o an.
gündüz niyetine allah hayırlara çıkarsın diyelim.
Alta sıçırtır.
1 hafta once bende gordum 7.4 olarak.
hayır diyelim, hayır olmasını umalım, denilesi.
Deprem kuşağında bulunan ülkemizde görülebilecek muhtemel bir rüyadır. Yine de Allah hayretsin diyelim.
En sık gördüğüm kabuslardandır. En üst katta oturan biri olarak deprem esnasında (baya bi) sallandığımdan ve dışarıya ulaşmam imkansız oldugundan bilinçaltım beni sürekli var olan tehlikeye karşı uyarır. (bkz: çaresizlik).
(bkz: sürekli deprem oluyor sanmak).
Gerginlik yaratır.

Umarım üstün açık kalmıştır, temiz kalpli filan değilsindir, rüyaların haberci değildir.
Süphaneke. dinimiz. amin.
Ama çok çok amin!
beynimizin, bedenimizdeki olumsuz bir durumun habercisi olarak, uyanmamızı istediği için bize gösterdiği korkunç rüyalardan biridir.

uykuda rahat nefes alamamak, bir uzvun üstüne yatıldığı için uyuşması, uyunan alanda normalin dışında bir ses veya hareket, tuvalete gitme ihtiyacının rahatsız edecek düzeylere gelmesi vb. sebeplerden ötürü beyin, tehlikeli durumun düzeltilmesi gerektiğini düşündüğü için, korkunç rüyalar göstererek kişiyi rüyadan uyandırıp bu durumun farkına varmasını sağlar.

99 depremini 9 yaşındayken yaşadım. depremle ilgili aynı rüyayı sık sık görürüm. rüyamda ön camdan dışarı bakarken deprem olmaya başlar. bina sokağın karşısındaki binaya değecek kadar tehlikeli bir biçimde öne doğru eğilir. sonra aynen arka binaya doğru yollanır. böyle bir kaç kez öne arkaya gittikten sonra. temeline roket takılmış gibi havalanır ve uçmaya başlar. ve bence bu korkunç falan değil hatta eğlenceli bile. ancak gerçeği beni çok korkutuyor.
Herkesin de keşfi açıldı maşallah. Rüyalar, yakazalar, zuhuratlar. Tarih de buyrun da tedbir alalım efendi hazretleri. Rabıta da dağıtırsanız feyz buluruz bu vasat rutinimizde.

(Sözlük genelinde bir yorum değildir)
tamamen gerçek gibiydi. bana bu depremi bu kadar gerçekçi yaşatan kurgu ve yapımda emeği geçen tüm beyin hücrelerime tebriklerimi sunarım...