bugün

dünya haritası yalanlarından biridir.
görsel
tüm rusyayı alıp afrika kıtasının içine rahatlıkla sığdırabiliriz. dünya haritasının düz zemine aktarılmasından dolayı oluşan hatalar, haritalarda ülke boyutlarının kuzeye gittikçe daha da bozulması(büyümesini) sonucunu doğurur. zaten dünya haritasına bakarsak sanki fillandiya ya da isveçin türkiyenin 2 katı olduğunu filan sanarız ki bu ülkelerin hiçbiri türkiye'nin yarısı kadar büyük değildirler.

muhtemelen bu konuda en büyük haksızlık brezilya'ya yapılıyor.kendisini alıp antartikaya filan yerleştirmeye kalksak, haritada at yarrağı kadar gözükecek fakat ekvatorda olmasından dolayı çok küçük gösteriyor.
bizim de bi sandığımız var anneannemlerin evinde. küçükken içine dünya sığar sanardım. nitekim sığardı da. dedem içinden dünya haritasını çıkardığında ağzım açık kalmıştı. ulan sandığa bak içinden dünya çıkıyor ne büyük bi sandığımız var diye düşünmüştüm. düşünsenize, bırakın rusyayı dünya bile sandığımızdan küçük.
cahillerin sandığı şeydir.
Bildiğimiz dünya haritalarının gerçek boyutları göstermiyor olduğu gerçekken ve başlığı açan yazar bunu paylaşırken, nasıl bir mantıkla muhalefet olunduğunu anlamadığım bilgidir.

Rusya küçücük yer falan diyen yok, yalnızca haritada gördüğümüz kadar büyük değil hepsi bu. Rakamlar yalanlanmış mı? Hayır. Sadece haritadaki boyutu eleştirilmiş.

(bkz: okuduğumuzu anlayalım)

Bu başlığa muhalefet olmak için Rusyanın toprak büyüklüğü, Osmanlıyla, Türkiye ile falan kıyaslanmış.
Yahu yaygın kullanılan dünya haritasında bazı yerler olduğundan küçükken, bazı yerler büyük gösterilmiş. Olay bu.
Küçük der demez refleks olarak savunmaya geçiliyor sanırım. Yazık.
Gittim. gezdim, gördüm gayet büyük .