bugün

Tarih ince bir ip aslında. Bolşevik devrimi olmasa Rus çarlığına komple istanbul u vereceklerdi. Ondan sonra çıkar çıkarabilirsen. Yunanı izmir den atsan bile istanbul a Rusya sokmazdı bizi. Çünkü hem çok yakın hemde deniz hakimiyeti tamamen elinde olurdu. Onun için kızılordu ya şükran duymamız lazım.

Adamlar bizi yok olmaktan kurtarmış olabilir.

Ayrıca silah yardımları ile kurtuluş savaşının seyrini değiştiren bir SSCB yi de yabana atmamak lazım.
Ne silah yardimlarinin olcegi, ne rus imparatorlugunun cokuste oldugu gercegi goz onunden gitmemeli.

Ancak dusunsene, rusya sivasin kuzey bolgelerine dek dogu karadenizi isgal etmis, oraya yerel yerlesimciler gondermis.

-uii nabaysun diye konusan ruslar var sagda solda, ilginc olabilir.
kesinlikle ve kesinlikle bitmiştik.

doğuracağı sonuçlar yanında sevr hafif kalırdı.

bu vesileyle başta atamız olmak üzere, tüm çanakkale kahramanlarımızı tekrar minnetle anıyorum. eğer istanbul o dönemde düşseydi, bolşevik devriminin olması imkansızdı.
daha da geriye gidersek timur altın orda devletini yıkmasaydı, kırım hanlığı daha da güçlü olup rus knezliklerinin birleşmesini önleseydi bolşevik devrimi hiç olmazdı.

yani diyeceğim o ki yukarıda gördüğümüz gibi tarih maalesef şu şöyle olmasaydıların üzerine değerlendirilemez.
türkiye yine kurulurdu.
çar da Norveç vb. kralları gibi temsili olurdu.
Açık açık itiraf etmek gerekirse adım şuan promerut veya pronya hatta plotonya olabilir ve Anastasia diye bir kıza kafayı takmış olurdum.